Aktualizováno Předseda Fedu Ben Bernanke utvrdil Kongres, že Fed je připraven k další měnové stimulaci skrze prodloužené období nízkých sazeb či i dalšími rozšířenými odkupy cenných papírů, pokud americké ekonomice bude hrozit ochlazování. Fed podle něj také zváží úročení rezerv bank ve snaze podpořit tok úvěrů do ekonomiky. Faktory současného zpomalení výkonu amerického hospodářství nicméně označil za dočasné a uvedl, že také většina ze současného nárůstu inflace se již odehrála.
„Přetrvává možnost, že oslabení ekonomiky se může projevit jako trvalejší, než bylo očekáváno a deflační rizika si vyžádají další odpověď v podobě uvolnění měnové politiky,“ uvedl šéf Fedu s tím, že centrální měnová autorita je v tom případě připravena k odpovědi, pokud se to ukáže jako adekvátní. „Jakmile odezní dočasné šoky, které držely zpět ekonomickou aktivitu, dočkáme se odrazu měnové politiky v podobě růstu ekonomiky a tvorby nových míst,“ uvedl Bernanke.
Na trzích byla před důležitým projevem šéfa Fedu znatelná nervozita, a tomu odpovídala razance reakce na slova Bena Bernankeho. Americký dolar po čtvrté hodině, kdy projev začal, odevzdal veškeré denní zisky a vrátil se nad hladinu 1,41 až na 1,4124 USD/EUR. Wall Street zdvojnásobila úvodní zisky na více než jedno procento. A do černých čísel se vrátily i evropské trhy - navzdory trvajícím dluhovým problémům na vlastním kontinentu hlavní evropské indexu zapomněly na dřívější ztráty a připisují si zisky do půl procenta. Beze změny v první půlhodině zůstaly americké dluhopisy – výnos desetiletého je na 2,88 procenta.
Ve střednědobém horizontu Bernanke vnímá rizika oběma směry – pro ekonomické oživení, ale i pro inflaci. Zopakoval ale své přesvědčení, že inflace nebude pro ekonomiku USA větším problémem, neboť ceny benzínu a potravin, které především stály za současným růstem cenové hladiny, se uklidňují. Za nadále problematickou ale označit oblast trhu nemovitostí a cen domů a vysoké nezaměstnanosti a také obtížného přístupu k úvěrům, kvůli kterým si ponechává otevřené dveře k další stimulaci. Nezaměstnanosti podle Bernankeho bude ustupovat nadále velmi pozvolným tempem. Vedle prodloužení odkupu státních dluhopisů (v podstatě QE3) a udržování nízkých sazeb by podle Bernankeho Fed mohl přistoupit ke snížení úročení rezerv bank u Fedu, čímž by se je snažil tlačit k vyšší úvěrové expanzi.
V hodnocení dosavadních dvou fází kvantitativního uvolňování QE a QE2 uvedl, že programy podpořily ekonomiky, povzbudily ceny akcií a utlumily výnosy dluhopisů. Druhé kolo QE2 podle Bernankeho ubralo z dlouhodobých sazeb 10 až 30 bazických bodů. Vyslovil také odhad, že program odkupu aktiv může přinést celkem 700 tisíc míst během dvou let, tedy přes 30 tisíc měsíčně.
Bernanke se ve svém pololetním projevu přímo nevyjádřil k politickým půtkám probíhajícím na půdě Kongresu mezi vládou prezidenta Obamy a republikány kvůli nutnosti zvýšit do 2. srpna limit zadlužení státu nad stávajících 14,3 bilionu dolarů. Bernanke pouze poznamenal, že pokud by nedošlo k dohodě, mohla by vzniknout „nestabilita na finančních trzích, která by poškodila ekonomické oživení“. Došlo by podle něhot také na ztráty prácovních míst ve Spojených státech.
(Zdroj: Bloomberg, CNBC, AP, čtk)