Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Řecká “malá domů”

Řecká “malá domů”

11.8.2011 11:03
Autor: Petr Žabža, Patria Online

Když přijíždíte na ostrově Kréta k bývalému paláci Knóssos, směrem od hlavního města Heraklion, můžete si vybrat hned několik parkovišť. Na všechny vás lákají doširoka se usmívající Řekové a snaží se vám tvrdit, že jen to jejich je pro Vaše auto to pravé. Ze zkušenosti jsem nevybral hned to první a zaparkoval až na tom druhém. Cestou k paláci si nás “odchytl” jeden z “provozovatelů” parkoviště a po obligátním “where are you from” jsme se dozvěděli, že jsme zaparkovali na tom nejlepším parkovišti na světě. Parkoviště nad ním si prý účtuje 4 EUR za auto, to pod ním také a jenom on má parkování zdarma. Stačí jen, když se cestou zpátky zastavíte v maličké taverně, která se choulila pod věkovitými olivovníky těsně vedle vjezdu na jeho parkoviště. Zkušený cestovatel moudře pokýve hlavou, za příslib parkování zdarma slíbí návštěvu čehokoliv a vydá se na prohlídku.

Problém je v tom, že celý palácový komplex se nachází na otevřené planině, kde na vrcholu léta dosahují teploty 35 stupňů ve stínu. Vzhledem k jeho velikosti a rozsáhlosti je tak nasnadě, že na konci prohlídky vás má milý majitel parkoviště-taverny přesně tam, kde vás chtěl od začátku mít. Za hlt něčeho studeného dáte téměř cokoliv. Usednete tedy do příjemného stínu taverny a místo čtyř euro za parkování jich tam necháte třeba deset nebo patnáct. Běda však, když se místo ke stolu vydáte přímo k autu a pokusíte se odjet. V tom okamžiku se je ten milý stařík schopen rozplácnout na kapotu vašeho auta a nepustit vás dřív, než z vás vymámí alespoň dvě eura.

Jistě, mnozí budou argumentovat, že takhle to ve středomoří prostě chodí a pokud s tím někdo nepočítá, je naivka. A nepochybně mají pravdu. Na stranu druhou si přiznejme, že jde o téměř dokonalou aplikaci principu zvaného “cross-selling”. Svažitá parcela s olivovníky milému Řekovi téměř jistě patří (nebo si jí od nějakého bratrance výhodně pronajímá), stejně tak jako zmíněná taverna – jen to nikomu otevřeně necpe. Parkoviště nabídne milému turistovi zdarma a ví, že díky klimatickým podmínkám (a naivitě příchozích) si přijde na mnohem lepší peníze za mírně předražené nápoje. Finanční úřad pravděpodobně také přijde relativně zkrátka, protože registrační pokladna patří v těchto místech do říše snů.

Proč to všechno na místě vyhrazeném pragmatickým úvahám o penězích? Protože již přibližně rok a půl se s občasnými přestávkami dozvídáme, že za problémy Evropy stojí Řecko. Nelze popřít, že se Řecko v okamžiku přistoupení do eurozóny v mnoha ohledech nechovalo zrovna sportovně a vytrvale v tom pokračovalo. Nelze také popřít, že přijetím eura se Řecko zavázalo plnit smluvené podmínky, s čímž si následně hlavu také nikdy moc nelámalo. To vše je pravda a z pohledu kontinentální Evropy to explicitně představuje jedinou věc – lež a podvod na ostatních členech eurozóny.

Na straně druhé je pravda, že přístup Řeků k penězům je historicky “tak nějak jiný”. A vzhledem k tomu, že například palác Knóssos je přibližně 4.000 let starý, jde o historii opravdu notnou. V porovnání s tím je třináct let, po které euro oficiálně existuje jako účetní resp. směnná jednotka, nadneseně rovnocenných šestinedělí po porodu. Investoři by na to neměli zapomínat…

Pozn.: Připraveno pro tištěnou verzi Lidových novin


Váš názor
  • ach jo
    12.8.2011 6:01

    a nyní tam chtějí dalšího potížistu Chorvatsko to je nemlich to samí. to si pište
    jardys
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data