Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zisk ČEZu ve 2Q11 klesl na 6,7 mld. Kč, tržby nad očekáváním a vyšší výhled (+komentář Patrie)

Zisk ČEZu ve 2Q11 klesl na 6,7 mld. Kč, tržby nad očekáváním a vyšší výhled (+komentář Patrie)

15.8.2011 14:33, aktualizováno: 15.8. 18:47
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Výsledky skupiny ČEZ za druhé čtvrtletí roku 2011 překvapivě zveřejnila agentura Reuters. Firma je dle plánu měla publikovat zítra ráno před zahájením obchodování. Shodná čísla později publikovala také agentura Bloomberg. ČEZ se od publikovaných čísel nejdříve distancoval. Po čtvrté hodině potom společnost ČEZ vydala oficiální mezitímní konsolidovanou účetní závěrku, která uniklé informace potvrdila.

Energetika ČEZ dosáhla ve druhém čtvrtletí roku 2011 čistého zisku 6,739 miliardy korun. To je výrazně za tržním očekáváním 8,53 miliardy korun a meziročně méně o 39,5 procenta proti výsledku 11,19 miliardy korun ve 2Q roku 2010. Tržby společnosti dosáhly dle potvrzených čísel hodnoty 46,749 miliardy korun, což by bylo nad očekáváním 46,42 miliardy korun. Před rokem to bylo 44,80 miliardy korun.

Na úrovni EBIT dosáhl ČEZ úrovně 11,140 miliardy korun při očekávání dle průzkumu Reuters na úrovni 12,4 miliardy korun. Provozní náklady dosáhly 35,61 miliardy korun, když téměř polovinu tvořila položka s názvem "nákup energie a souvisejících služeb". V meziročním srovnání provozní náklady vzrostly o 16 procenta.

„Ziskovost na provozní úrovni mohly pravděpodobně negativně ovlivnit vyšší provozní náklady (například ceny paliv, energií či souvisejících služeb). Čistý zisk potom mohly dále snížit větší než odhadované ztráty z přecenění opcí na akcie společnosti MOL nebo vyšší efektivní zdanění,“ odhadl z dostupných neoficiálních čísel Tomáš Sýkora, analytik Patria Finance a shrnul výsledky jako „negativní překvapení“.

Akcie ČEZ na pražské burze vrátily zisky, které dosahovaly do blízkosti 2 procent,  po poklesu až na 750 Kč však přišel obrat zpět a dnešní závěr proběhl na 753 Kč.

K původu prvotních informací agentury Reuters mluvčí ČEZu Eva Nováková pro Patria Online uvedla, že společnost výsledky za druhé čtvrtletí roku 2011 oficiálně nepublikovala a nyní zjišťuje, k čemu došlo.

Ve čtyři hodiny následovala oficiální reakce: "Energetická společnost ČEZ oficiálně na žádném místě neprezentovala pololetní výsledky hospodaření. Vzhledem k tomu, že agentura Reuters neautorizovaně dnes odpoledne zveřejnila část našich výsledků, zveřejňuje ČEZ tuto část informace na svém webu a ostatních běžných informačních kanálech, aby trh měl k dispozici jednotné oficiální informace. ČEZ dále prověřuje, jak daná situace vznikla.

V rámci prezentace k zítřejší tiskové konferenci potom ČEZ o půl šesté oznámil zvýšení celoroční prognózy čistého zisku o 0,5 miliardy na na úroveň 40,6 miliard korun. ČEZ zároveň podotkl, že za polovinu letošního roku čistým ziskem v absolutní hodnotě 23,9 mld. Kč již přesáhl výsledky svého mnohem většího konkurenta, německé skupiny E.On (948 mil. EUR, tj. cca 22,8 mld. Kč). Prognóza zisku před úroky, zdaněním, odpisy a amortizací (EBITDA) zůstala na 84,8 miliardy korun (loni 88,8 mld. Kč).

Aktuální prognóza ČEZ pro rok 2011

prognóza.jpg

"Ani v nejmenším nepolevíme v realizaci našeho stabilizačního a konsolidačního programu NOVÁ VIZE, protože pouze tak plně využijeme všechny příležitosti, které může přinést stávající a budoucí situace na trzích s elektřinou,“ uvedl Martin Roman, předseda představenstva a generální ředitel ČEZ.

Současné nižší ceny elektřiny nejsou podle ČEZ jediným vlivem, který hospodaření Skupiny ČEZ letos ovlivňuje. Odrážejí se v něm i dvě nově zavedené daně: darovací daň z emisních povolenek a srážková daň z elektřiny vyrobené ve fotovoltaických elektrárnách. Společnost ČEZ se také musí vyrovnat s posilováním české koruny vůči euru, protože většina tržeb je právě v euru.

K omezení těchto vlivů pomohla dle společnosti výroba z větrných elektráren v Rumunsku, kde Skupina ČEZ provozuje rozsáhlý komplex elektráren, jehož část se v současné době ještě dostavuje. Dále narostla výroba z fotovoltaických elektráren Skupiny ČEZ, letos dochází ke kompenzaci nižších distribučních tarifů z roku 2009 a pomohla i úsporná opatření v distribuci v Albánii. Důležitým pozitivem je i podoba nových distribučních tarifů v Bulharsku, která dává impuls k částečné nápravě zdejší situace v oblasti regulace.

ČEZ v prezentaci k výsledkům uvedl, že pro rok 2011 počítá s meziročním nárůstem výroby elektřiny z vlastních zdrojů v ČR o 2 procenta na 64,7 TWh, v rámci čehož podíl elektřiny z jaderných elektráren stoupne o 2 %, uhelných zdrojů o 4 %, obnovitelných zdrojů naopak klesne o 20 procent. 2% růst na 5,2 TWh očekává ČEZ také u produkce v zahraničí.

Podle dat zveřejněných ČEZem se firmě k 15. srpnu podařilo zajistit (předprodat) 90 procent výrobní kapacity na rok 2012 (z toho 3 % po 18. dubnu), na rok 2013 pak 36 procent (4 %) a pro rok 2014 celkem 9 procent výrobní kapacity (4 %). ČEZ prodává elektřinu na forwardové bázi na období t+1 až t+3 a zajišťuje měnu t+1 až t+5.

(Zdroj: Reuters, ČEZ, Bloomberg)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
21.5.2018
15:25CEFC Shanghai, dcera čínské CEFC Energy, nedokáže splácet dluh
15:17Ničí velké technologické firmy maloobchodní trhy?
14:23UNIMEX GROUP - Oznámení o fúzi společností
13:58Týdenní výhled: Hrozba cel odvolána, brzdit mohou evropská data. Výsledkovou sezónu uzavře retailový komplex  
12:33Viceguvernér ČNB Hampl: Ekonomika se přehřívá, je čas utáhnout kohouty
12:16Šéf Ryanair (+3,6 %): Některé aerolinky nepřežijí zimu
12:12Atraktivní světové akcie už od zítřka na domácí burze a za koruny!
11:06Itálie versus Čína. Trhy začaly pozitivně, ale eurodolar moc úspěšný není  
10:44Má nemocenská vůbec smysl?
10:15PX mírně roste při slabších objemech. Část evropských burz je kvůli svátkům zavřená
9:51HN: J&T převzala vedení i v některých dceřiných firmách CEFC
9:11Rozbřesk: Vyšší výnosy odráží důvěru ve vyspělé ekonomiky… co ji může nahlodat?
8:56Obchodní válka USA-Čína zažehnána? Evropské burzy mohou v úvodu růst  
8:32Americký ministr financí: Obchodní válku s Čínou odkládáme
6:44Jak dlouhý bude dojezd Tesly? Aneb přehled posledních událostí
20.5.2018
14:19Víkendář: Po Američanech se čínskému tlaku začíná bránit i Evropa
10:50PŘIVÁDÍME: Nokia. Nová technologie a geopolitické obavy vytvářejí investiční příležitost
19.5.2018
14:37Víkendář: Jak vidí současnou americkou a globální realitu bývalý šéf CIA
10:07PŘIVÁDÍME: Volvo. Výrobce nákladních aut odměňuje štědře
18.5.2018
22:01Poklidný závěr týdne na amerických trzích

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data