Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Šéf S&P odstupuje. Zlomil mu vaz downgrade pro USA?

Šéf S&P odstupuje. Zlomil mu vaz downgrade pro USA?

23.8.2011 10:13, aktualizováno: 23.8. 11:17
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Prezident ratingové agentury Standard & Poor's Deven Sharma odstoupí z funkce jen několik týdnů poté, co agentura snížila nejvyšší úvěrové hodnocení Spojených států amerických. Sharmu ve funkci nahradí dosavadní provozní ředitel Citibank Dougles Peterson, a to s platností od 12. září.

Rozšířily se spekulace o tom, zda neexistuje spojitost mezi odstoupením Sharmy a snížením ratingu USA. Někteří vládní činitelé začali zpochybňovat postupy, věrohodnost a kompetentnost agentury. Standard & Poor's je totiž v poslední době pod palbou kritiky amerických zákonodárců, trhů i amerického ministerstva financí právě za to, že agentura Standard & Poor's snížila začátkem srpna Spojeným státům americkým poprvé v jejich historii špičkový úvěrový rating AAA na AA+.

S&P ale podle serveru BBC neuvedla, zda odstoupení Sharmy se snížením ratingu USA souvisí. "S&P bude i nadále udělovat ratingy, které jsou srovnatelné s výhledem do budoucna a budou transparentní," uvedla firma ve svém prohlášení. Podle S&P se Sharma rozhodl hledat si nové příležitosti. "Deven nám pomáhal s tvorbou rychle rostoucích segmentů a byl připravený na nové výzvy," píše se dále v prohlášení agentury. "Proto jsme začali s hledáním nového šéfa pro S&P ," dodala agentura.

„Vypadá to, jako by mu někdo z těch dveří pomohl,“ zhodnotil situaci Noel Hebert, úvěrový stratég Mitsubishi UFJ Securities USA s tím, že pokud to byl plánovaný odchod, měla to společnost podle něho komunikovat jiným způsobem.

Po snížení ratingu S&P se představitelé vrcholné politiky USA sice nedokázali shodnout na viníkovi, ale všichni zpochybňovali verdikt agentury. Demokratický guvernér státu Maryland Martin O'Malley například uvedl, že snížení ratingu nepovažuje za odůvodněné. Upozornil přitom na chybu ve výši dvou bilionů dolarů, které se agentura při svém hodnocení dopustila. Ostatní dvě velké agentury Fitch a Moody's podle něj USA hodnocení nesnížily, protože se této chyby nedopustily.

Americké ministerstvo spravedlnosti dále vyšetřuje, zda ratingová agentura Standard & Poor's správně ohodnotila hypoteční dluhopisy v letech před finanční krizí. Vyšetřování údajně začalo ještě předtím, než Standard & Poor's připravila začátkem měsíce Spojené státy o rating AAA. Někteří vládní představitelé začali zpochybňovat postupy, věrohodnost a kompetentnost agentury.

Agentura S&P je součástí společnosti McGraw-Hill Companies. Někteří akcionáři se nyní snaží přimět vedení McGraw-Hill k restrukturalizaci aktivit, jež by mohla zahrnovat i osamostatnění S&P.

(Zdroj: MediaFax, Blomberg, ČTK, NYT)


Váš názor
 • nové příležitosti ?!
  23.8.2011 12:30

  "... Podle S&P se Sharma rozhodl hledat si nové příležitosti ..." nebo se na to nemohl už koukat a vzdal marný boj a nebo byl odejit ... V každém případě zajímavá zpráva. Vážení, dávejme si pozor nejen co nakupujeme a prodáváme, ale i co říkáme a píšeme, abychom si také nemuseli hledat nové příležitosti ... :-)). Pěkný den a odvahu, budeme ji, ať už to je se Sharmou jak chce, fšeci potřebovat!
  Marťanka
 •  
  23.8.2011 10:34

  Tady vidíme jak dopadne každý kdo vyjádří opodstatněný názor a US boubelákům se to nelíbí Jak řídí celý svět a on mu to žere a je vděčný za tu cestu do pekel.Co vznikl od 2.svět.války ve světě konfikt tak si myslím že v tom maji prsty boubelaci skovaní za své prachy a zájmy.
  Deny:-)
  •  
   23.8.2011 10:44

   Jen mi není jasná jedna věc... Od kdy se ratingem země hodnotí? Pokud USA ještě nikdy o AAA nepřišlo a platilo to už v době velké krize 1929-1931, tak by to svědčilo o ledasčem. Nicméně tenkrát to bylo spíše splasknutí bublyny, která závazky země a celkovou její stabilitu zejmě tolik neovlivňovala...
   delcop
   •  
    23.8.2011 11:57

    Kouká to z toho jak sedlákovi sláma z bot. Tohle je varování ostatním, a až přijde šok tak nás nikdo předem neupozorní...
    Ricochet
   • tahle bublyna je fakt tvrdá....
    23.8.2011 10:58

    tahle bublyna je fakt tvrdá....
    TOM
    • Re: tahle bublyna je fakt tvrdá....
     23.8.2011 11:01

     BUBLYNA S TVRDYM JE OPRAVDU TVRDEJ ORECH omg OMG
     OPTIMISTA
 •  
  23.8.2011 10:25

  Tato zpráva vyloženě svádí k doměnce, že se příchodem nového šéfa ratink USA znovu posune na AAA, to už by byl totální kocourkov, ale v případě USA a tlaků, které tam panují bych se již nedivim ničemu...
  delcop
  • Zrovna jsem
   23.8.2011 10:29

   si říkala, že to je zase nějaký blázinec..S příchodem nového "Sharmy" bude mít USA rating ÄÄÄ?To si přeci autor tohoto článku nemůže snad ani myslet...
   ZUZKA
   • Re: Zrovna jsem
    23.8.2011 10:53

    divim se jen, ze hledaj novyho reditele. Copak neznaj Zuzko tebe?... (CHÄÄÄCHÄÄÄCHÄÄÄ...)
    hm
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data