Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Podle Nomury je Fed nyní irelevantní, podle Meltzera má velký problém, Moody's čeká QE3 na konci roku

Podle Nomury je Fed nyní irelevantní, podle Meltzera má velký problém, Moody's čeká QE3 na konci roku

29.8.2011 11:06
Autor: Redakce, Patria.cz

Americká ekonomika se začíná podobat Japonsku, je to patrné například na trhu nemovitostí. Pro Bloomberg to uvedl Richard Koo, hlavní ekonom Nomura Research Institute. Ekonomika USA podle něho prochází rozvahovou recesí stejně jako Japonsko před 15 lety. Jeho zkušenost ukazuje, že pokud privátní sektor v prostředí nízkých sazeb snižuje své zadlužení, monetární politika má jen velmi omezené možnosti. Ben Bernanke má tedy pravdu, když tvrdí, že v současnosti není doba na snižování rozpočtových deficitů. Rozumí totiž tomu, že „monetární politika teď nemůže udělat mnoho, velmi pomoci může politika fiskální“, uvedl ekonom.

Proces oddlužení soukromého sektoru znamená, že tento sektor potřebuje pomoc. Nebude reagovat na to, když centrální banka snižuje sazby, protože má problém se svou rozvahou. Jediné, co může vládní sektor udělat, je „vrátit do příjmového oběhu peníze, které privátní sektor uspořil“, vysvětlil Koo. Americká vláda by tak měla se snižováním deficitů počkat až do chvíle, kdy soukromý sektor začne znovu utrácet. V tu chvíli začne být opět „relevantní“ i Fed.


Allan Meltzer, profesor ekonomie na Carnegie Mellon University, se domnívá, že Fed si doposud „pohrával s krátkodobými kroky“, Bernanke ve svém posledním projevu ale podle něho poukázal na nutnost dlouhodobých řešení. Posunul se také směrem k názorům Alana Greenspana. Ten tvrdil, že „Fed nereguluje akciový trh, ten se musí postarat sám o sebe; Fed řeší krize poté, co se objeví“. Nyní podle ekonoma neví, jak bude řešit prodej cenných papírů ve své rozvaze. Spolu s rostoucí inflací to představuje „velký problém“, který bude muset řešit příští rok.

Ekonomiku podle Meltzera nejvíce podpoří snížení daní podnikům a eliminace nejistoty, kterou pro investice představuje nová regulace. Vyšší inflaci jako nástroj pro podporu ekonomiky naopak použít nelze. „Lidé, kteří navrhují dosažení čtyř, pěti či šestiprocentní inflace nikdy neodpoví na následující otázku: Pokud se tam dostaneme a pokud to přinese všechny ty dobré věci, jak potom z této situace ven bez vytvoření dalších problémů,“ uvedl ekonom.

Mark Zandi, hlavní ekonom Moody's Analytics, Bernankeho poslední projev oceňuje. Poukázal totiž na to, že dlouhodobý prospekt americké ekonomiky je dobrý a ekonomika nebyla recesí strukturálně poškozena. Lepší pohled na další kroky Fedu a možné další uvolňování přinese podle ekonoma zasedání Fedu v září. Uvolnění přitom pravděpodobně přijde, další kolo QE se dá čekat na konci tohoto, či na začátku příštího roku. Fed ale musí čekat, až se sníží inflační očekávání.

V srpnu se dá čekat, že z americké ekonomiky budou přicházet špatná data. Částečně to bude odrazem „dramatu kolem zvyšování dluhového limitu“. Podniky jsou ale velmi ziskové a ekonomika pravděpodobně nespadne do recese, i když ta se vyloučit nedá. Pomoci může fiskální politika a podle Zandiho k tomu „nakonec dojde“.

(Zdroj: Bloomberg)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data