Státní distributor paliv Čepro jedná o propojení s rafineriemi tří společností: slovenského Slovnaftu, polské Orlen a italské . Rozhodnutí o fúzi je nyní na státu, uvedl generální ředitel Čepra Jiří Borovec. Spojení projedná meziresortní komise, kterou kromě vedení Čepra tvoří zástupci ministerstva průmyslu a obchodu a ministerstva financí.
První konkrétní kroky, které by mohly vést k vytvoření petrochemické jedničky na tuzemském trhu, čeká Borovec zhruba ve druhé polovině příštího roku. Podle něj by propojení s rafineriemi mělo mít zřejmě podobu výměny akcií. Stát by si však měl v Čepru zachovat majoritní podíl.
Čepro uvažuje o propojení s rafineriemi mimo jiné proto, že ve svých obchodních aktivitách dosáhlo loni vrcholu. Další růst firmy by byl za současného stavu obtížný především kvůli klesající spotřebě pohonných hmot v tuzemsku i v Evropě. Fungování v rámci většího podniku proto firmě přinese větší stabilitu, Čepro může partnerským rafineriím nabídnout své aktivity v maloobchodu, velkoobchodu a logistice.
Největší iniciativu při jednáních o propojení s Čeprem podle Borovce zatím projevují Slovnaft a Orlen. Šéf Čepra dodal, že státní firma nevedla jednání o propojení se žádnými ruskými společnostmi.
Ve hře je podle Borovce také možnost, že stát spojení s rafineriemi odmítne. Pak existuje možnost, že by se Čepro zaměřilo čistě na logistiku, tedy přepravu a skladování ropných produktů. Nebo bude Čepro fungovat dále beze změn.
Čepro kromě dohlížení na zásoby státních hmotných rezerv podniká také v přepravě, skladování a prodeji ropných produktů. Provozuje také síť čerpacích stanic EuroOil.