Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Letošní Nobelovu cenu za ekonomii získali Sargent a Sims z USA

Letošní Nobelovu cenu za ekonomii získali Sargent a Sims z USA

10.10.2011 14:52
Autor: ČTK

Letošní Nobelovu cenu za ekonomii získali američtí ekonomové Thomas Sargent a Christopher Sims za empirický výzkum příčin a důsledků v makroekonomice. Ve Stockholmu to dnes oznámil výbor pro udělování Nobelovy ceny při Švédské akademii věd.
 
"Dnes jsou metody, které vyvinuli Sargent a Sims, základními nástroji makroekonomických analýz," zdůvodnil výbor svou volbu. Dvojice mimo jiné našla způsob na zjištění toho, jak jsou hrubý domácí produkt a inflace ovlivněny dočasným zvýšením úrokových sazeb, nebo třeba snížením daní. Zkoumali rovněž, co se stane, když centrální banka trvale změní inflační zacílení, nebo když vláda pozmění své záměry pro vyrovnaný rozpočet.

Profesor Princetonské univerzity Sims a Sargent, který je profesorem na Newyorské univerzitě, své výzkumy prováděli nezávisle na sobě v 70. a 80. letech minulého století. Jejich práce zůstává nanejvýš aktuální i v dnešní době, kdy se vlády a centrální banky snaží vyhnout recesím.

Sargentova a Christopherova práce totiž pomáhá s pochopením dopadů hospodářských změn či šoků, jako jsou prudký růst cen ropy, inflace a nezaměstnanost. "Myslím, že metody, které používám a které Tom (Sargent) vyvinul, jsou základem pro nalezení východiska z těchto (současných) potíží," řekl během telefonické konference Sims.

Sargentova práce ukázala, jak může být strukturální makroekonometrie využita k analýze trvalých změn ekonomické politiky. Tato metoda našla využití například při studiu makroekonomických vztahů, když domácnosti a společnosti přizpůsobí svá očekávání souběžně s ekonomických rozvojem.

Sims vyvinul metodu založenou na takzvané vektorové autoregresi, aby analyzoval dopad dočasných změn v ekonomické politice na ekonomiku. Se svými kolegy tento postup aplikoval například na zjištění dopadů zvýšené úrokové sazby, které určují centrální banky.

Sargent patří k takzvané škole racionálního očekávání. Související teorie tvrdí, že lidé se rozhodují na základě veškerých dostupných informací a že jsou schopni dopředu odhalit důsledky vládní hospodářské politiky.

Laureáti ceny si příslušný diplom, medaili a šek na deset milionů švédských korun (asi 27 milionů Kč) převezmou na slavnostním předávání cen 10. prosince, ve výroční den úmrtí švédského vynálezce Alfreda Nobela. Na základě jeho odkazu jsou oceňovány osobnosti, které se zasloužily o mír, vědci a literáti.

Naprostou většinu nositelů ocenění tvoří američtí ekonomové. Loni se o něj podělili Američané Peter Diamond, Dale Mortensen a řeckokyperský Brit Christopher Pissarides za vývoj teorie vysvětlující, jak ekonomická politika a regulace ovlivňují trh práce a proč například vysoká podpora lidem bez práce vede k vyšší nezaměstnanosti a delšímu hledání práce.

Nobelova cena za ekonomii nepatří mezi původní ceny určené Nobelem v jeho závěti z roku 1895. Založila ji až v roce 1968 na Nobelovu památku švédská centrální banka Sveriges Riksbank.


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
  •  
    10.10.2011 15:34

    Tož celkem pěknou sumičku za to dostanou. Nejstinnější stránkou ekonomické vědy je však to, že se v praxi nikdy nevyužije, i když by určitě fungovala. Politika je mnohem mocnější než ekonomické teorie...
    Nyk Lísn
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data