Srpnové výsledky z obchodování, kterých dosáhla rakouská bankovní skupina Group Bank, jsou velmi špatné. Uvedl to dnes její šéf Andreas Treichl. Třetí čtvrtletí jako celek se podle Treichla ale vyvíjelo v souladu s očekáváním a banka nevidí důvod k tomu, aby musela navyšovat kapitál. Dnes ráno varovala, že po přecenění CDS na tržní ocenění a skrze negativní vývoj na trzích Maďarska a Rumunska letos vykáže čistou ztrátu v rozsahu 700 až 800 milionů eur, nevyplatí z výsledku letošního roku dividendu a odkládá nejméně o rok splacení státní pomoci rakouské vlády.
Šéf Treichl uvedl, že přes vývoj na maďarském trhu z něj banka nehodlá odejít, ale zcela tam změní obchodní model. Mimo jiné přestane nabízet maloobchodní úvěry v EUR, vedle Maďarska dofinancuje podnikání v Rumunsku (kde chce plně kontrolovat BCR) a změní management v Rumunsku a Polsku. Šéf rizik Spalt uvedl, že kromě Maďarska a Rumunska, kde ještě podíl NPL roste, se všechny další trhy zlepšují.
K nevyplacení dividendy Treichl uvedl, že dominantní akcionář , nadace Stiftung (cca 25 %), se obejde bez dividendy z letošního výsledku a její financování je schopno bez ní žít dva roky.
Treichl zopakoval, že banka je provozně silná a nechal se slyšet, že pokud nedojde na další (vnější) negativní překvapení, banka bude počínaje příštím rokem schopna generovat kvartální zisk 250 milionů eur.
"Situace se má tak, že podle našeho názoru by letos v listopadu mohlo přijít jasné direktivní nařízení k tomu, jaké budou požadavky na kapitál a z čeho budou do poloviny roku 2012 vycházet nové zátěžové zkoušky," uvedl Treichl. "Já si myslím, že nikdo zatím přesně neví, jaké budou podrobnosti k této problematice," dodal ohledně potřebné kapitálové úrovně.
K přísnějším pravidlům kapitálové přiměřenosti Treichl dále řekl, že pokud bude vývoj v závěru letošního roku normální a žádné negativní překvapení nepřijde ani v prvním a druhém čtvrtletí příštího roku, pak nové požadavky na kapitálovou přiměřenost určitě splní. Na krytí jednorázových výdajů chce banka letos využít i nerozděleného zisku.
Akcie stály za dnešním poklesem akcií v Praze a Vídni (o více jak 13 % a více jak 11 %) a postaraly se o červený ostrůvek těchto dvou trhů v jinak rostoucích trzích v Evropě. Na začátku roku se akcie prodávaly až kolem 40 eur.
je druhou největší bankou v regionu střední a východní Evropy, mimo jiné je vlastníkem České spořitelny.
(Zdroj: , Bloomberg, čtk)