Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
VZP je v krizi a prodává nemovitosti za tři čtvrtě miliardy. Nabídne menší pobočky

VZP je v krizi a prodává nemovitosti za tři čtvrtě miliardy. Nabídne menší pobočky

18.10.2011 11:46
Autor: IHNED.cz

Ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Pavel Horák oznámil, že kritický nedostatek peněz bude společnost řešit i prodejem svého majetku. Zbaví se především poboček v menších městech. Slibuje si od toho zisk až tři čtvrtě miliardy korun.

Největší zdravotní pojišťovna vyčerpala finanční rezervy a své hospodaření chce v následujících letech vylepšit i prodejem nepotřebných budov. Jejich seznam už existuje. Nabízet by se měly začít v následujících měsících.

"První seznam neefektivních nemovitostí jsem viděl loni na podzim. Teď se konečně písklo, že se to má začít realizovat," řekl HN ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Pavel Horák. Kterých nemovitostí se bude chtít zbavit, ale neupřesnil. "Teď si konkrétně nevzpomenu," uvedl.

"Ekonomický a provozní úsek nyní připravují to, co je opravdu rozumné. Zjišťují, zda je reálné ty nemovitosti prodat,“ upřesnil Horák.

K mání budou spíše pobočky VZP v menších městech. "V Praze se změnami nepočítám, ale velké téma je Středočeský kraj. Tam jsou menší pracoviště: třeba Kolín, Kutná Hora, která jsou kousek od sebe,“ naznačil ředitel největšího plátce zdravotní péče v Česku. Některé objekty se pojišťovna chystá přechodně pronajímat.

Volné kanceláře, a tedy nepotřebné prostory, přibydou pojišťovně díky centralizaci informačního systému do jednoho střediska. „Zatím v každé té pobočce musel někdo sedět. To zmizí v březnu příštího roku,“ řekl Horák. Větší změny by se měly vyhnout i krajským městům, kde už se VZP stěhovala v uplynulých letech.

Prodejem dalších budov chce pojišťovna získat až tři čtvrtě miliardy korun. Tyto peníze mají vylepšit bilanci firmy. Ta se musí po několika letech naučit hospodařit bez rezerv. Pro příští rok sice počítá s vyrovnaným hospodařením. Za zdravotní péči chce zaplatit 146 miliard korun, tedy stejně jako vybere na pojistném. Kolik ale skutečně nemocnice a lékaři dostanou, určí až vyhláška ministerstva zdravotnictví, která se teprve připravuje.

Při pohledu na výsledky letošního roku je navíc jasné, že realita se od plánů může výrazně lišit. "Počítali jsme s poklesem výdajů na péči o 2 procenta. Dochází ale nakonec v průměru k dvouprocentnímu nárůstu," oznámila VZP.

 

iHNed

Související články na IHNED.cz

Lékaři IZIP ignorují, pravidelně systém využívá jen tři tisíce registrovaných

VZP poprvé přiznala, že jí došly peníze. Má už jen tolik, kolik zrovna vybere

Ředitel VZP Horák: Navrhnu správní radě, aby převzala celý projekt IZIP


Váš názor
  •  
    18.10.2011 15:18

    VZP do krize někdo dostal, jak je to s péči řádného hospodáře.
    Homo
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data