Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČEZ vyjednává s vládou podporu a převzetí části rizik u dostavby Temelína

ČEZ vyjednává s vládou podporu a převzetí části rizik u dostavby Temelína

30.11.2011 13:52
Autor: Redakce, Patria Online

Vedení energetické společnosti ČEZ vyjednává s vládou o podpoře pro dostavbu jaderné elektrárny Temelín, včetně převzetí části rizik, cituje Euro vysoce postaveného manažera ČEZ. V jednání je podle něj podoba zainteresovanosti státu na výstavbě dvou nových bloků v Temelíně. „Ano, rokujeme s vládou o formě podpory, kterou by se stát mohl podílet na výstavbě nových jaderných zdrojů,“ konstatoval vysoký manažer ČEZ podle Eura.

V nejbližších týdnech má vzniknout rada vlády, která se bude touto problematikou zabývat. ČEZ argumentuje mimo jiné tím, že se ve světě v současnosti nestaví žádná nová jaderná elektrárna, která by byla plně vystavena tržnímu riziku. „Vyšší angažovanost státu v projektu dostavby Temelína ale v žádném případě neznamená dopad na erární rozpočet, stejně tak neovlivní ani výplatu dividend,“ konstatoval zdroj z ČEZ.

Slova následně potvrdil také mluvčí energetiky ČEZ Ladislav Kříž. „Aktuálně se zamýšlíme nad způsoby pokrytí všech rizik spojených s takto velkým projektem. ČEZ má dostatek vlastních prostředků na dostavbu Jaderné elektrárny Temelín, přesto je třeba rizika analyzovat,“ upozornil. Podle Kříže firma analyzuje stav ve světě, kdy aktuálně ve všech vyspělých státech, jako je USA, France, Finsko či Velká Británie, existuje určitá forma záruk ze strany státu a stavbu jaderné elektrárny financuje více investorů. „I násobně větší francouzská EdF staví Flamanville s Enelem. V následujícím roce bude toto tématem širších diskuzí, především s naším majoritním vlastníkem, tedy státem,“ dodal Kříž.

Na konci října ČEZ předal zájemcům, kteří se kvalifikovali do zadávacího řízení veřejné zakázky na dostavbu jaderné elektrárny Temelín, výzvu k podání nabídek včetně zadávací dokumentace. Ta přesně specifikuje potřeby a požadavky na dodávku dvou kompletních bloků jaderné elektrárny na klíč a to včetně palivových souborů na 9 let provozu. Vedle obchodních a technických podmínek zahrnuje také hodnotící kritéria a způsob hodnocení nabídek. Hodnotící kritéria jsou podle ČEZu nastavena v optimálním poměru, když 50 procent zahrnuje technickou specifikaci projektu včetně bezpečnosti a licencovatelnost a zbylých 50 procent pak ekonomickou stránku nabídky, tedy cenu a obchodní podmínky jako například záruky, platební podmínky či podmínky dodávek jaderného paliva. Termín pro předložení nabídek byl stanoven na 2. července 2012, což odpovídá se zájemci dohodnuté lhůtě 8 měsíců na přípravu nabídek.(Zdroj: Euro, ČEZ)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data