Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Proč přeceňujeme odborné analýzy a složité modely?

Proč přeceňujeme odborné analýzy a složité modely?

15.12.2011 13:41
Autor: Anonymní Investor, ???

V jednoduchosti je síla. Někdy v trzích hledáme více složitostí, než jich ve skutečnosti je. Faktem je, že i zkušení investoři a obchodníci časem své přístupy zjednodušují a využívají jen ty, které se jim osvědčily nejvíce. Spoustu složitých cest se ukázalo jako slepé uličky nehledě na fakt, že každému vyhovuje něco jiného.

Je skutečností, že procento úspěšných investorů je reálně mnohem menší, než se na první pohled zdá. Podle toho, co jsem viděl kolem sebe, tak je to procento navíc stejné v brokerské firmě plné profesionálů, kteří jsou teoreticky velmi dobře vzděláni, a v osvícené veřejnosti, která se investování věnuje občasně. Lidé však chtějí slyšet „příběh“ postavený na vysoce odborných znalostech, který jim zní důvěryhodně. K jednoduchým scénářům nemají důvěru.

Zkušenosti a přístupy jsou opravdu individuální, a co může fungovat jednomu, nemusí fungovat druhému. Nejhorší je „soudit tebe podle sebe“. Cesta dopředu vede přes neustálé vzdělávání, praktickou zkušenost a do jisté míry talent. Talentovaný investor s citem pro trh a správným řízením rizika nemusí oplývat ani dokonalými znalostmi ani sofistikovanými přístupy. Dokonce může být jinými investory či tradery vysmíván, ale může být mnohem úspěšnější než ti, kteří se tváří jako mistři světa. Moje zkušenost dokonce říká, že právě ti, kteří nejvíce kritizují a nejvíce prosazují sami sebe, jsou neúspěšní a tímto způsobem si léčí své mindráky.

Pokud Vám bude někdo radikálně podsouvat své rady, nedůvěřujte mu a raději dvakrát prověřujte, respektive si udělejte vlastní názor.

Jsem přesvědčen, že naprostá většina brokerských firem dělá své analýzy s profesionalitou a bez postranních úmyslů, ačkoliv jim je často podsouván opak. Jejich úspěšnost je však velmi diskutabilní, neboť v modelech, které sami dlouhodobě vyvíjely, stačí lehce pozměnit jeden vstup a z cílové ceny 200 máme cílovou cenu 100 .

Ekonomika a trhy procházejí neustálým vývojem. Co platí právě teď, za chvíli může být úplně jinak. Předvídání budoucnosti je nemožné, také proto bychom se v přístupu v trzích měli zaměřit na získání nějaké statistické či jiné výhody, omezovat riziko a HLAVNĚ spoléhat sami na sebe.

Na závěr ještě jedna poznámka. Pokud bych vám teď řekl, kde se budou přesně nacházet trhy za rok, tak stejně na téhle informaci vydělá odhadem jen 50% (možná méně). Exekuce obchodu a řízení pozice by měly investory zajímat stejně jako investiční tipy.

Mějte hezký den.

Investor.


Váš názor
 •  
  16.12.2011 10:17

  Nesouhlasím s tím, že jde hlavně o "talent". Naopak ze zkušenosti v mojem okolí mi vyplývá, že šanci na úspěch mají právě ti, co mají nějaké tušení o všelijakých zbytečných "vzorcích" a mají hluboké teoretické znalosti. Ti, kteří tohle nemají, jsou předem odepsaní, a dávat jim naději v podobě článků jako je tento je ta největší prasárna. Dělají to brokeři, pořadatelé seminářů i velké banky - dávají na ději. Ale je to nesmysl. Peníze schrábnou jen ti znalí v oboru a schrábnou je právě od těhle najivek, co skočí na články podobný tomuto.
  paf
  •  
   16.12.2011 10:49

   K přetvoření slov "a do jisté míry talent" na "hlavně talent" už je vskutku třeba talent. ;-)
   Kalka.
   •  
    16.12.2011 13:30

    nebude to Kalko pro " pafa " příliš složité? Myslím tím hluboké teoretické znalosti základní školy. Prima víkend a mnoho radosti z pohybu : - ) m.
    Miňonka
 •  
  15.12.2011 14:04

  Význam analýz a odhadů vůbec neznamená, že v obvyklkém horizontu jednoho roku dosáhne titul předpovězené hodnoty. Do té doby obvykle autor doporučení svoje hodnocení několikrát změní , dokonce i na opačné. Jediný význam a to obrovnský je okamžité ovlivnění trhů, takže predikovaných hodnot je mnohdy dosaženo během dvou dnů. A v tom tkví nebezpečí zneužívání doporučení a proto by měla být vyslovována co nejméně. Investoři jsou stále příliš důvěřiví.
  juniper
Aktuální komentáře
26.09.2020
8:40Víkendář: Jsme potěšení, že se z Tesly stává německá značka
25.09.2020
22:08Zelený závěr týdne na Wall Street, Apple +3,7 %  
17:45Co zvedne investiční úspěšnost z pár procent na více než 80 procent?
17:10Home Credit se kvůli pandemii propadl do ztráty 16,8 miliardy Kč
16:45PPF Financial Holdings B.V. – IFRS konsolidované výsledky za první pololetí 2020
16:44Strach z koronaviru ovládá sentiment a dodává sílu dolaru  
15:58Druhá vlna koronavirové pandemie ohrožuje ropnou poptávku  
15:24AMISTA investiční společnost, a.s.: MKP SICAV, a.s. zveřejňuje Informace o snížení počtu akcií Emitenta přijatých k obchodování na BCPP
15:21Costco finišuje skvělý fiskální rok (komentář analytika)  
14:35Ifo: Očekávání německých exportérů jsou nejlepší za dva roky
14:07Demokraté v USA chystají nové stimuly za 2,4 bilionu USD. Dohoda je otázkou
13:55Polská vláda se dohodla s odbory na postupném ukončení těžby uhlí
12:52Komise se rozhodla odvolat proti verdiktu ohledně daní Applu v Irsku
12:36Perly týdne: Mnohaletý náskok Tesly, nereálný návrat do roku 2019 a u nás levnější elektřina
10:59AP: Americká vláda zřejmě podá antimonopolní žalobu na Google
10:54Societe Generale má nejhorší dopady koronaviru za sebou a zotavuje se
10:49Naděje na fiskální pomoc trhům příliš nepomohla, Evropa je znovu červená  
9:41Vláda schválila pravidla kurzarbeitu
9:09Rozbřesk: Tlak na forint a liru si vynutil zvýšení oficiálních úrokových sazeb v Maďarsku a Turecku
8:59BMW zaplatí v USA pokutu kvůli nadhodnocování údajů o prodeji

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data