Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Evropské banky jako nákupní příležitost

Evropské banky jako nákupní příležitost

2.1.2012 15:51
Autor: Redakce, Patria.cz

Akcie evropských bank prošly kolapsem a rizikové spready jejich dluhopisů výrazně stouply. To podle analytiků společnosti Natixis vytváří velkou nákupní příležitost pro investory. Domnívají se totiž, že žádnou velkou zemi eurozóny nepostihne default, protože jeho důsledky by byly katastrofické a toho si je eurozóna vědoma. Banky navíc pokročily v procesu oddělení svého podnikatelského rizika od rizika, které se váže na vládní dluhopisy. Snížily totiž objem investic do těchto aktiv. A dá se rovněž čekat, že finanční instituce v eurozóně zlepší svou ziskovost, sníží rizikovost portfolií, celkovou velikost rozvah a zadlužení – vše s cílem naplnit nové kapitálové požadavky.

Vedle uvedených bodů Natixis poukazuje i na to, že hlavním problémem pro banky v eurozóně je to, že se jim uzavřel přístup na dluhopisové trhy. To znamená, že by nemusely být schopné poskytnout ekonomice střednědobé financování. ECB ale v prosinci do značné míry problém financování bank vyřešila, když bankám poskytla levné financování pro následující tři roky.

Komplikací pro banky eurozóny zůstává dolarové financování převyšující dobu tří měsíců. Pokud takové finance nebudou banky schopny získat, ztratí významný podíl na trhu dolarového střednědobého financování a jejich místo nahradí americké a asijské banky. Vlády zemí eurozóny a ECB jsou si ale podle Natixis tohoto problému vědomy a nechtějí, aby evropské firmy závisely ve svém financování na neevropských institucích. Stejně tak nechtějí, aby zkolaboval trh s exportními úvěry podobně, jako se tomu stalo v letech 2008 a 2009. Úvěry v zahraniční měně přitom představují 36 % celkových úvěrů bank eurozóny.

Vývoj cen akcií evropských bank a jejich valuačních násobků ukazuje graf:

banky

(Zdroj: Natixis)


Váš názor
 • kdybych měl akcie
  3.1.2012 10:15

  nějaké banky (naštěstí mám už prodáno), tak po přečtení takovéto mystifikace je okamžitě prodávám :-)
  Jesse
  • Re: kdybych měl akcie
   3.1.2012 10:20

   tys vzdy vedel jak na to...jak jsem te precetl hned jsem vse prodal..dobre?
   OPTIMISTA
 • Úvěrová expozice
  3.1.2012 8:28

  Evropské banky jsou úvěrově vysoce exponované v energetice (elektrárny, rozvodné sítě, solar, větrníky, teplárny, výroba reaktorů, turbín, generátorů atd.). Všechny uvedené obory čeká K.A.T.A.S.T.R.O.F.A. Banky, fondy, analytici, investoři aj. to poznají na jaře, možná i dříve. Z čehož plyne: banky utrpí další stamiliardové ztráty. Čtenáři Patria.cz zde v diskuzích obdrží za cca měsíc adresu (možná dříve, možná později), kde se budou moci osobně na vlastní oči přesvědčit o pravdivosti výroku viz výše.
  Detective
 •  
  2.1.2012 16:22

  Tak na jedné straně nákupní příležitosti, na straně druhé možnosti znárodnění. Tak jak to tedy je.
  Homo
  •  
   2.1.2012 16:36

   to si musi ve sve hlave probrat kazdej sam...nikdo kdo chce vydelat ti dobre neporadi..
   OPTIMISTA
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university