Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Buiter: Recese v eurozóně se bude zhoršovat, může odejít Řecko i Německo

Buiter: Recese v eurozóně se bude zhoršovat, může odejít Řecko i Německo

12.01.2012 13:01, aktualizováno: 12.1. 16:55
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Hlavní ekonom Citi Willem Buiter se domnívá, že ECB nakonec zachrání eurozónu před dalším prohlubováním krize. Bude k tomu ovšem zapotřebí jedné či dvou neúspěšných aukcí italských nebo španělských dluhopisů. Základním scénářem pro rok 2012 tak podle ekonoma není rozpad měnové unie, protože ECB poskytne pomoc Itálii, Španělsku, Belgii, Francii a Rakousku – ať již fungováním jako věřitel poslední instance, či půjčkou Mezinárodnímu měnovému fondu. Vlády pak pravděpodobně zrekapitalizují banky, a to buď přímo, nebo přes EU, EFSF/ESM či Evropskou investiční banku.

V roce 2012 postihne Evropu recese a Buiter se domnívá, že propad se v roce 2013 ještě prohloubí. Důvodem delší recese je fiskální utahování, strukturální reformy, špatné podmínky na finančních trzích a pokračující nejistota. Situace se obrátí až po roce 2013, kdy zahraniční poptávka a velmi uvolněná monetární politika podpoří růst. Domácí poptávka v eurozóně by ale měla zůstat nadále slabá.

 

Buiter sice nepočítá s rozpadem eurozóny jako se základním scénářem, poukazuje ale na existující rizika. Je podle něho možné, že i když ECB bude chtít jednat, Německo se rozhodne, že pomoc poskytovaná ECB představuje příliš vysokou cenu za setrvání v eurozóně. Německo by se pak spolu s dalšími zeměmi jádra mohlo rozhodnout pro odchod z měnové unie. Ekonom ale poukazuje na to, že takové rozhodnutí by sebou neslo vysoké náklady a tomuto vývoji připisuje 5% pravděpodobnost.

Pravděpodobnost odchodu některé ze zemí na periferii však považuje za mnohem vyšší. Důvodem je vynucená ztráta suverenity a roky utahování a recese. Nicméně i odchod fiskálně slabé země Buiter považuje za velmi nepravděpodobný, výjimku tvoří pouze Řecko, kde panuje velká míra politické nejistoty. Tato země se pro odchod může rozhodnout sama, nebo ji silné země k tomuto kroku mohou donutit tím, že jí přestanou poskytovat finance, pokud nebude plnit své závazky. Pravděpodobnost odchodu Řecka odhaduje Buiter na 25 %.

(Zdroj: FTAlphaville)


Váš názor
  • MY u nás v SR máme jednu HRU...
    12.01.2012 15:24

    Jej názov je," Keď báčik z Chochoľova umrie.." - a pointa spočíva v porekadle," ešte meďveďa ani nezbadali...a už "DELIA KOŹU" - asi v takejto laicky-euroľudovej" polohe vidíme "my" na eurovidieku 2012 VŠETKY vzletné, akoby predeurovolebné "prekáračky" ako bude keď bude. ČI príde recesia, alebo čo ju ešte "predbehne" v roku 2012- toto všetko sa čorazviac podobá kartárskemu EUROSTOLU, na ktorom nemôže hrať s "eurokartami" veľa hráčov, ani pre "eurokobicov" neni miesta a "MY", čo sme ďaleko od stola...sme len vzdialené "Křoví" a.p. Politicky tomu rozuiem primerane VUMLu, ale fišklsko-bankársky ŽASNEM nad nekonečným množstvom "rošád,šachov i matov" na eurošachovnici a jej nevyčerpateľnom množstve operácií a množiacich sa variantov nových a nových "RIEŠENÍ & PROGNÓZ", že som a asi nie sám ako?"bača pred TUZEXOM" - prirovnanie pre laikov socialistických reforiem do "89...Len je mi ľudsky ľúto, čo sa ten kapitalizmus natrápi, kým príde o všetko - nedajboh, že by som si to prial...Ale končím zase príslovím," kto chce kam-pomôžme mu tam?! Lenže eurokapitalizmus je asi aj v tomto - čo len o roku 2008 SEBESTAČNÝ, len keby nie na úkor svojich radových a bezmocných euroobčanov a to je neetické už štvrtý rok!
    turcan
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Bed Bath & Beyond Inc (08/20 Q2, Bef-mkt)
Constellation Brands Inc (08/20 Q2, Bef-mkt)
PepsiCo Inc (09/20 Q3, Bef-mkt)
1:50JP - Index podnikatelské aktivity Tankan
8:00Hennes & Mauritz AB (08/20 Q3)
9:30CZ - PMI v průmyslu
9:55DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - PMI v průmyslu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Index ISM v průmyslu
16:00USA - Výdaje ve stavebnictví, m/m