Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Španělsko v aukci získalo 10 miliard eur, dvojnásobek cíle. Slušná poptávka a pokles výnosů následovaly i v Maďarsku a Itálii

Španělsko v aukci získalo 10 miliard eur, dvojnásobek cíle. Slušná poptávka a pokles výnosů následovaly i v Maďarsku a Itálii

12.1.2012 11:38, aktualizováno: 12.1. 13:53
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Španělsko v dnešní aukci prodalo dluhopisy v celkovém objemu 9,98 miliardy eur, tedy takřka dvojnásobek proti původně stanovenému cíli 5 mld. EUR. Vysoký zájem v první velké aukci evropské „periferní země“ od začátku roku se nezastavil ani před poklesem výnosů, který provázel všechny tři dnes upsané splatnosti.

Španělská vláda upsala 3letý dluhopis (splatnost 2015) za 4,3 miliardy eur při výnosu 3,384 procenta, přičemž indikátor síly poptávky investorů, poměr bid-to-cover činil 1,8. To lze interpretovat tak, že investoři chtěli nakoupit o 80 procent dluhopisů víc, než Madrid nabízel.

Prodané dluhopisy se splatností v dubnu 2016 v objemu 2,5 mld. EUR zajistí investorům průměrný výnos 3,748 procenta (ve srovnání s 4,871 procenta v aukci stejného dluhopisu v červenci loňského roku), poptávka přitom překonala nabídku 2,2násobně (po 2,9 v poslední aukci). Dalších 3,2 miliardy eur získala země prodejem dluhopisu splatného v říjnu 2016, a to při výnosu 3,912 % a bid-to-cover 1,7 (proti 4,848 % a 1,6 v listopadové aukci).

Navzdory úspěšné aukci dluhopisů má před sebou Španělsko v letošním roce řadu náročných úkolů. Především bude muset splnit cíl snižování rozpočtového deficitu, jak vyžadují pravidla Evropské unie. Cíl snižování nákladů za loňský rok vláda nedodržela a země je zpět v recesi.

Aukce dnes proběhla také v Maďarsku, které taktéž prodalo větší objem dluhopisů proti původním plánům. Země získala na primárním trhu 44 miliard forintů nad stanoveným cílem 33 mld. HUF, výnosy se přitom mírně snížily oproti prosincové aukci srovnatelných splatností. Úpisem 3letého dluhopisu (splatnost 2014) země získala rovných 20 mld. HUF při výnosu 9,41 % a bid-to-cover 2,64. Po 12 mld. HUF Maďarsko získalo prodejem 5letého a 10letého dluhu, přičemž průměrný výnos klesl na 9,41 z 9,63 %, resp. na 9,38 z 9,7 %. Poměr bid-to-cover u delších splatností činil 2,07 resp. 2,74. 

Výsledek maďarské aukce je podle analytiků zvlášť povzbudivý v situaci, kdy má Budapešť za sebou spory s Evropskou unií a s Mezinárodním měnovým fondem. "Trh je téměř na 100 procent přesvědčen o tom, že Maďarsko se (s EU a MMF) dohodne na refinancování," poznamenal jeden z obchodníků v Budapešti, jehož citovala agentura Reuters. "To by mohlo být přehnané, oficiálně se ještě ani nezačalo jednat," dodal.

Italská vláda dnes nabídla jednoleté pokladniční poukázky, za něž získala 8,5 miliardy eur, v souladu s předem stanoveným cílem. Výnos v aukci přitom klesl na 2,735 % z 5,952 % v prosinci a dostal se nejníže od června loňského roku. Relativní poptávka se přitom snížila, když poměr bid-to-cover klesl na 1,47 z 1,92 v prosinci. Dalších 3,5 miliardy eur země získala z prodeje pokladničních poukázek splatných v květnu.

Úrok, o který si trh řekl, byl proti minulé aukci méně než poloviční, země si tak půjčuje nejlevněji od loňského června. Výsledek aukce potvrzuje, že o krátkodobé státní dluhopisy Itálie trvá vysoký zájem, z části díky levným úvěrům, které komerčním bankám poskytuje Evropská centrální banka (ECB). Problémem je dlouhodobé financování, a to nejen v případě Itálie.

V čistém vyjádření Itálie díky dnešní aukci získala asi 4,3 miliardy eur, což ji zvolna posunuje k cíli zajistit si od února do dubna peníze na refinancování dluhu za více než 90 miliard eur. Itálie v pátek zahajuje kampaň na podporu prodeje dluhopisů, které chce na trhu umístit v letošním roce. Hned v pátek země nabídne papíry až za 4,75 miliardy eur. Analytici očekávají, že Itálie svou emisní strategii trochu změní, aby využila současné příznivější situace na trzích u emisí dluhopisů s krátkou splatností.

Výsledky aukcí ve Španělsku a Itálii dnes přispěly k růstu eura, které se vůči dolaru posunulo na zhruba 1,2765 USD.

(Zdroj: Bloomberg, čtk, Reuters)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data