Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Baltic Dry Index kolabuje. Důvod k obavám?

Baltic Dry Index kolabuje. Důvod k obavám?

02.02.2012 16:31, aktualizováno: 2.2. 17:23
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Baltic Dry Index, který býval považován za jeden z klíčových ukazatelů globální ekonomické aktivity, se propadá na nejnižší hodnoty za posledních 25 let. Podle Dennise Gartmana ale není důvod k obavám. Na CNBC se autor Gartman Letter pochlubil, že tento index sleduje už patnáct let a že to byl možná on, kdo jej popularizoval u širší investorské veřejnosti. Dnes je ale vypovídací schopnost indexu omezena, protože nejvíce poukazuje na „hloupost vlastníků lodních přepravců“.

Když se index před dvěma lety vyšplhal na svá maxima, prudce stoupl počet stavěných lodí. Navíc dochází k vyřazování menších lodí, místo nich se stavějí „obrovská monstra“. „Všichni se na Baltic Dry Index dívají jako na vedoucí indikátor světové ekonomiky, to je ale chyba. S globální ekonomikou nemá nic společného, jde jen o špatné úvěry a hloupé vlastníky lodí,“ uvedl Gartman.

Vývoj hodnot indexu, který odráží ceny významných surovin, shrnuje graf:

baltic dry

Gartman také uvedl, že stále nemá důvod ke změně svého pozitivního názoru na cenu zlata, ovšem vyjádřené v jiných měnách, než je dolar. „Všechny centrální banky na světě zvyšují své rezervy. To podporuje ceny akcií i ceny zlata,“ míní Gartman.

Dle včera zveřejněného průzkumu Institutu nákupních manažerů (ISM) bylo v lednu díky novým zakázkám tempo růstu aktivity zpracovatelského průmyslu ve Spojených státech nejrychlejší za posledních sedm měsíců. Index aktivity ISM se v prvním letošním vydání zvýšil na 54,1 bodu z revidovaných 53,1 bodu v předchozím měsíci. Každá hodnota nad padesátibodovou hranicí přitom signalizuje to růst aktivity.

"Ukazuje to, že ekonomika si celkově vede velmi dobře," uvedl analytik Jerry Harris ze společnosti Sterne Agee. Jeho kolega Joel Naroff z firmy Naroff Economic Advisors k dodal: "Firmy stále přijímají zaměstnance a poptávka i zakázky rostou. To mi říká, že zpracovatelský sektor zůstává zdravý." Upozornil však na problémy, které by americkému průmyslu mohla způsobit hospodářská recese v Evropě.

(Zdroj: CNBC, Bloomberg)


Váš názor
  • Index funguje skvěle i nyní
    02.02.2012 17:40

    "Podle Dennise Gartmana ale není důvod k obavám." Chyba, pro rejdaře je velký důvod k obavám. Bude se přepravovat méně uhlí, méně ropy a méně zkapalněného plynu. Řečtí a Kyperští rejdaři to již vědí.
    Detective
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data