Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Maďarské aerolinie Malév zastavily veškeré lety, nemají peníze

Maďarské aerolinie Malév zastavily veškeré lety, nemají peníze

3.2.2012 10:19, aktualizováno: 3.2. 10:27
Autor: ČTK

Aktualizováno

Maďarská letecká společnost Malév zastavila provoz a zrušila všechny lety. Důvodem je špatná finanční situace. Malév již působí v mimořádném režimu ochrany před věřiteli a na počátku tohoto týdne byl jmenován konkurzní správce.

Všechny lety byly zastaveny dnes v 6:00 SEČ. Malév uvedl, že dodavatelé ztratili důvěru ve firmu a začali požadovat po aeroliniích platby předem. Vláda pak již nebyla schopna firmě poskytovat další peníze. "To urychlilo odliv hotovosti v takové míře, že se do dnešního dne stala situace aerolinií neudržitelná," uvedlo vedení Malévu v prohlášení. Představenstvo se proto rozhodlo okamžitě zastavit provoz, aby minimalizovalo ztráty.

Firma se dostala do potíží po nedávném oznámení Evropské komise, že musí vrátit státní pomoc v řádu milionů dolarů, kterou dostala v letech 2007 až 2010. Agentura Reuters již dříve uvedla, že částka, kterou má Malév vracet, odpovídá tržbám podniku za celý rok 2010.

Premiér Viktor Orbán v rozhovoru pro rozhlasovou stanici Kossuth uvedl, že rozhodnutí o zastavení letů předcházela skutečnost, že dvěma letadlům společnosti nebylo dovoleno kvůli nesplaceným dluhům vzlétnout. Šlo o lety z Tel Avivu a z Irska. Premiér stále věří, že se zemi podaří najít investora ochotného investovat do aerolinek a národní letecký přepravce bude zachován.

Malév působí na trhu 66 let. Na ročním obratu budapešťského letiště má podíl 40 procent a jeho flotila čítá 22 letadel. V roce 2010 vykázal ztrátu 24,6 miliardy forintů (2,1 miliardy Kč). Na počátku tohoto měsíce však oznámil, že letos čeká výrazné zlepšení provozních výsledků díky vyšším příjmům a obsazenosti letadel. Malév je členem letecké aliance oneworld, které vévodí American Airlines a British Airways . Dluh firmy se pohybuje kolem 60 miliard HUF.

Maďaři se snažili Malév privatizovat hned po pádu komunismu v roce 1989, zatím ale neúspěšně. Celkem se po revoluci tamní vláda snažila firmu privatizovat pětkrát. Po poslední neúspěšné privatizace kabinet v Malévu v roce 2010 odkoupil zpět bez pěti procent celý podíl. Společnost zaměstnává zhruba 2600 lidí.

Vláda loni vedla několik jednání o spolupráci Malévu s čínskou leteckou společnosti Hainan Airlines. Dohodu se však nepodařilo dokončit.

Výběr evropských leteckých společností, které ukončily provoz v posledních třech letech:

23. července 2009 - Italské úřady kvůli finančním problémům odebraly licenci tamní nízkonákladové letecké společnosti My Way Airlines (MyAir).
1. září 2009 - Kvůli neschopnosti splácet dluhy ukončila provoz nízkonákladová letecká společnost se sídlem v Bratislavě SkyEurope Airlines.
17. prosince 2009 - Skotská nízkonákladová letecká společnost Flyglobespan zastavila veškeré lety a posléze vyhlásila bankrot.
13. ledna 2010 - Německá Blue Wings, pátá největší letecká společnost v zemi, zastavila kvůli finančním problémům provoz. Aerolinky už v předchozím roce na krátkou doby přišly o licenci, tehdy je ještě zachránil ruský miliardář Alexandr Lebeděv.
20. dubna 2010 - Okresní soud v Banské Bystrici vyhlásil konkurz na slovenskou leteckou společnost Seagle Air, která kvůli finančním problémům ukončila provoz na podzim 2009.
12. května 2010 - Slovenské ministerstvo dopravy odebralo licenci k provozování letecké dopravy společnosti Air Slovakia. Dva týdny nato podal správce aerolinek návrh na konkurz.
21. června 2010 - Provoz zastavila severokyperská letecká společnost Cyprus Turkish Airlines, registrovaná v Istanbulu; 19. září 2010 vyhlásila bankrot.
18. října 2010 - Provoz zastavila švédská letecká charterová společnost Viking Airlines, v únoru 2011 vyhlásila bankrot.
4. listopadu 2010 - Byl vyhlášen konkurz na státní kyperskou leteckou společnost Eurocypria Airlines; 13. listopadu pak zastavila všechny lety.
Leden 2011 - V likvidaci skončila kvůli vysokým dluhům společnost Moscow Airlines (do roku 2010 Aviakompania Moskva), která mj. létala od roku 2007 z Moskvy do Brna.
27. ledna 2012 - Španělská letecká společnost Spanair oznámila zastavení provozu kvůli velkým finančním potížím. Vědět o tom ale dala jen s půlhodinovým předstihem, než jejich letadla definitivně dosedla na zem. O tisíce cestujících uvízlých na letištích se tak musely postarat jiné letecké společnosti.
3. února 2012 - Maďarská letecká společnost Malév zastavila provoz a zrušila všechny lety; důvodem je špatná finanční situace.


Váš názor
 •  
  3.2.2012 11:02

  Tak ona Evropská komise má na čabajkáře pifku od doby forexové reformy. Nechci za vším vidět konspiraci, ale to (likvidační) odebrání dotace by tak nějak mohla být slušná msta. A že to aerolinky položí, muselo být komisařům jasné.
  Berounskej
 • přejmenování
  3.2.2012 10:24

  Prý teď nově chystají změnu brandu na Malér ...
  springpeace
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data