Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Německo připravuje hlasování o pomoci Řecku, mohou být až tři

Německo připravuje hlasování o pomoci Řecku, mohou být až tři

8.2.2012 15:03, aktualizováno: 8.2. 16:14
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

V době, kdy svět bedlivě sleduje, zda řecké politické špičky najdou společnou řeč a vznikne shoda na podmínkách přijetí další finanční pomoci, Německo je již dál. Tamní vláda již řeší, kdy a jak největší země eurozóny o pomoci rozhodne. Ve hře je podle zástupce německé konzervativní strany kancléřky Angely Merkelové Michaela Meistera hned trojice hlasování o uvolnění dalších peněz pro Řecko a opatřeních, která by pomohla členským zemí eurozóny ubránit se dalšímu šíření dluhové krize.

 

„Zda se bude o všem hlasovat v jednom balíku, nebo dojde k rozdělení na jeden, dva, nebo tři oddíly, to je věc, nad kterou se musíme v klidu zamyslet,“ uvedl dnes Meister, který je parlamentním mluvčí pro finanční záležitosti CDU. K hlasování v německém parlamentu by prý mohlo dojít již v příštím týdnu.

Kromě samotného hlasování o finanční pomoci 130 miliard eur pro Řecko by se podle Meistera mělo na parlamentní půdě jednat také o krocích, které by zplnomocnily evropský záchranný fond EFSF ke garancím dluhopisů řecké vlády držených Evropskou centrální bankou a určité formy záruk by se údajně mohli po souhlasu parlamentu dočkat i soukromí věřitelé, kteří svolí k výměně dluhopisů. Samotné hlasování v dolní komoře německého parlamentu, Bundestagu, o poskytnutí 100miliardového balíku nelze podle Meistera oddělit od zbytku hlasování, aby soukromý sektor neustoupil od svého příslibu podílet se na restrukturalizaci řeckého dluhu.

Dnešní vydání Wall Street Journal přineslo zprávu, že ECB nakonec přece jen učiní vstřícný krok a vzdá se minimálně poloviny zisku, jehož dosáhla díky kontroverznímu odkupu řeckých státních dluhopisů. Zdroje WSJ tvrdí, že ECB by mohla za nakoupené řecké státní dluhopisy dostat dluhopisy Evropského fondu finanční stability (EFSF), a to minimálně v takové hodnotě, jaká byla pořizovací cena řeckých dluhopisů. Od ECB nakoupené dluhopisy by fond EFSF nedržel ve své bilanci, ale prodal zpět Řecku za cenu, kterou fond zaplatí ECB.

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble podle dvou informovaných zdrojů agentury Bloomberg řekl, že, pokud v Aténách dojde k dosažení dohody, německá vláda zvažuje svolání mimořádného zasedání parlamentu na příští týden. Ministr zároveň popřel dnešní zprávu deníku Financial Times Deutschland, podle níž měl připravovat odklad hlasování se záměrem ponechat řeckou vládu v nejistotě, a umocnit tak politický tlak. Konkrétní načasování hlasování nelze spojovat se snahou Německa zpozdit průběh poskytnutí druhé finanční pomoci Řecku, řekla mluvčí ministra financí Marianne Kothe.

Ekonomové se shodují, že pokud Řecko má být schopno splatit další velkou splátku svého dluhu, která připadá na 20. března, je nutné, aby „Trojka“ nadnárodních institucionálních věřitelů odsouhlasila další finanční pomoc do příští středy - 15. února.

Veřejné mínění v Řecku přitom rozhodně není nakloněno dalším ústupkům řecké vlády, které věřitelé vyžadují pro poskytnutí potřebné úvěrové linky. Proti úsporným opatřením vlády včera v Řecku demonstrovalo kolem 20.000 lidí. Zemi ochromila generální stávka, již vyhlásily dva hlavní odborové svazy a která byl první v letošním roce. Rozhořčení manifestanti v centru Atén spálili německou vlajku a se stejným cílem se pokusili rozvinout i nacistickou zástavu, ale nakonec jim v tom zabránila policie.

(Zdroj: Bloomberg, WSJ, Financial Times Deutschland, čtk)


Váš názor
  • 1 a 2 a 3= 3a 2 a1 =?!§&
    8.2.2012 17:07

    Kde bolo, 1929?! tam bolo 2008 akdeje -tam kdejedlo?§ akdejedlojeneny?! tam kdenenijejeaneje?! VTURKI ?! WAW turkan O.D.DTV?!
    turcan
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Prodeje nových domů
20:00USA - Zápis z jednání FOMC