Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Důvěra v českou ekonomiku klesá. Lepší vyhlídky na obzoru vidí jen spotřebitelé

Důvěra v českou ekonomiku klesá. Lepší vyhlídky na obzoru vidí jen spotřebitelé

24.4.2012 9:27
Autor: Redakce, Patria.cz

Celková důvěra v domácí ekonomiku se v dubnu zhoršila. Souhrnný indikátor ekonomického sentimentu se ve srovnání s březnem snížil o 1,5 bodu na 0,2 bodu. Zatímco důvěra spotřebitelů podle posledního šetření Českého statistického úřadu nepatrně stoupla, mezi podnikateli se důvěra v ekonomiku zvýšila jen ve stavebnictví; v obchodě, ve vybraných službách a v průmyslu se snížila. Také v meziročním srovnání je souhrnný indikátor důvěry nižší.

důvěra 24.4.

Indikátor spotřebitelské důvěry se v dubnu meziměsíčně mírně zvýšil – z mínus 29,3 bodu na mínus 29,5 bodu - a v meziročním srovnání je i nadále značně nižší. "Ze šetření mezi spotřebiteli v dubnu vyplynulo, že se pro příštích dvanáct měsíců mírně snížily obavy spotřebitelů ze zhoršení celkové ekonomické situace i ze zhoršení jejich vlastní finanční situace," oznámil ČSÚ. Nepatrně se snížil také podíl těch, kteří očekávají zvýšení nezaměstnanosti. Úmysl spořit se ale snížil a respondenti se i nadále více obávají růstu cen.

V průmyslu se v dubnu hodnocení současné celkové ekonomické situace mírně snížilo z březnových 9,6 bodu na 7,5 bodu. Hodnocení současné celkové a zahraniční poptávky se snížilo také. Zásoby hotových výrobků se podle respondentů zvýšily. Využití výrobních kapacit ve zpracovatelském průmyslu se v dubnu mírně snížilo a dosáhlo 82,6 %; zajištění práce zakázkami odhadují respondenti o něco méně než v předchozím čtvrtletí. Hlavní bariérou růstu produkce je podle zjištění statistiků opět nedostatečná poptávka, uvádí ji téměř polovina respondentů. „Očekávají pro příští tři měsíce stále mírné zvýšení tempa výrobní činnosti a snížení tempa zaměstnanosti. Očekávání vývoje ekonomické situace pro příští tři i šest měsíců jsou nižší než v březnu,“ píše se ve zprávě ČSU s tím, že celkově se důvěra v průmyslu oproti minulému měsíci snížila a oproti hodnotám z dubna 2011 je také nižší.

Ze šetření o investiční činnosti vyplývá, že po mírném růstu v roce 2011 očekávají respondenti ve zpracovatelském průmyslu pro rok 2012 růst investic zhruba o 8 %. Půjde přitom převážně o obnovu výrobních zařízení, méně pak o rozšíření výrobních kapacit a pořízení nových technologií.

Ve stavebních podnicích se hodnocení současné ekonomické situace v dubnu meziměsíčně zvýšilo. Hodnocení celkové poptávky se oproti březnu také zlepšilo. Respondenti očekávají mírný pokles ve stavební činnosti a stejně tak i snížení zaměstnanosti. Zajištění práce zakázkami se znovu mírně zvýšilo. Očekávání vývoje ekonomické situace pro příští tři měsíce jsou nižší než v březnu, pro příštích šest měsíců jsou nepatrně vyšší. Celkově se však stále nízká důvěra ve stavebnictví vlivem stavební sezóny v březnu i dubnu mírně zvýšila, ale je stále nižší než před rokem.

V odvětví obchodu se hodnocení současné ekonomické situace oproti březnu snížilo. Zásoby se zvýšily. Očekávání vývoje ekonomické situace pro období příštích tří i šesti měsíců jsou oproti minulému měsíci nižší. Celkově se v dubnu důvěra v obchodě meziměsíčně snížila a i v meziročním srovnání je nižší.

Ve vybraných odvětvích služeb se v dubnu hodnocení současné ekonomické situace oproti březnu mírně zvýšilo. Hodnocení poptávky se snížilo, její očekávání pro příští tři měsíce se nezměnilo. Očekávání vývoje celkové ekonomické situace pro příští tři měsíce se také nezměnilo, pro příštích šest měsíců je nižší. Celkově se důvěra ve vybraných službách meziměsíčně snížila, ale v meziročním srovnání je o 1,3 bodu vyšší.

(Zdroj: ČSÚ)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data