Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nečas: Pokud vláda v pátek padne, schválíme přímou volbu prezidenta a sněmovna končí

Nečas: Pokud vláda v pátek padne, schválíme přímou volbu prezidenta a sněmovna končí

24.04.2012 17:19
Autor: Redakce, Patria.cz

Pokud by vláda na páteční mimořádné schůzi sněmovny nezískala důvěru od většiny poslanců, schválí se urychleně ve druhém a třetím čtení volební zákon k přímé volbě prezidenta a nejpozději 3. května by se sněmovna rozpustila. Prohlásil to předseda vlády Petr Nečas (ODS).

"Jestliže není jasné, že vláda a sněmovna budou pokračovat dál, že se náhodou příští středu či čtvrtek nebude hlasovat o rozpuštění sněmovny, tak nemá význam projednávat zákony, které by v tomto případě všechny spadly pod stůl," vysvětlil premiér, proč přistoupili koaliční poslanci k přerušení aktuální schůze dolní komory parlamentu do příští středy. Hlasování o tomto přerušení bylo prvním testem podpory „nové koalice“ ODS, TOP09 a Peakovců a dopadlo poměrem hlasů 100 ku 89.

"Pokud vláda nezíská důvěru, tak schválíme s vysokou pravděpodobností ještě rychle ve druhém čtení volební zákon o prezidentské volbě, abychom ho mohli schválit příští týden ve třetím čtení, a pak se sněmovna nejpozději 3. května může rozpustit, aby 29. a 30. června byly volby," nastolil další kroky v případě neúspěchu hlasování o důvěře vládě premiér.

Místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek podotkl, že dnešní stovka hlasů (odsun hlasování sněmovny) není zdaleka onou bezpečnou provládní většinou, o které v minulých dnech hovořil premiér Nečas. "Sněmovna nebude zasedat především proto, že nemáme vidět do toho, co se v koalici děje," míní Zaorálek. Dnešní hlasování o programech by podle něj ukázalo, že vládě potřebná většina chybí.

"Je to výraz strachu a neschopnosti vládní koalice vládnout této zemi," řekl předseda KSČM Vojtěch Filip. Koalice podle něj jasně ztratila kontrolu nad vlastními poslanci. Pokud v pátek sněmovna vysloví důvěru vládě, jen prodlouží její agonii a poškodí ČR ekonomicky, v Evropě i ve světě.

Podle Peake bylo přerušení schůze reakcí na pondělní rozhodnutí grémia VV, které zvrátilo dohodu předsedů všech koaličních stran, že všechny zákony, které prošly do 11. dubna vládou, podpoří i ve sněmovně. "Myslím, že je fér začít s vládou, která bude mít vyslovenu důvěru této Poslanecké sněmovny," řekla Peake. 


 
O tom, že racionální spolupráce na vládní úrovni neznamená automatické bratrství na úrovni regionů, se dnes ODS přesvědčila, když dostala košem od TOP09 u myšlenky společných kandidátů do Senátu v podzimních volbách. TOP 09 si podle svého místopředsedy a ministra financí Miroslava Kalouska není jistá, jestli u občanských demokratů převažují ideje nebo podnikatelské zájmy.

"My dneska ODS vidíme spíš jako konfederaci regionálních kmotrů než jako kompaktní stranu s jasnou ideovou základnou," prohlásil 1. místopředseda TOP 09 o straně, se kterou má pokračovat v koaliční spolupráci. Kalousek si nabídky na postavení společného kandidáta ODS a TOP 09 ve vybraných regionech váží, jeho strana se jí ale odmítla zabývat.

"Je to jejich právo, nijak nás to nezasáhlo," reagoval premiér Petr Nečas (ODS). "My si myslíme, že by se měla prohloubit spolupráce stran, které jsou pravicové. TOP 09 rozhodla jako suverénní strana a naši nabídku odmítla. To je život," dodal předseda vlády.

"Samotné slovo pravice si každý můžeme vykládat jinak. Pravice podle nás neznamená podnikatelský zájem pana Oulického nebo kohokoli jiného," zmínil Kalousek. "A protože v tuto chvíli opravdu nemáme jistotu, že v regionálních organizacích ODS převažují ideje nad klientelistickými podnikatelskými zájmy, tak se tou nabídkou nemůžeme zabývat seriózně, byť si vážíme té dobré vůle vedení ODS," uzavřel.

Nabídku možných společných kandidátů v doplňovacích podzimních senátních volbách v pondělí odsouhlasila výkonná rada občanských demokratů. "Je škoda, že jsme se o tom aspoň nepobavili," posteskl si v úterý šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura. ODS má podle Nečase připravených všech 27 kandidátů.

(Zdroj: mediafax, čtk, ČT)


Čtěte více:

Peake si prý bezpečnou podporu vládě zajistila, Klasnová (VV) rezignuje ve sněmovně. Vláda si možná řekne o důvěru
23.04.2012 12:04
Karolína Peake tvrdí, že její nové politické uskupení má k dispozici d...
Koaliční dohoda padla, vláda si podporu ověří hlasováním o důvěře v pátek
24.04.2012 8:18
ODS a TOP 09 mají koaliční smlouvu s Věcmi veřejnými za vypovězenou po...

Váš názor
  •  
    25.04.2012 10:03

    VLÁDA NEPADNE!!!!proč??? to víme všichni!!!Ostatně i kdyby padla, tak ta nová bude na úrovni přísloví jeden za osumnáct a druhej za dvacet ale bez dvou.Škoda peněz.JAK SE ŘÍKÁ: V BLÁZINCI NAJDEŠ JEN BLÁZNY.
    JIM
Aktuální komentáře
09.07.2020
12:24Investiční výhled Patrie 3/4: Tři scénáře dalšího vývoje a jak se k nim postavit  
10:28Goldman Sachs: S&P 500 na 3000 bodech, trojnásobný propad eurozóny proti světu, eurodolar za rok na 1,17  
10:24Pozitivní dopoledne v Evropě. Inspirací SAP a Čína  
9:07Rozbřesk: Svět po koronaviru - jak se vypořádat s monstrózními dluhy?
8:51Avast dostal novou cílovku, koronavirus převýšil 12 milionů nakažených  
8:47Německý vývoz jen zvolna zmírňuje propad, vláda čeká nejhorší vývoj ekonomiky od druhé světové války
8:28Sněmovna schválila navýšení schodku rozpočtu pro letošek na půl bilionu korun
8:17Cedric Ballay byl jmenován novým generálním ředitelem PFNonwovens
7:39PFNonwovens a.s. - PFNonwovens jmenuje nového generálního ředitele
08.07.2020
22:02Wall Street zabrala v poslední hodině  
18:23Pár slov o akciovém dream teamu
16:54Marek Trúchly: Německý DAX ve strmě rostoucím kanálu, Deutsche Post na pevné noze
16:38Zaváhání překonáno, Amerika velí k novému růstu  
15:24FT: Prodeje nakrátko a varovná znamení
15:14Británie představila nové kroky na podporu ekonomiky a trhu práce
14:23Finanční firma Ant plánuje vstup na burzu, chce ohodnocení 200 miliard dolarů
13:32Dalio: Trhy pod kontrolou centrálních bank, USA testují odolnost dolaru
13:24Francouzská ekonomika ve třetím čtvrtletí silně oživí
13:02Zlato je nejdražší od roku 2011, cena překonala 1800 USD
12:36Růst cen domů a bytů v ČR byl v 1. čtvrtletí šestý nejvyšší v EU

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:30Čína - CPI, y/y
8:00DE - Obchodní bilance, n.s.a., mld. EUR
9:00CZ - Nezaměstnanost
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.