Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Trocha kontroverze: Vysoký dluh růst nesnižuje

Trocha kontroverze: Vysoký dluh růst nesnižuje

25.4.2012 18:23
Autor: Redakce, Patria Online

Země s vysokým zadlužením obvykle vykazují nízký růst. Tato korelace se často používá jako argument pro úsporné kroky ve fiskální oblasti. Přestože korelace neukazuje na závislost, většina se domnívá, že dluh snižuje růst. Tento názor je v souladu s výsledky studií, které ukazují, že negativní korelace sílí zejména ve chvíli, kdy se dluh dostane k hranici 100 % HDP ((Reinhart a Rogoff, Kumar a Woo, Cecchetti). Například Krugman však tvrdí, že vztah je opačný – nízký růst vede k vysokému dluhu.

V naší nové studii se potvrzuje, že mezi dluhem a růstem panuje negativní korelace. S použitím nového statistického nástroje ale ukazujeme, že dluh pravděpodobně nemá na růst vliv. Domníváme se, že tento závěr je z hlediska současné debaty o fiskální politice důležitý. Pro utahování může existovat mnoho důvodů, a to i během recese. Argumenty o tom, že dluh poškozuje dlouhodobý růst, by se ale podle nás neměly používat ve prospěch fiskální konsolidace. Náš závěr také neznamená, že každá země může udržovat vysokou úroveň zadlužení. Je jasné, že za určitou hranicí je dluh neudržitelný a jeho negativní vliv se plně projeví. Naše studie ale ukazuje, že rozvinuté ekonomiky se stále nacházejí pod touto hranicí.

Domníváme se, že určitý kanál, kterým může vysoký dluh negativně ovlivňovat růst, existuje. I plně solventní vlády se totiž mohou rozhodnout k restriktivní fiskální politice s cílem snížit pravděpodobnost negativní změny investorského sentimentu. A právě tato politika může růst poškodit a v konečném důsledku může být i celkově kontraproduktivní.

Celkově můžeme říci, že existuje mnoho analýz, které popisují negativní korelaci mezi růstem a dluhem. Žádná z nich ale přesvědčivým způsobem neukazuje na závislost růstu na dluhu. Naše nová studie naznačuje, že taková vazba neexistuje. Jsme si vědomi toho, že jde o kontroverzní závěr a že skeptici najdou způsob, jak jej zpochybnit. Zpochybnit ale nelze to, že doposud nebyla prokázána příčinná souvislost mezi dluhem a růstem.

Uvedené je výtahem z „Is high public debt harmful for economic growth?“, autory jsou Ugo Panizza a Andrea F. Presbitero.

(Zdroj: VOX)


Váš názor
  • to je sice pravda
    25.4.2012 19:50

    ale za predpokladu ze ma pujcujici pripraven plan a vypujcene penize nainvestuje do technologie a zarizeni tak aby prinasely vice zisku nez je pujcka. Ne jako to delaji koumaci, pro ktere je to prilezitost k strceni si penezdo vlastni kapsy a potom vyhlasi ztraty a zrusi firmu.
    murrango
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data