Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rogers: Bude hůř, naučte se aspoň řídit traktor (+video)

Rogers: Bude hůř, naučte se aspoň řídit traktor (+video)

16.05.2012 17:52
Autor: Redakce, Patria.cz

V prosinci Jim Rogers uváděl, že pokud projde cena zlata korekcí, bude přikupovat. Od té doby ale své dlouhé pozice na zlatu nerozšířil, i když tak v budoucnu hodlá učinit. Uvedl to v rozhovoru pro CNBC spolu s tím, že korekce na zlatu „by pro něj byla v dlouhém období prospěšná“. Jeho cenu by podle investora mohly poškodit například snahy indické vlády o razantní omezení spotřeby zlata v této zemi, či prodeje této komodity některými evropskými zeměmi.

Rogers si pochvaloval, že v současné době má mimo dlouhých pozic na komoditách a zajištěných pozic ve zlatu a stříbře i „nějaké krátké pozice“ a investice v měnách, které mu vydělávají peníze. Vlastní „více dolarů než před lety“, což vysvětlil s tím, že sice nejde o bezpečné útočiště, všichni si ale myslí, že ano. „Tak ho vlastním také,“ uvedl investor.

Finanční instituce a investoři budou podle investora v budoucnu stále více regulováni. Řešením je podle něho přestat se věnovat finančnictví a začít farmařit, či alespoň vlastnit půdu. „Docházejí nám zemědělci. Průměrný věk zemědělce v USA je 58 let, v Japonsku 66 let, v Austrálii 58 let. To nám způsobí velké problémy,“ míní Rogers s tím, že naopak je až moc lidí s MBA a v ekonomice se nachází příliš mnoho dluhu. „Naučte se aspoň řídit traktor,“ apeluje Rogers.

Investor podle svých slov nemá dlouhé pozice na akciích, na nich má naopak otevřené pozice krátké. Důvodem je to, že „v následujících několika letech si světová ekonomika nepovede moc dobře“. Chaotický bude už rok 2013, rok 2014 bude ještě horší, míní Rogers. S tím, jak se zhorší ekonomická situace, budou podle něho centrální banky „tisknout více peněz“, což ale není dobré řešení. Podle investora se tak v USA děje již nyní, jen se tomu neříká QE3.

Na závěr Rogers jako obvykle uvedl svou hlavní investiční tezi: „Pokud se ekonomice povede lépe, komodity porostou. Pokud se jí lépe nepovede, budou tisknout peníze.“ Optimisticky nevidí ani vývoj v Evropě, eura žádná nevlastní, nemá na nich ale ani žádné krátké pozice.
 


(Zdroj: CNBC)


Váš názor
  •  
    16.05.2012 22:19

    krásny článok a aj zopár múdrosti. A ešte zdarma štipka humoru.
    Open_mind
  •  
    16.05.2012 21:11

    Senilní slintal.
    Varel Buffet
Aktuální komentáře
06.11.2025
6:08Rally čipových firem se láme. Přehnané valuace vyvolaly výprodej
05.11.2025
22:04Americké akciové indexy posilují  
17:13Velmi nízká budoucí návratnost amerických akcií?
16:01Bitcoin poslali dolů jeho dlouhodobí držitelé
13:59McDonald's mírně zvýšil čtvrtletní zisk i tržby
12:58PODCAST Analytický radar: Moneta předběhla trh, Erste sází na Polsko, Komerční banka drží stabilitu
12:26Akcie zpomalují pokles, ale zůstávají pod tlakem i dnes  
11:20AMD překonala očekávání, výhled na čtvrtý kvartál posílil díky AI a serverům  
10:47Výsledky Novo Nordisk zaostaly za očekáváním, výhled po zbytek roku opět snížen. Akcie i tak rostou  
10:38Apple míří na trh levných notebooků. Nový Mac má stát pod 1000 USD
10:32Novo Nordisk hlásí slabší výsledky a snižuje výhled. Akcie mírně rostou – dosáhly už dna?
10:20Nejdelší shutdown v historii USA: republikáni a demokraté se stále přou o financování
10:17Česká inflace lehce nad odhadem, co na to zítra řekne ČNB?
8:56Wall Street pod tlakem, Novo Nordisk opět zklamal a futures jsou v červeném  
8:41Rozbřesk: Klesající polská inflace dovolí centrální bance snížit sazby
6:41Evropští výrobci aut míří k oživení. Rok 2026 může být zlomový
04.11.2025
22:53AMD překonala odhady a dodala silný výhled
22:01Wall Street varuje před korekcí, trh reaguje poklesem  
17:39Americká ekonomika v následujících dvou letech – nájezd na rychlejší rovnováhu?
15:26Jakub Blaha: Spotify pokračuje v růstové trajektorii, a to jak v počtu uživatelů, tak v ziskovosti  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y
9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y
11:00EMU - Maloobchodní tržby, y/y
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
14:30CZ - Měnové jednání ČNB, zákl. sazba
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.