Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jak Číňané stavěli dálnici v Polsku

Jak Číňané stavěli dálnici v Polsku

07.06.2012 18:22
Autor: Redakce, Patria.cz

Čínské firmy uchvátily svět vysokorychlostními vlaky, superdálnicemi i moderními letišti. U všech těchto projektů se navíc zdálo, že byly postaveny přes noc. Nenáročná dálnice přes polská bramborová pole se ale pro čínské firmy ukázala jako příliš náročná. Číňané doufali, že se dálnice A2 mezi Varšavou a Berlínem stane příležitostí k tomu, aby se ukázali i v Evropě. Je to ale již téměř tři roky, co byla podepsána smlouva mezi Polskem a čínskou firmou Covec a stavba stále není dokončena.

Podle polské strany Covec neznal zákonné požadavky pojící se se stavbou a na její dokončení požadoval dodatečných 320 milionů eur. Když čínské firmy pracují v rozvíjejících se zemích, jde většinou o monumentální díla, která ale nejsou předmětem výraznějšího dohledu. V Polsku měl však Covec zvládnout komplexní projekt v zemi Evropské unie. Neměl přitom velké zkušenosti v oblasti managementu, financování projektu a s ním souvisejících dokladů. „Mysleli si, že jsou v Africe,“ říká k tomu jeden z polských poradců firmy.

Polsko bylo považováno za bránu do Evropy, protože jeho ekonomika rychle roste a snaží se o modernizaci své zastaralé infrastruktury. A zdálo se, že na polské straně všichni spoléhají na to, že dokončení projektu garantuje čínská vláda. Ta měla podle očekávání pokrýt případné ztráty s cílem dostat své firmy na evropský trh. Čínský management projektu ale jednal nezkušeně, nebyl schopen činit důležitá rozhodnutí a podle jednoho ze zástupců polské strany čekal, že „z Číny někdo přijde a dá vše do pořádku“. K tomu se postupně přidávaly problémy s dokumentací a financováním.

Na jaře 2011 se zdálo, že Covec nemá dostatek hotovosti, po květnovém volnu se již čínští zaměstnanci na pracoviště nevrátili a práce nebyla obnovena. Nepomohla ani jednání s vedením společnosti a čínským velvyslancem. Ten sdělil, že čínská vláda má na „nezávislé firmy“ jen omezený vliv. I přes tento vývoj byli ale zástupci společnosti Covec šokováni poté, co polská vláda spolupráci ukončila.

(Zdroj: WSJ)


Váš názor
 • bych to shrnul
  08.06.2012 7:59

  Není se co divit. Žluťásci ještě prostě nepochopili, proč jsou nutné v rozvíjející se EU k rozjetí a dokončení stavby tuny papírů, povolení, směrnic, dokladů, razítek, řízení a osatatní administrativy :-)) Byrokracie vítězí, huráááá !! Eurohujerům se podařil nebývalý úspěch nad zlotřilým kapitalizmem - dokázali, že mají větší moc rozhodování a kompetence, než činorodost a produktivita :-)) A to jsem někde četl, že brzo bude EU konkurenceschopná vůči Asii, USA... a už se dokonce klube na svět Afrika :-)) Ještě v minulém století tomu bylo naopak. Co dodat... eurohujeři ale umí vynikajícím způsobem zvládat dluhy, o kterých se Asii ani nezdá :-))
  Jesse
 • Dodavatelé
  08.06.2012 7:44

  No bodejť by to dokončili, když jim v Polsku žádná firma neprodala ani hřebík ..... :)) Solidarita ..
  Fosil
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Applied Materials Inc (07/20 Q3, Aft-mkt)
Macy's Inc (07/20 Q2)
RWE AG (06/20 Q2)
thyssenkrupp AG (06/20 Q3)
6:00Carlsberg AS (06/20 Q2)
7:00Deutsche Telekom AG (06/20 Q2)
9:00CZ - CPI, y/y
10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč
14:30USA - Celk. počet žádostí o dávky v nezam.
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.