Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Natixis: Čína rychle ztrácí konkurenceschopnost, vláda zavírá oči před několika problémy

Natixis: Čína rychle ztrácí konkurenceschopnost, vláda zavírá oči před několika problémy

22.6.2012 7:59
Autor: Redakce, Patria Online

Čína v současné době čelí čtyřem problémům, které ale její vláda zatlačuje do pozadí. První z nich představuje výrazné zpomalení průmyslu, které potvrzují všechny dostupné indikátory. Tento vývoj je odrazem zpomalení všech součástí celkové poptávky (investice, exporty, spotřeba, prodeje automobilů). V tomto případě vláda problém zlehčuje s tím, že díky úsporám v energetické náročnosti již není vývoj spotřeby ropy či elektrické energie dobrým indikátorem vývoje v průmyslu.

Druhou problematickou oblastí je růst mezd, který ohrožuje konkurenceschopnost čínského průmyslu, a to zejména v segmentu výroby s nižší přidanou hodnotou. Vláda ale poukazuje na to, že ve vnitrozemí leží mzdy níž a zároveň podle ní existuje velký prostor pro růst produktivity.

Vedle uvedeného existuje riziko inflace, které zvyšuje růst jednotkových nákladů práce, který ještě nebyl promítnut do koncových cen v průmyslu ani službách. Vláda si však podle všeho nepřipouští, že stimulace poptávky růstem mezd není slučitelná s politikou nízké inflace.

A nakonec je tu zpomalující spotřeba domácností, patrná i přes zmíněný rychlý růst mezd. Vláda však věří, že bude schopna zastavit růst úspor domácností, který neutralizuje zvyšující se mzdy. Tuto svou víru drží i přesto, že se stále projevuje negativní efekt nedostatečné sociální sítě a stárnutí populace.

První z následujících grafů ukazuje vývoj nominálních mzdy, jednotkových nákladů práce a produktivity. Druhý graf porovnává jednotkové náklady práce v Číně s těmito náklady v USA. Rychlý růst čínských mezd, který je v posledních letech tažen zejména rostoucí minimální mzdou, by měl podporovat spotřebu. Zároveň ale vede k prudkému zhoršování konkurenceschopnosti Číny a dopadá negativně na průmysl.

(Zdroj: Natixis)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data