Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Brusel jako

Brusel jako "nadministerstvo" financí eurozóny? Podle FT by rád přepisoval rozpočty zemí eurozóny

26.06.2012 9:31
Autor: ČTK

Evropská unie by mohla získat dalekosáhlé pravomoci přepisovat národní rozpočty zemí eurozóny porušujících dluhová a rozpočtová pravidla, píše list Financial Times. Počítající s tím podle něj návrhy, o nichž budou ve čtvrtek a v pátek jednat lídři EU. 

Brusel by na základě těchto návrhů získal další pravomoci, aby mohl fungovat jako určité ministerstvo financí všech 17 členů eurozóny. 

Kromě tohoto plánu, jenž bude předmětem vrcholné bruselské schůzky, budou lídři jednat o návrzích na vznik bankovní a politické unie. Summit přichází ve chvíli, kdy se investoři obávají, že kvůli dluhové krizi eurozóna vstupuje do nebezpečné etapy. V pondělí navíc Kypr, jakožto už pátá ze 17 členů eurozóny, požádal partnery o finanční pomoc. 

Berlín požaduje přísnou kontrolu nad národními rozpočty jako podmínku pro případný posun na cestě k zavedení společných dluhopisů eurozóny, které jsou považovány jako jeden z nástrojů k řešení situace. 

Na základě plánů, s nimiž je list seznámen, by Evropská komise nastínila úpravy rozpočtů u zemí porušujících pravidla. O těchto změnách by pak hlasovaly všechny členské země. Tyto úpravy by sice byly označovány jako "návrhy", jenže EU má nyní nové nástroje k trestání zemí, které by je nepřijaly, a to včetně výrazných finančních sankcí. 

Za zprávou obsahující návrhy stojí šéf Evropské komise José Barroso, unijní prezident Herman Van Rompuy, šéf Evropské centrální banky Mario Draghi a také Jean-Claude Juncker, který předsedá ministrům financí zemí eurozóny. Někteří představitelé ale prý upozorňují, že práce na dokumentu stále pokračují, ač měl být zaslán vládám v pondělí v noci.


Váš názor
 •  
  26.06.2012 10:48

  To není zas tak špatné. Budu žít v Německu, péči mi zaplatí stát a budu mít levný domek v Bavorsku . Dům tady budu pronajímat, jídlo a ošacení levnější než u nás doma. Co mi bude scházet ?
  Jezdec.
 •  
  26.06.2012 10:48

  ono by to bylo nejlepsi,ale to by z toho vseznalka na hrade mrdlo.
  Vata
 • protektorát
  26.06.2012 10:17

  jak vyšitý. Jasně, my budeme platit daně a soudruzi marxisti nám budou opravovat naše potřeby jako slohovou úlohu. Fajn. Pak by se ale slušelo zařídit český FU v Bruselu a lidi z Kotěhůlek by jezdili podávat DP tam. Můžete taky napsat adresu bruselského finančáku - sekce ČR, abychom to dlouho nehledali?:-))
  Jesse
 •  
  26.06.2012 10:17

  V tuto chvíli skoro všechny země Eurozony, včetně Německa, porušují dluhová a rozpočtová pravidla.
  Hans
  •  
   26.06.2012 10:20

   mno, vono to ani dodržovat nejde. To by museli být fanatičtí eurokolektivisté nadministři financí a to si u kvíčaly Barrosa dost dobře nedovedu představit :-))
   Jesse
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00EMU - Inflace, předběžný odhad, y/y
14:30USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m
15:45USA - Index aktivity ISM Chicago
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university