Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Španělsko představuje balík za 65 mld. EUR: zeštíhlí státní správu, zvýší DPH a prodá aktiva. Ztráty bank dolehnou i na věřitele

Španělsko představuje balík za 65 mld. EUR: zeštíhlí státní správu, zvýší DPH a prodá aktiva. Ztráty bank dolehnou i na věřitele

11.7.2012 10:33, aktualizováno: 11.7. 12:50

Aktualizováno

Španělský premiér Mariano Rajoy dnes představil eurozónou vyžádaný balík opatření zacílených na snížení zadlužování země, v následujících dvou a půl letech ušetří 65 miliard eur. Španělsko v rámci nového rozpočtového balíku zvýší sazby daně z přidané hodnoty, chystá privatizaci letištních, drážních a přístavních aktiv a hodlá zreformovat veřejnou správu.

Na začátku týdne Španělsko získalo od ministrů financí eurozóny nejen příslib, že banky v zemi ve finanční tísni dostanou o konce července 30 mld. eur ke zvýšení svého kapitálu, zároveň byly Španělsku zmírněny také limity pro fiskální konsolidaci. Letos by měl rozpočtový schodek klesnout na 6,3 procenta HDP, příští rok na 4,5 procenta HDP a v roce 2014 na 2,8 procenta HDP. Španělsko slíbilo výměnou za odkladu dřívějšího termínu pro snížení rozpočtového deficitu provést další úsporná opatření, která dnes představilo ústy premiéra Rajoye. 

Španělsko zvýší základní sazbu daně z přidané hodnoty o tři procentní body na 21 procent a sníženou sazbu na veřejnou dopravu, zpracované potraviny a restaurační a hotelové služby o dva procentní body na 10 procent.  Španělsko dále sníží dávky v nezaměstnanosti. Nezaměstnaní mají nově po šesti měsících dostávat jen 50 procent jejich poslední mzdy namísto dosavadních 60 procent.

Vláda také počítá s reformou veřejné zprávy, která by měla na nákladech státu přinést úsporu 3,5 miliardy eur. Počítá se například se snížením počtu lokálních zastupitelů a standardizací jejich platů. Dále chce Rajoy snížit počet sátních podniků, zmrazit letošní bonusy státních zaměstnanců. Snížit se mají také i dotace po politické strany a odbory.
 
Premiér oznámil také nové nepřímé daně z energie a zrušení nedávno zavedených daňových úlev pro majitele domů. Ekonomickou aktivitu v zemi naopak hodlá posílit skrze snižení daně z příjmů.  Rajoy se tak v souladu s předvolebními sliby nedotkl důchodů a řekl, že daňová zátěž se bude přesunovat od přímého zdanění práce a příjmů k nepřímému zdanění spotřeby. K tomu, že porušuje předvolební slib nezvyšovat DPH, Rajoy řekl, že jiná možnost nebyla.

"Tato opatření nejsou nic příjemného, jsou ale nezbytná. Naše veřejné výdaje překračují příjmy o desítky miliard eur," řekl Rajoy. Jeho vláda původně naplánovala pro letošní rok úspory 48 miliard eur a podle agentury Reuters zatím není jasné, kolik z dnešního celkového údaje připadá na nové kroky. Původně agenturní zdroje hovořily o navýšení letošních úspor asi o 10 miliard eur.

Španělské dvouleté dluhopisy po představení nového rozpočtového balíku umazaly ztráty, výnos se vrátil na 4,74 procenta. U desetileté splatnosti potom španělské obligace umazaly ranní růst výnosu o 5 bps na 6,86 procenta a dostávají se 3 bazické body niže na 6,78 procenta. Euro se po zprávách odrazilo z blízkosti denního dna a posiluje a posouvá denní maxima nad 1,2295 USD/EUR.

Vývoj eurodolaru za poslední 3 obchodní seancePodle listů Financial Times a The Wall Street Journal Španělsko bude muset výměnou za pomoc eurozóny svým bankám podepsat 20. července politicky výbušné požadavky ministrů financí ostatních členských zemí. Podle nich by měly banky před poskytnutím pomoci plně odepsat podřízené bankovní dluhopisy a preferenční akcie. Podle analytiků ale většinu těchto cenných papírů vlastní drobní španělští střadatelé, kteří si je koupili na přepážkách svých bank jako bezpečné spořicí nástroje. 

"Banky a jejich akcionáři převezmou před udělením pomocí ztráty a zajistí odepsání ztrát z akciových a hybridních kapitálových nástrojů do co nejúplnějšího rozsahu," cituje Financial Times z návrhu dohody. Podle španělské centrální banky činí hodnota podřízených dluhopisů a preferenčních akcií u španělských bank 67 miliard eur a většinu z nich mají drobní investoři.

Odpoledne Evropská komise uniklé informace z připravované dohody nepřímo potvrdila, když uvedla, že držitelé seniorních dluhopisů španělských bank budou ušetřeni ztrát vyžadovaných výměnou za pomoc z evropských fondů. Takovýto krok by totiž podle mluvčího komise šel proti záměru obnovit stabilitu finančního sektoru.

(Zdroj: CNBC, Bloomberg, ČTK, WSJ)


Čtěte více:

Zapomeňte na „bail-out“, do budoucna jen „bail-in“, vzkazuje bankám Komise a představuje novou regulaci (hlavní body + komentáře)
6.6.2012 12:46
Evropská komise dnes po dlouhých diskusích a kuloárních spekulacích of...
Eurozóna zrychluje pomoc Španělsku: banky dostanou 30 miliard eur předem, vláda o rok navíc na snižování zadlužení
10.7.2012 8:30
Eurozóna nejpozději do konce července poskytne Španělsku 30 miliard e...
Španělská (ne)spravedlnost
11.7.2012 7:58
Příčiny krize ve Španělsku jsou dobře známy: Příliš vysoké zadlužení a...

Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
  • jsou dvě hlášky, které se mi fakt líbí
    11.7.2012 12:44

    - ušetřím 65 miliard (za 2 a půl roku :-) ) zní to lépe než 26 miliard ročně. To se používá dost často, nevidím to poprvé ... a druhá hláška ty klesající rozpočtové schodky 6,3 - 4,5 - 2,8, prostě směřujeme k těm 2,8 a přitom každý dement a investoři z Bohnic ví, že těch 2,8 v tom roce 2014 tam nikdy nebude :-) Prostě je to message: neumím spořit, budu mít zase letos schodek jak prase, ale na svatýho dyndy, rozumíš, někdy v nedohlednu budu mít jako 2,8, tak mi prosím tě zase půůůůjč, jóó, jasný ne :-) áááá v roce 2014 si nikdo nevzpomene, co jsem to řekl za blábol, protože budeme řešit úúúplně jiný věci :-)
    Oliwer
Aktuální komentáře
30.4.2017
14:11Project Syndicate: Nebezpečnost nerovnosti?
8:04Víkendář: Pomýlený obdiv supermanů
29.4.2017
16:57Evropské banky by neměly čekat na spásu od ECB. Musí si vzít příklad z Wall Street
8:56Víkendář: Rebel proti carovi nové ruské říše
28.4.2017
22:47Wall Street zakončila duben nevýraznou seancí
19:26Zisky obchodovaných firem jsou mimořádně vysoko. Srovná je korekce?
17:53Summary: Intel zlepšil profitabilitu, Microsoft má silnou marži v cloudových službách
17:52UNICAPITAL ENERGY a.s.: Výroční zpráva za hospodářský rok 2016
17:44Pražská burza uzavřela týden dalším růstem
17:37STING investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Oprava Pololetní zprávy k 30. 6. 2016
17:33Světové akcie: Nejistá koncovka úspěšného měsíce
17:17Pozitivní závěr týdne pro korunu. Euro neudrželo zisky z inflace  
17:08UNICAPITAL a.s.: Ukazatel Equity ratio za hospodářský rok 2016
16:59Home Credit B.V. - zveřejňuje výroční zprávu společnosti
16:52FOCUS INVEST, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. zveřejňuje Výroční zprávu
16:51Týden na měnách: Euforie z voleb  
16:45Zisku General Motors se dařilo. Automobilka chce dál šetřit a prodávat za vyšší ceny
16:15Trump za sebou má prvních sto dní. Trhy si ho oblíbily, Američané spíše ne
16:03APS FUND ALPHA uzavřený investiční fond, a.s. zveřejňuje Výroční zprávu fondu za rok 2016
16:03LUCROS investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Konsolidovaná výroční zpráva za období 1. 1. 2016 do 31. 12. 2016

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data