Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nápad ekonomů: Otevřená eurozóna jako řešení rozpadající se unie

Nápad ekonomů: Otevřená eurozóna jako řešení rozpadající se unie

01.08.2012 15:22
Autor: Redakce, Patria.cz

Eurozóně by mohlo při řešení současné dluhové krize pomoci, kdyby se přeměnila v otevřenou měnovou unii. Někteří členové by tak mohli dočasně zavést vlastní měny, aby obnovili svou konkurenceschopnost, a později se znovu vrátit k euru. Uvedli to dnes významní němečtí ekonomové v článku pro list Financial Times.

"Základní myšlenkou je nabídnout odcházejícím zemím statut přidruženého člena, a umožnit jim tak přijmout dočasně vlastní měnu s možností vrátit se v pozdější fázi k euru," napsali šéf vlivného německého institutu Ifo Hans-Werner Sinn a profesor mnichovské univerzity Friedrich Sell. Upozornili, že některé země se nyní obávají odchodu z eurozóny, protože by tak natrvalo mohly přijít o výhody jednotné evropské měny. Statut přidruženého člena by dle mínění německých ekonomů vyřešit trauma některých zemís reálnou apreciací uvnitř unie, což znamená řešení cestou snížení mezd a cen, propad ekonomiky a růst nezaměstnanosti. Nadto by dle mínění ekonomů asociovaný člen měl nadále mít nárok na finanční pomoc eurozóny.

"Pomohlo by to směnnému kurzu, opětovnému získání konkurenceschopnosti, provedení reforem," míní ekonomové. Jako základnu pro takový status vidí ekonomové mechanismus ERM II, ve kterém musejí země nejméně dva roky setrvat. Nyní v něm zůstávají Dánové a jsou čekateli na řádné členství v eurozóně Litva a Lotyšsko. Umožňuje plus mínus 15procentní odchylku od centrálního kurzu k euru. Tento mechanismus by mohl dle ekonomů být použit nejen na přistupující země, ale i země odcházející, nezvládající podmínky měnové unie či země v dočasných potížích.

"Návrh na otevření měnové unie má zásadní výhodu proti zachování stávajícího systému či umožnění chaotických odchodů z eurozóny," tvrdí autoři článku. "Poskytlo by to dotyčným zemím realistickou a věrohodnou naději na návrat k euru," dodávají.

Vedoucí představitelé Německa, Francie a Itálie dali v uplynulých dnech najevo odhodlání zachránit eurozónu za každou cenu. Hospodářským potížím čelí především Řecko a Španělsko.

(Zdroj: FT, čtk)


Váš názor
 •  
  01.08.2012 18:13

  http://www.youtube.com/watch?v=VfxVCKWT4es&feature=related
  Velkamedvědice
  • a je to tady
   02.08.2012 9:05

   V Řecku už stojí lidé fronty na příděly potravin:-))
   Jesse
 • chudáci ideologové
  01.08.2012 18:07

  Jak to pojme marxistická propaganda o míru v Evropě je mi záhadou:-)))
  Jesse
 •  
  01.08.2012 15:31

  Tak to by asi nemuselo být špatné . Pro začátek.
  Homo
  • Otevřenost
   01.08.2012 16:44

   EZ měla být od počátku koncipována jako otevřená. Je chyba, že nebyly brány v potaz možnosti odchodu.
   Funtom
   • Re: Otevřenost
    01.08.2012 19:43

    A neměl se měnově navazovat jih.
    Velkamedvědice
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00EMU - Index ekonomické důvěry
14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y