Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kontrola NKÚ: Z projektů za 950 milionů, byla pětina peněz přidělena neoprávněně

Kontrola NKÚ: Z projektů za 950 milionů, byla pětina peněz přidělena neoprávněně

06.08.2012 10:46
Autor: mediafax

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) se zaměřil na regionální operační programy Jihozápad a Moravskoslezsko. Kontroloři prověřili celkem 28 projektů za celkem 950,2 milionu korun a zjistili, že 187,7 milionu bylo proplaceno neoprávněně, dnes o tom informovala Olga Málková z NKÚ.

NKÚ kontroloval hospodaření regionů v letech 2007 až 2011. U obou operačních programů NKÚ narazil na velmi podobné problémy. Šlo hlavně o porušování zákona o veřejných zakázkách, které vedlo k neoprávněnému proplácení dotací. Příčinou byla zejména nedostatečná kontrola projektů.

Kontrola se zaměřila jak na příjemce dotací z regionálních operačních programů, tak na regionální rady, které projekty vybírají a dohlížejí na jejich průběh i vyúčtování. A právě v kontrole měly regionální rady velké mezery. Například regionální rada Jihozápad umožnila dvěma manažerům, kteří mají projekty hodnotit nezávisle na sobě, vzájemně konzultovat svou práci. Ti se pak ve svých hodnoceních i výstupech naprosto shodovali. Regionální rada tak porušila pravidlo "kontroly čtyřma očima" a tím tedy evropské i vlastní předpisy.

Špatná kontrola projektů ze strany regionálních rad pak vedla k tomu, že některým příjemcům byly peníze proplaceny, aniž na ně měli právo. To je případ třeba Českého Těšína, který z ROP pro Moravskoslezsko získal peníze na úpravu chodníků, parkoviště, in-line dráhy, apod. Kontroloři ale na místě zjistili, že město nevystavělo vše, co v projektu přislíbilo. Přesto si ale nechalo proplatit celou dotaci, tedy o 345,6 tisíce korun navíc, a porušilo tak rozpočtovou kázeň. Obec Boršov nad Vltavou zase svou stavbu zkolaudovala o měsíc a půl později, než podle projektu měla, a porušila tak podmínky smlouvy. Regionální rada Jihozápad přesto schválila proplacení dotace ve výši 30,5 milionu korun.

Kontroloři našli velké rozdíly v cenách odborných prací. Výdaje za zpracování žádostí o dotace a za řízení projektů u některých žadatelů představovaly méně než jedno procento z ceny projektu, u jiných naopak více než pět procent.

"Ministerstvo pro místní rozvoj je pouze koordinačním orgánem, který zajišťuje komunikaci krajů a Evropské unie. Důsledky si budou muset řešit přímo na regionálních radách," informovala Jana Jabůrková, tisková mluvčí ministerstva.


Váš názor
 •  
  06.08.2012 12:15

  Ale Ty nevěříš ničemu.To už jsme probrali.
  Velkamedvědice
 •  
  06.08.2012 12:11

  Zprávě nevěřím. Nevěřím, že byli na severní Moravě
  Homo
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - PPI, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university