Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Lízal: ČNB zřejmě dále zhorší odhad letošního vývoje HDP

Lízal: ČNB zřejmě dále zhorší odhad letošního vývoje HDP

20.08.2012 8:29, aktualizováno: 20.8. 9:03
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Česká národní banka zřejmě ještě sníží svůj odhad letošního vývoje tuzemské ekonomiky. V srpnové prognóze přitom pro letošek předpověděla pokles hrubého domácího produktu o 0,9 procenta. V pořadu Otázky Václava Moravce to uvedl člen bankovní rady Lubomír Lízal. 

Podle Lízala poslední údaje o letošním vývoji ekonomiky jsou horší, než ČNB očekávala. "Z tohoto důvodu se domnívám, že i ta naše poslední prognóza, která hovořila o poklesu 0,9 procenta, bude asi revidovaná směrem dolů," uvedl. 

Za letošní recesí vidí ekonomové úspory domácností a firem a restriktivní opatření vlády. Podle Lízala jde na rozdíl od minulosti ekonomika do minusu, i když si zahraniční obchod vede nadmíru dobře. Za jednu z příčin označil všeobecnou skepsi k nalezení řešení krize eurozóny a propad investic domácností i firem. 

Lízal v srpnu hlasoval pro snížení základní úrokové sazby ze současné rekordně nízké úrovně 0,5 procenta, ale další pokles neprosadil. Naznačil, že stejně bude hlasovat i v září. Do budoucna nevyloučil i nulovou sazbu. 

Příští rok počítá ČNB s růstem HDP o 0,8 procenta, analytici hovoří pro rok 2013 zhruba o jednom procentu. Oživování by měla začít na konci letošního roku.
 
Česká centrální banka si průtahy v dalším snižování sazeb může připravit situaci, kdy bude v budoucnu nucena k mnohem radikálnějším opatřením k odvrácení deflačních rizik, uvedl v minulém týdnu viceguvernér centrální banky Vladimír Tomšík. Na posledním měnovém jednání byl právě Tomšík jedním ze dvou členů bankovní rady, kteří hlasovali pro další snížení sazeb ČNB.

Česká národní banka podle Tomšíka stále disponuje "luxusem" možnosti dále snížit úrokové sazby předtím, než přistoupí k nestandardním nástrojům. V případě, že by přišla mimořádná opatření ke slovu, viceguvernér upřednostňuje opatření ke snížení dlouhodobých úrokových sazeb.


 (Zdroj: ČNB, ČT, čtk, Bloomberg)


Čtěte více:

Tomšík (ČNB): Váhání s dalším snižováním sazeb si může vynutit mnohem ráznější zásah v budoucnu
16.08.2012 11:39
Česká centrální banka si průtahy v dalším snižování sazeb může připra...

Váš názor
  • zvýšení sazby
    20.08.2012 12:55

    DPH se v cenách fakticky neprojeví, marže obchodníků v ČR jsou nadstandartní, mají až na čestné výjimky kde ubrat. Nižší výběr DPH by byl i bez zvýšení sazeb. Odložená spotřeba se jednoduše realizuje až když je dále neodložitelná. Snížení sazeb ČNB k nule sice pomůže, ale zadělá na problémy později, až se začne honit inflace. Peníze je ovšem potřeba brát tam kde jsou, u zbohatlíků.Delší krize ty lumpy oddělá, přežijí jen ti největší, pokud je nepozavírá policie.
    lime
  •  
    20.08.2012 9:48

    To se mohla ČNB zeptat nás, tak jí to řekneme tady v diskuzi. Co čeká ČNB , když zvednete DPH ?
    Jezdec.
    • to jezdec
      20.08.2012 10:06

      Oni neotřebují vědět, co se stane. Čím by se pak živili?:-))
      Jesse
Aktuální komentáře
05.05.2025
13:07Týdenní výhled: Fed sazby nezmění, ČNB nejspíš ano. Z našich tipů reportují AMD, PLTR, UBER nebo MELI  
12:32Evropské akcie začínají týden smíšeně. Zlato se opět zvedá  
11:50ČEB, a.s.: Informace o výplatě výnosu s rozhodným dnem 4. května 2025
11:39Legendární investor Warren Buffett míří do penze. Nahradí ho Greg Abel
11:32Květnová důvěra investorů se v eurozóně zotavila po dubnových obavách o dopadech cel
11:22Hledá se nový šéf Tesly? Změnil by výrazně atraktivitu akcií?
10:38Výrobce bezpilotních letadel Primoco UAV SE oznámil výsledek prvního čtvrtletí. Čeká vytěžení certifikace dle standardů NATO do hospodaření
10:12NUPEH CZ s.r.o.: Výroční zpráva za rok 2024
9:36Erste převezme kontrolní podíl v třetí největší polské bance. Kvůli financování zruší zpětný odkup akcií v objemu 700 mil. EUR
9:10Rozbřesk: Proč se akcie vrací na úrovně před “dnem osvobození” a je to udržitelné?
9:0694letý Warren Buffett odejde do důchodu. Jeho nástupcem má být Greg Abel
8:50Trumpovy celní hrátky pokračují, Buffett odchází na odpočinek a ČEZ na volebním programu politiků  
6:29Co čeká kapitálové trhy v příštích deseti letech podle Amundi?
04.05.2025
14:44Co dělat, když se dlouhodobé dluhopisy chovají jako akcie? Postřehy Fidelity
8:31Víkendář: Prudký růst ziskovosti evropských bank jako důsledek protiinflační politiky ECB
03.05.2025
14:37PIMCO: Přichází změna investičního paradigmatu, posun k novému ale bude trvat dlouho
8:21Víkendář: Podle nové studie hrála politika ECB při snižování inflace jen podružnou roli
02.05.2025
17:20Evropa směřuje k rovnováze, USA se budou letos (opět) spoléhat na spotřebitele?
16:48TikTok dostal v EU pokutu 530 milionů eur za nedostatky při ochraně dat
16:19S&P 500 stoupá a přesně po měsíci maže ztráty z cel  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Berkshire Hathaway Inc (03/25 Q1)
ON Semiconductor Corp (03/25 Q1, Bef-mkt)
Palantir Technologies Inc (03/25 Q1, Aft-mkt)
Tyson Foods Inc (03/25 Q2, Bef-mkt)
Vertex Pharmaceuticals Inc (03/25 Q1, Aft-mkt)
16:00USA - Index ISM ve službách
22:05Ford Motor Co (03/25 Q1)
22:05Mattel Inc (03/25 Q1)
22:15Clorox Co/The (03/25 Q3)