Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Merkelová v Číně

Merkelová v Číně

29.08.2012 10:55

Druhá návštěva německé kancléřky Angely Merkelové v Číně v jediném roce přichází na pozadí neveselých předpovědí obtížného září pro eurozónu. Merkelová si je těchto obav i přetrvávajícího pesimismu na globálních finančních trzích vědoma, a tak vyvíjí doma i v zahraničí smělé politické iniciativy. Její návštěva Číny by měla být chápána jako snaha upevnit si vedoucí roli v eurozóně.

Doma Merkelová nedávno vyslala kritikům jasný vzkaz, že Německo musí za vůdčí roli v eurozóně zaplatit určitou cenu. Varovala své kolegy před nezodpovědnými řečmi o „Grexitu“ – vystoupení Řecka z eurozóny – a ujistila řeckého premiéra Antonise Samarase, který byl právě v Německu na návštěvě, že její země je i nadále odhodlána podporovat členství Řecka v eurozóně.

Zaujetí tak silného postoje sice vyžadovalo jistou odvahu, ale zároveň Merkelové pomohlo upevnit její postavení doma i v celé eurozóně. Dnes už není pochyb o tom, že Merkelová je ochotná vyslat Německo do boje za zachování Evropské unie i eurozóny a že bude na dosažení tohoto cíle pracovat. Pokud uspěje, vyjde z této bitvy jako první velký evropský státník jednadvacátého století.

Tento postoj naznačuje, že Merkelová doceňuje význam argumentu, který v nedávném eseji rozvinul François Heisbourg, předseda rady Mezinárodního institutu strategických studií (IISS): federální uspořádání se nerozpadá kvůli problémům na okraji, nýbrž kvůli „selhání v srdci systému“. Merkelová se naučila žít s postavením Německa – a s faktem, že musí zasáhnout, má-li udržet jednotu celku.

Eurozóna (a pravděpodobně ani EU) se nedá zachránit v Řecku nebo ve Finsku, pokud se ji nepodaří zachránit v Německu. Zasvěcení Německa tomuto cíli je přesně tím, co Merkelová definovala jako svůj politický úkol pro zbytek funkčního období.

A několik hodin poté, co deklarovala svou vedoucí roli doma, ohlásila Merkelová návštěvu Pekingu. Načasování bylo vysoce symbolické: Merkelová odlétá do Číny coby rýsující se světové velmoci ihned poté, co formulovala svůj závazek posílit eurozónu, ne-li EU jako celek, coby důvěryhodný pól rýsujícího se multipolárního světa.

Na projev uznání rostoucího významu Německa uvítal čínský premiér Wen Ťia-pao květnovou delegaci největších německých podnikatelů v Pekingu slovy: „Silnější čínsko-německá spolupráce je dobrá pro obě země, pro vztahy mezi Čínou a EU i pro prosperitu a stabilitu světa. Strategický rozměr čínsko-německých vztahů lze proto jen posílit, nikoliv oslabit.“

Tento bilaterální vztah má několik dimenzí. Německo potřebuje čínské trhy i zdroje, které čínská vláda může vyčlenit na nákup německých a evropských dluhopisů. Zároveň v Číně působí více než 7500 německých podniků, jejichž hrubé investice dosahují celkové hodnoty 18,5 miliard dolarů. Navíc Německo prodalo Číně technologie v hodnotě 15 miliard dolarů a bilaterální obchod dosáhl v roce 2011 objemu 169 miliard dolarů, což představuje 30% celkového objemu obchodu mezi Čínou a EU. Obě země si stanovily cíl rozšířit do roku 2015 bilaterální obchod na hodnotu 280 miliard dolarů.

Obchod však není jediným bezprostředním zájmem. Mnohem důležitější, zejména pro Německo, je přimět Čínu, aby investovala do německých dluhopisů a držela je. Na první přednášce pořádané IISS a Oberoi Group v Bombaji zdůraznil generální ředitel Evropského nástroje finanční stability (EFSF) Klaus Regling význam čínské poptávky po dluhopisech EFSF a roli Číny při stabilizaci eurozóny.

Regling také prozradil, že probíhá zesílená a četnější koordinace mezi měnovými úřady ve Spojených státech, Německu a Číně, čímž upozornil na skutečnost, že někdejší „starou triádu“ tvořenou dolarem, eurem a japonským jenem dnes možná nahradila „nová triáda“ skládající se z dolaru, eura a čínského jüanu. Regling sice hovořil o vznikající „multipolární měnové soustavě“, ale z jeho poznámek jasně vyplývalo, že má na mysli stávající „třípolární“ systém.

Eurozóna a Čína, které leží na dvou vrcholech tohoto měnového trojúhelníku, mají geopolitický zájem na tom, aby si navzájem pomáhaly. Hans Kundnani a Jonas Parello-Plesner z Evropské rady pro zahraniční vztahy pokládají vztah mezi Čínou a Německem za určující pro celkový vztah Čína-EU. Stejně jako mnoho dalších strategických analytiků se i oni obávají, zda Německo při prosazování ryze krátkodobých ekonomických zájmů neztratí ze zřetele dlouhodobé zájmy strategické, jakož i zájem o lidská práva, ekologické problémy, svobodu tisku a další politická a geopolitická témata.

Proto je významné, že německé politické strany zdůrazňují potřebu, aby Merkelová tato témata při svých rozhovorech s vedoucími čínskými představiteli otevírala. Je však dost možné, že těžištěm zájmu Merkelové zůstanou obchod, investice a měnové toky. Nepodaří-li se jí totiž obrátit eurozónu, může se její rostoucí význam doma i v Evropě snadno rozplynout.

To znamená, že chce-li Merkelová zajistit vedoucí roli Německa v Evropě i vlastní vedoucí roli v Německu, musí takříkajíc „stát na obou nohou“. Při prohlubování německých vztahů s Čínou potřebuje najít rovnováhu mezi geoekonomickými a geopolitickými faktory – mezi zájmy a hodnotami. 

Sandžaja Baru je ředitelem pro geoekonomiku a strategii na Mezinárodním institutu strategických studií (IISS).

Copyright: Project Syndicate, 2012.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
20.09.2021
22:02Krach čínského obra se může přelít do celého světa  
17:57Evergrande a jádro věci
17:32Amerika přebírá štafetu, investoři se dál zbavují akcií, daří se dluhopisům  
16:40Evropské akcie mají prozatím to nejlepší za sebou
15:54Lufthansa prodá nové akcie za 2,14 miliard eur. Chce tak splatit pomoc Německa
14:43Yardeni: Evergrande není Lehman, do Číny neinvestujte, komodity možná za vrcholem
13:36Týdenní výhled: Zabrání opatrný Fed výraznější korekci?  
12:37Dovedu si představit utažení sazeb o 100 bps ještě letos, říká člen rady ČNB Nidetzký
12:25Revoluce na německém akciovém trhu: DAX má deset nových členů i nová pravidla
12:22Rudý start týdne, strach z Číny a přibývající rizika  
12:15Menší dodavatele energií trápí ceny plynu. Britská vláda zvažuje finanční pomoc
10:39Korekce 7 %, příležitosti mimo S&P 500
10:28Špatná vlna akvizic. Technologičtí giganti skupují menší konkurenty
9:32Akcie čínské realitní společnosti Evergrande spadly nejníže od roku 2010
9:14Rozbřesk: Týden o Fedu a německých volbách. Ukončí nebo prohloubí pokles akcií?
8:54Evropské burzy mohou zahájit týden v mínusu  
8:45Schillerová má problém s růstem sazeb ČNB, zdraží státní dluh. Schodek letos kolem 400 miliard korun
6:21Jak může ETF vydělávat víc než podkladové aktivum a další zajímavosti
19.09.2021
15:47Všichni jsou najednou experty na covid. K naší škodě
8:25Víkendář: Co vyžaduje úspěšná transformace firmy

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Adobe Inc (08/21 Q3, Aft-mkt)
AutoZone Inc (08/21 Q4, Bef-mkt)
FedEx Corp (08/21 Q1, Aft-mkt)
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
14:30USA - Počet nově zahájených staveb