Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Merkelová v Číně

Merkelová v Číně

29.8.2012 10:55

Druhá návštěva německé kancléřky Angely Merkelové v Číně v jediném roce přichází na pozadí neveselých předpovědí obtížného září pro eurozónu. Merkelová si je těchto obav i přetrvávajícího pesimismu na globálních finančních trzích vědoma, a tak vyvíjí doma i v zahraničí smělé politické iniciativy. Její návštěva Číny by měla být chápána jako snaha upevnit si vedoucí roli v eurozóně.

Doma Merkelová nedávno vyslala kritikům jasný vzkaz, že Německo musí za vůdčí roli v eurozóně zaplatit určitou cenu. Varovala své kolegy před nezodpovědnými řečmi o „Grexitu“ – vystoupení Řecka z eurozóny – a ujistila řeckého premiéra Antonise Samarase, který byl právě v Německu na návštěvě, že její země je i nadále odhodlána podporovat členství Řecka v eurozóně.

Zaujetí tak silného postoje sice vyžadovalo jistou odvahu, ale zároveň Merkelové pomohlo upevnit její postavení doma i v celé eurozóně. Dnes už není pochyb o tom, že Merkelová je ochotná vyslat Německo do boje za zachování Evropské unie i eurozóny a že bude na dosažení tohoto cíle pracovat. Pokud uspěje, vyjde z této bitvy jako první velký evropský státník jednadvacátého století.

Tento postoj naznačuje, že Merkelová doceňuje význam argumentu, který v nedávném eseji rozvinul François Heisbourg, předseda rady Mezinárodního institutu strategických studií (IISS): federální uspořádání se nerozpadá kvůli problémům na okraji, nýbrž kvůli „selhání v srdci systému“. Merkelová se naučila žít s postavením Německa – a s faktem, že musí zasáhnout, má-li udržet jednotu celku.

Eurozóna (a pravděpodobně ani EU) se nedá zachránit v Řecku nebo ve Finsku, pokud se ji nepodaří zachránit v Německu. Zasvěcení Německa tomuto cíli je přesně tím, co Merkelová definovala jako svůj politický úkol pro zbytek funkčního období.

A několik hodin poté, co deklarovala svou vedoucí roli doma, ohlásila Merkelová návštěvu Pekingu. Načasování bylo vysoce symbolické: Merkelová odlétá do Číny coby rýsující se světové velmoci ihned poté, co formulovala svůj závazek posílit eurozónu, ne-li EU jako celek, coby důvěryhodný pól rýsujícího se multipolárního světa.

Na projev uznání rostoucího významu Německa uvítal čínský premiér Wen Ťia-pao květnovou delegaci největších německých podnikatelů v Pekingu slovy: „Silnější čínsko-německá spolupráce je dobrá pro obě země, pro vztahy mezi Čínou a EU i pro prosperitu a stabilitu světa. Strategický rozměr čínsko-německých vztahů lze proto jen posílit, nikoliv oslabit.“

Tento bilaterální vztah má několik dimenzí. Německo potřebuje čínské trhy i zdroje, které čínská vláda může vyčlenit na nákup německých a evropských dluhopisů. Zároveň v Číně působí více než 7500 německých podniků, jejichž hrubé investice dosahují celkové hodnoty 18,5 miliard dolarů. Navíc Německo prodalo Číně technologie v hodnotě 15 miliard dolarů a bilaterální obchod dosáhl v roce 2011 objemu 169 miliard dolarů, což představuje 30% celkového objemu obchodu mezi Čínou a EU. Obě země si stanovily cíl rozšířit do roku 2015 bilaterální obchod na hodnotu 280 miliard dolarů.

Obchod však není jediným bezprostředním zájmem. Mnohem důležitější, zejména pro Německo, je přimět Čínu, aby investovala do německých dluhopisů a držela je. Na první přednášce pořádané IISS a Oberoi Group v Bombaji zdůraznil generální ředitel Evropského nástroje finanční stability (EFSF) Klaus Regling význam čínské poptávky po dluhopisech EFSF a roli Číny při stabilizaci eurozóny.

Regling také prozradil, že probíhá zesílená a četnější koordinace mezi měnovými úřady ve Spojených státech, Německu a Číně, čímž upozornil na skutečnost, že někdejší „starou triádu“ tvořenou dolarem, eurem a japonským jenem dnes možná nahradila „nová triáda“ skládající se z dolaru, eura a čínského jüanu. Regling sice hovořil o vznikající „multipolární měnové soustavě“, ale z jeho poznámek jasně vyplývalo, že má na mysli stávající „třípolární“ systém.

Eurozóna a Čína, které leží na dvou vrcholech tohoto měnového trojúhelníku, mají geopolitický zájem na tom, aby si navzájem pomáhaly. Hans Kundnani a Jonas Parello-Plesner z Evropské rady pro zahraniční vztahy pokládají vztah mezi Čínou a Německem za určující pro celkový vztah Čína-EU. Stejně jako mnoho dalších strategických analytiků se i oni obávají, zda Německo při prosazování ryze krátkodobých ekonomických zájmů neztratí ze zřetele dlouhodobé zájmy strategické, jakož i zájem o lidská práva, ekologické problémy, svobodu tisku a další politická a geopolitická témata.

Proto je významné, že německé politické strany zdůrazňují potřebu, aby Merkelová tato témata při svých rozhovorech s vedoucími čínskými představiteli otevírala. Je však dost možné, že těžištěm zájmu Merkelové zůstanou obchod, investice a měnové toky. Nepodaří-li se jí totiž obrátit eurozónu, může se její rostoucí význam doma i v Evropě snadno rozplynout.

To znamená, že chce-li Merkelová zajistit vedoucí roli Německa v Evropě i vlastní vedoucí roli v Německu, musí takříkajíc „stát na obou nohou“. Při prohlubování německých vztahů s Čínou potřebuje najít rovnováhu mezi geoekonomickými a geopolitickými faktory – mezi zájmy a hodnotami. 

Sandžaja Baru je ředitelem pro geoekonomiku a strategii na Mezinárodním institutu strategických studií (IISS).

Copyright: Project Syndicate, 2012.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
13.12.2017
8:33PKN Orlen chce získat nejméně 90 % v Unipetrolu. Nabízí 380 korun za akcii
6:31Fed, sazby a očekávání trhů. Situace se opakuje, říká Fidelity
12.12.2017
22:02Technologickému sektoru se dnes nedařilo
18:18Evropa má skrytého technologického šampiona, vydělává až moc
17:08Praha zpět v zeleném, pomohl ČEZ a KB
17:07Odpoledne patří dolaru a zlepšení tržního sentimentu  
15:50Česká zbrojovka a.s.: Oprava notářského zápisu o průběhu schůze vlastníků dluhopisů konané 21. 11. 2017
15:48ZEW: Pokles důvěry v německou ekonomiku překonal odhady
15:43ČEZ, a.s. - Zápis z valné hromady ČEZ OZ UIF 16.8.2017
15:30Tesla dostala největší objednávku na svůj Semi, Pepsi jich koupí 100
15:26Výbuch rakouského plynového terminálu odřízl Itálii, Slovinsko a Chorvatsko. Ceny komodity prudce rostou
14:32Polovodiče, mikročipy a Micron: stojí ještě za to? (pohled analytika)  
14:13Maloja Investment SICAV a.s.: Výroční zpráva za období 1. 11. 2016 - 31. 8. 2017
13:34Česká exportní banka, a.s.: Informace o vyplacení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
13:09Tenoučká prasklina zalomcovala trhy s ropou
12:26Americká studie: Brexit oslabí Velkou Británii i vliv USA v Evropě
11:56Nové byty v Praze meziročně zdražily o 15 procent, tvrdí analýza Deloitte
11:32Přichází přelomový rok pro fúze a akvizice
11:11Evropské indexy mírně rostou, Gemalto +33 %
10:19Koruna kvůli pomalejší inflaci už tolik neláká, dražší ropa má omezený vliv na komoditní měny  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data