Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Méně pít, více pracovat, vzkazuje lidem nejbohatší žena světa

Méně pít, více pracovat, vzkazuje lidem nejbohatší žena světa

04.09.2012 17:58
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Bohatí by měli přestat být terčem útoků a závisti zbytku populace, myslí si australská miliardářka Gina Rinehartová. Důlní magnátka, která se v květnu s majetkem kolem 20 mld. USD stala nejbohatší ženou světa, vyvolala skandál sloupkem v časopise Australian Resources and Investment Magazine.

„Nikdo nemá monopol na to, být milionářem. Pokud závidíte lidem, kteří mají víc peněz, neseďte jako pecky a nestěžujte si pořád. Dělejte něco, abyste si sami vydělali. Travte méně času pitím, kouřením nebo obcházením večírků, a místo toho víc pracujte,“ napsala Rinehartová ve stati, kde si stěžuje na úpadek své země kvůli vysokým daním a přebytečné regulaci.

Stát by měl podle ní snížit daně, omezit byrokracii, zmírnit ochranu životního prostředí a snížit minimální mzdu. Ta nyní činí 15,06 AUD za hodinu, neboli kolem 600 USD (12 000 Kč) za týden.

Rinehartová, která většinu majetku zdědila po otci, tak přidala svůj hlas do globální debaty o „spravedlivém zdanění“ a příspěvku zámožnějších občanů do ztenčujících se státních rozpočtů. O tématu se živě diskutuje v americké prezidentské kampani. Zvláštní daň z majetku navrhl nedávno britský vicepremiér. Ve Francii se chystá 75% daň z příjmu nad milion eur. V česku bude pravděpodobně zavedena 7% přirážka k dani z příjmů fyzických osob vydělávajících víc jak 100 tis. měsíčně.

 
Kontroverzní stať vyvolala odmítavou reakci australských vládních představitelů. Ministr financí Wayne Swan v prohlášení uvedl, že Rinehartová „urazila miliony Australanů, kteří v práci dřou, aby uživili děti a poplatili složenky."

Rinehartová varuje, že vlády, které mají spadeno na bohaté, nakonec ubližují střední třídě a chudým. „Ti strašní milionáři a miliardáři mohou často investovat do jiných zemí. A i když jim stát opravdu něco sebere, co to ve skutečnosti znamená? Možná jejich synkové nedostanou auta, která si přáli, nebo lepší dům u pláže, nebo možná zkrátí dovolenou v Evropě; ale jinak jde pro tyhle milionáře a miliardáře život dál.“

Skutečnými oběťmi politik zaměřených proti byznysu a investorům jsou podle autorky sloupku obyčejní zaměstnanci. „Pokud chcete pomoci chudým a naší další generaci, vytvořte přátelské prostředí pro podnikání, investice a reinvestice,“ píše miliardářka.

(Zdroj: CNBC, Australian Resources and Investment Magazine, Forbes Asia)


Čtěte více:

Buffett vyzývá Kongres: Zvedněte daně bohatým, nebojte se dopadu na investice
15.08.2011 13:46
Miliardář Warren Buffett vyzval americké zákonodárce, aby zvýšili daně...
Francie snížila odhad růstu ekonomiky a oznámila další úspory: více zdaní bohaté
25.08.2011 10:15
Francie snížila odhad růstu ekonomiky a oznámila další úsporná opatřen...
Francouzské ideje překročily La Manche: Velká Británie debatuje o
30.08.2012 10:51
Jen několik měsíců poté, co britský premiér David Cameron nabídl franc...

Váš názor
 •  
  05.09.2012 11:13

  no cák, dyk má praudu :-*
  Bo
  •  
   05.09.2012 11:38

   http://www.youtube.com/watch?v=2evTQGP5whQ
   Velkamedvědice
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:30Čína - CPI, y/y
14:30USA - CPI, y/y