Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Řecký průmysl poprvé po třech letech roste, brzy lídrem těžby zlata v Evropě?

Řecký průmysl poprvé po třech letech roste, brzy lídrem těžby zlata v Evropě?

10.10.2012 12:27, aktualizováno: 10.10. 15:18
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Aktualizováno

Průmyslová výroba v Řecku se v srpnu meziročně zvýšila o 2,5 procenta a rostla tak poprvé po více jak třech letech. Vystřídala červencový meziroční propad o 4,9 procenta a zmírnila meziroční pokles za osm měsíců roku na -4,1 % z -7,7 % za leden až srpen loni. Loni v samotném srpnu meziroční propad řeckého průmyslu dosahoval 10,9 procenta. K růstu přispěla produkce zpracovatelského a energetického sektoru, vyplývá ze zprávy řeckého statistického úřadu ELSTAT.

Výroba ve zpracovatelském sektoru se zvýšila o dvě procenta po propadu o 7,8 procenta v červenci. Produkce elektřiny stoupla o 5,8 procenta. Těžba se však snížila o tři procenta. 

001
 
Za osm měsíců roku 2012 se meziročně výroba snížila o 4,1 procenta. Těžba vzrostla o 0,2 procenta, výroba ve zpracovatelském sektoru se snížila o 5,9 procenta, dodávky elektřiny o 0,8 %, vodárenství si polepšilo o 1,4 %.

Řecká ekonomika zažívá od konce roku 2008 hlubokou recesi a ke slabému růstu by se mělo Řecko podle odhadů vrátit nejdříve ve druhé polovině příštího roku. Očekává čísla vývoje řecké ekonomiky jsou nyní předmětem nesouladu mezi řeckou vládou a MMF a důležitým vstupním faktorem pro plnění kritérií vnější pomoci (zejména dluh k HDP). Loni se řecký hrubý domácí produkt propadl o 7,1 procenta. Nezaměstnanost v zemi nyní činí rekordních 23,6 procenta, v kategorii mladých je to ale zhruba 55 procent. 

Ekonomové připisují růst průmyslu hlavně vývozu, který těží z poklesu nákladů na práci. To souzní se slovy premiéra Samarase o tom, že životní úroveň (včetně platů) v Řecku padla během posledních pěti let o třetinu a v případě Grexitu by během několika měsíců zažila další volný pád o dvě třetiny, kumulovaně tedy na zhruba pětinu úrovně před pěti lety. "Průmyslová odvětví s orientací na vývoz, jako farmaceutické výrobky, ale také základní kovy a rudní minerály, táhly oživení," potvrdil ekonom National Bank of Greece Nick Magginas. Celkově je ale řecká ekonomika orientována hlavně na služby, průmysl se na ekonomickém výkonu země podílí pouze zhruba 15 procenty, z toho zpracovatelský sektor 11 procenty. Analytici proto nečekají, že by oživení v průmyslu mělo výrazný vliv na celkové ekonomické oživení. I to je jedno ze zakletí současné řecké ekonomiky.

K zásadnímu zlomu dochází po více než třech letech sporů při rozvoji těžby zlata v zemi. Na jeho konci by mohla být pro Řecko pozice lídra v těžbě zlata v Evropě, dosažená během čtyř let. Uvolnění těžebním projektů je jednou z cest, jak vylepšit státní rozpočet a dodat mu nové příjmy, jak napovídají o projekty přímořské těžby plynu nebo ropy. Právě těžba kovů je přitom s meziročním poklesem o 32,5 % nyní nejvýraznějším faktorem, táhnoucím dolů statistiky celého řeckého těžebního sektoru.

Eldorado Gold a Glory Resources nyní rozvíjejí projekty čtyř zlatých dolů, které by Řecko do roku 2016 posunuly do role evropské těžební jedničky před Finsko. Společnosti oznámily, že jejich plány počítají do roku 2016 s rozvojem těžební kapacity o 425 tisíc uncí, což je současnou spotovou cenou zhruba 757 milionů dolarů. V roce 2011 země vytěžila 16 tisíc uncí za rok.

„Je zřejmé, že řečtí politici pochopili potenciál těžebního průmyslu pro výkon ekonomiky i tvorbu pracovních míst,“ uvedl Jeremy Wrathall, šéf Glory Resources. Finsko, které loni vytěžilo 220 tisíc uncí zlata, je jedničkou v Evropě, byť až na 40. příčce celosvětově.

Řecko bylo dle posledních kompletních statistik roku 2010 evropskou jedničkou v těžbě bauxitu a je celosvětovou jedničkou v těžbě perlitu. Zlato je nyní v Řecku jediným kovem, kde rozvoj jeho těžby má zelenou a spadá do vládních priorit, pokud jde o odstranění překážek rozvoje odvětví.
 
Řecko bude do roku 2016 tvořit 21 procent produkce zlata Eldorada, zhruba 1,7 milionu uncí, odhadují analytici BMO Capital. Letošním produkčním cílem firmy je 660 tisíc uncí zlata. Řecké oeprace Eldorada mají v roce 2016 generovat tržby přesahující 500 milionů dolarů při ceně zlata 1500 USD/oz (současný konsensus Bloomberg). Eldorado v zemi platí 20% daň a dohodlo platbu 1 % tržeb jako podporu oblasti, kde těží.

(Zdroj: ELSTAT, Bloomberg, čtk, Glory Resources, Eldorado Gold) 


Váš názor
  • už zase slibují....
    10.10.2012 19:27

    do EU se dostali tim že falšovali výsledky pro to aby byli přijmuti, dneska pořádají demonstrace proti reformám a jedním dechem zase něco slibují. Stejně jako komouši. Jen aby se zase dostali ke korytům a do sedla.
    chikita
Aktuální komentáře
17.09.2021
22:08Wall Street v červeném, Visa -1,15 %  
18:23Tapering a logika psí boudy
17:29Skandál Světové banky ohledně manipulace hodnocení Číny vyvolává znepokojení u ekonomů
17:22Jak se vyhnout masivní tvorbě peněz
17:06Cena plynu v Evropě zamíří na rekordy, varuje šéf Gazpromu. A je připraven dodávat skrze Nord Stream 2...
16:42Závěr týdne nevyšel, akcie i dluhopisy padají  
16:09Berlín koupí 15.000 bytů od firem Vonovia a Deutsche Wohnen za 2,5 miliardy eur
15:48Jaromír Strnad: Navýšení sazeb ČNB by mohlo nahrát bankám obchodovaným v Praze
15:39Infineon v Rakousku otevřel závod na výrobu čipů za 1,6 miliardy eur
14:38Bankám v tuzemsku pomohla k vyšším ziskům v pololetí hlavně nižší rizika
14:09Carbon Tracker: Ropné firmy musí změnit kurz, jinak jejich hodnota propadne
12:25Perly týdne: Elektromobily Ferrari, pokrizových 12,5 % ročně a nejpopulárnější sázky na finančních trzích
12:04Česká exportní banka, a.s.: Informace o vyplácení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
11:35Inflace v EU i v eurozóně v srpnu výrazně vzrostla, je nejvýše za deset let
10:48Pozitivní dopoledne pro akcie a rostoucí šance na větší akci ČNB  
10:34Americký akciový trh zpomaluje. Některé sektory klesají z 52týdenních maxim o více než dvacet procent
9:04Rozbřesk: Jestřábí výroky Marka Mory zvyšují pravděpodobnost prudšího růstu sazeb a hrají do not koruně
8:57Dnešní ráno ukazuje na otevření s přírůstky, proběhne rebalance indexů PX a CECE  
8:3610 nejhodnotnějších firem světa: V čele Apple, Microsoft, Alphabet. Poprvé od 2017 bez Číny
6:11Investiční tip Constellation Brands: Zpátky do restaurace  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00EMU - CPI, y/y
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university