Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Brusel prý snížil částku, kterou letos Česku neproplatí

Brusel prý snížil částku, kterou letos Česku neproplatí

12.10.2012 15:58
Autor: ČTK

Vyjednavači ministerstva pro místní rozvoj a ministerstva financí dohodli s Evropskou komisi (EK), že sníží objem peněz, který EK Česku neproplatí kvůli chybám v dotačních projektech. ČTK to dnes řekl zdroj obeznámený s jednáním. Původně se mluvilo o 25 miliardách korun, nakonec to bude méně, konkrétní číslo ale na dotaz ČTK žádné z obou ministerstev nesdělilo. EK současně obnoví zasílání peněz do dvou největších tuzemských programů Doprava a Životní prostředí. 

V dotačním programu Doprava komise Česku neproplatí deset procent prostředků, které už tuzemské úřady vyplatily příjemcům, u programu Životního prostředí pět procent, uvedl zdroj. Celkem by mohlo jít údajně zhruba o deset miliard korun

"U obou operačních programů provádí MF aktuálně kroky k obnovení proplácení. Tyto kroky zahrnují kromě jiného detailní výpočet částek, ke kterým se finanční korekce budou vztahovat. Tento proces zatím není dokončen a není tedy možné sdělit konkrétní čísla a dopad na státní rozpočet," sdělil na dotaz ČTK mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob. 

Náměstek ministra pro místní rozvoj Daniel Braun zopakoval, že škrtnuté peníze nejsou pro Českou republiku ztracené. Úředníci nyní musí připravit náhradní projekty, na které je bude možné čerpat. 

Potíže s čerpáním dotací v České republice kulminovaly v první polovině roku. EK Česku vytkla zvláště nedostatky s kontrolou a auditem. Od března proto ministerstvo financí nežádalo Brusel o zpětné proplácení dotací, které stát příjemcům vyplácí nejdříve z vlastního rozpočtu. Následovaly audity v několika dotačních programech, včetně největších - Dopravy a Životního prostředí. 

Ve druhé polovině července EK oznámila, že Česko stav zlepšilo, a může tedy znovu žádat o proplácení dotací. Přesto ale evropské peníze stále neproudí do sedmi z 18 operačních programů, které tuzemské úřady spravují. Komise s nimi řeší podezření na různé nesrovnalosti zvlášť. Aktuálně se podařilo obnovit proplácení do česko-polského programu přeshraniční spolupráce. 

Od červencového obnovení plateb přiteklo z Bruselu do Česka 493,9 milionu eur, tedy asi 12 miliard korun, sdělil dnes ČTK mluvčí resortu financí Jakob. Do konce roku může ČR z unijní pokladny získat ještě dalších 2,5 miliardy eur (přibližně 62 miliard korun).


Váš názor
 • tady zase někdo mlží ...a že prý..
  14.10.2012 5:53

  To že "Brussel prý sníží částku kterou Česku neproplati" čtu v normální češtině jako že tedy ta proplacená částka bude vyšší. Čtu to správně? A zase to ...prý... co je tohle za informaci pro veřejnost? Jako obvykle článek z kterého plyne pouze jedno - že pisatel nic neví a domýšlí se co asi bude ale strašně rád se o to co si myslí chce podělit s ostatnimi. Zase informace jak vyšitá od krejčich z Patrie. Kybych šil u nich, tak budu pro smich všem kolemjdoucim.
  martik
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  ČasUdálost
  10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
  14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
  16:00USA - Prodeje starších domů