Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Šéf JPMorgan: Ekonomika může kvést, stačí chtít

Šéf JPMorgan: Ekonomika může kvést, stačí chtít

12.11.2012 14:16
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Vypořádání se s možným pádem z fiskálního útesu by mohlo nastartovat americkou ekonomiku a vrátit ji na růstovou trajektorii, prohlásil výkonný ředitel bankovního ústavu JPMorgan Jamie Dimon v rozhovoru pro CNBC.

„Byznys sedí na vcelku solidním základu, ve stavebnictví podle všeho dochází k obratu, růst počtu samostatných domácností zrychluje a spotřební výdaje se drží. Pokud vyřešíme krátkodobý problém fiskálního útesu a dlouhodobější fiskální záležitosti, může ekonomika zažít boom“ uvedl šestapadesátiletý manažer, který loni získal titul CEO roku.

Dimon je optimistický obzvlášť s ohledem na vývoj na realitním trhu, který v září vykázal dvouciferná tempa růstu a dostal se na několikaletá maxima. Výstavba nových domů v USA v září vzrostla meziměsíčně o 15 procent na anualizovaných 872 tisíc při očekávání růstu pouze o 2,7 %. Stejně pozitivní byla vykázaná čísla u vydaných stavebních povolení, která v září vzrostla o 11,6 procenta na 894 tisíc při očekávání pouze 2,7 procenta. Počet rodin/domácností v USA loni vzrostl o 2 % na 119,9 milionu, nejvíc za posledních 10 let. Poptávku po domech podporují rekordně nízké úrokové sazby hypoték s nejdelší splatností. Podle Dimona by se stavební sektor mohl stát tahounem ekonomického růstu a tvorby nových pracovních míst.

Spojené státy jsou v Dimonových očích tím nejlepším ekonomickým motorem, který byl kdy sestrojen. „Jede pomalu; čeká, až ho někdo pořádně nastartuje,“ tvrdí manažer s tím, že by zemi prospěla větší spolupráce mezi státem a soukromým sektorem.

Největší starost Dimonovi dělají veřejné finance. Schodek amerického rozpočtu letos počtvrté za sebou přesáhne jeden bilion USD, a vytlačí tak celkové zadlužení Spojených států nad 16 bilionů USD. Situaci budou od ledna řešit automatické stabilizační škrty ve výdajích a zvyšování daní, jejichž rozsah by mohl největší ekonomiku světa vážně poškodit. Celkem hrozí souběh rozpočtových restrikcí v objemu zhruba 600 mld. USD, z toho 100 mld. USD v rámci automatických výdajových škrtů a víc než půl bilionu dolarů co do vypršení daňových úlev. Senátní rozpočtový výbor už v srpnu připustil, že pád z fiskálního útesu by vyústil v hlubokou recesi a připravil zhruba 2 miliony lidí o práci. Podle Dimona by dopady váhání mohly ekonomiku zasáhnout ještě před koncem roku a mohly by být daleko horší, než tvrdí dosavadní prognózy.

Následující graf znázorňuje podíl veřejných výdajů (tmavě modrá) a příjmů (světle modrá) na americkém HDP od roku 1971 do současnosti, s projekcí do roku 2021. V posledních čtyřiceti letech byl státní rozpočet v přebytku pouze za druhého funkčního období Billa Clintona ve druhé polovině 90. let. Rovnoběžky znázorňují průměrné hodnoty výdajů a příjmů za sledované období. Mezera mezi výdajovou a příjmovou stranou rozpočtu činí zhruba 3 % HDP.

Dimon

Co se týče problému chronicky nevyrovnaných rozpočtů, je Dimon ochoten přijmout řešení, na němž by se podílel i soukromý sektor, který „v otázkách zdanění a výdajů není zdaleka tak dogmatický.“ V předešlých týdnech se k ochotě odvádět státu na daních víc přihlásil i výkonný ředitel Goldman Sachs Lloyd Blankfein. Podle nadstranického think tanku Tax Policy Center podíl korporátních odvodů na HDP loni činil 1,3 %, oproti víc než 5 % HDP v roce 1950.

Při srovnání dluhových problémů eurozóny a Spojených států Dimon poukázal na to, že Evropa sice má vůli situaci řešit, ale je těžké najít přijatelnou cestu. Spojené státy mají naopak zhruba načrtnuté řešení, ale chybí jim politická vůle.

„Musíme stabilizovat a poté snížit státní dluh, nebo budeme do roku 2020 platit bilion dolarů jen na úrocích,“ varovala ve své zprávě Simpson-Bowlesova Národní komise pro fiskální zodpovědnost a reformu, ustavená před dvěma lety prezidentem Barackem Obamou. Její doporučení směřující k ozdravení veřejných financí, které Dimon opakovaně podpořil, však nebyla schválena.

(Zdroje: CBO, CNBC, Reuters)


Váš názor
  •  
    13.11.2012 7:56

    A není sám ád z fiskálního útesu tím nejlepším stimulem?
    neugebauer
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data