Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    S&P sráží maďarský rating na „BB“ kvůli neortodoxní politice tamní vlády

    S&P sráží maďarský rating na „BB“ kvůli neortodoxní politice tamní vlády

    23.11.2012 18:37, aktualizováno: 26.11. 8:37

    Aktualizováno

    Ratingová agentura v pátek večer zhoršila hodnocení dlouhodobých závazků maďarské vlády z „BB+“ na „BB“ – tedy ještě hloubě do nejrizikovějšího pásma „junk“. Důvodem jsem podle dnešní zprávy S&P obavy z dopadů „neortodoxní politiky kabinetu Viktora Orbána na střednědobé vyhlídky ekonomického růstu země. Nový rating má stabilní výhled.

    Podle S&P současná vládní politika, včetně vládních rozhodnutí týkajících se finančního sektoru, mohou ohrozit střednědobý růstový potenciál země. To by mohlo podkopat snahy o omezení státního dluhu. S&P prozatím sice očekává, že vládá splní krátkodobý fiskální cíle, bude to však stále obtížnější, protože ekonomický růst zůstane slabý.

    Maďarská vláda v reakci na krok S&P sice uvedl, že „nemůže být brán seriózně“, ale forint přesto oslabil vůči euru až na 282,30 HUF/EUR. "S&P se snaží umístit maďarskou ekonomiku do kategorie, kde není žádná jiná země, která má rozpočtový deficit pod třemi procenty (HDP), klesající státní dluh a její běžný účet je trvale v přebytku," uvádí se v prohlášení ministerstva hospodářství. 


     
    Maďarská vláda na konci minulého týdne nečekaně rozhodla od 1. ledna 2013 uvalit na utility daň v rozsahu 100 forintů (cca 35 centů eura) za každý metr hlavního infrastrukturního vedení. Daň postihne vodárenské společnosti, plynaře, rozvody tepla, energetiky či telekomunikace. Platit ji bude buď vlastních vedení, nebo jeho operátor.

    V uplynulých dnech také došlo k porušení dohody s bankami o opětovném snížení bankovní daně od příštího roku. Ta nejen, že příští rok neklesne, ale navíc má zůstat „permanentní“, tedy nelze již počítat ani s jejím zrušením v roce 2014. Orbánův kabinet také ve snaze získat další prostředky do rozpočtu oznámil, že od 1. prosince 2012 dojde na zvýšení spotřební daně u vybraných tabákových produktů.

    Vláda již minulý měsíc schválila dva balíčky, které mají snížit deficit. Jejich součástí jsou vyšší daně pro finanční sektor a energetické firmy. Evropská komise však opatření označila za špatná a domnívá se, že ohrozí ekonomický růst v dlouhodobém výhledu. 

    Maďarská ekonomika ve třetím čtvrtletí zůstala v recesi. Hrubý domácí produkt klesl meziročně o 1,5 procenta, více než se čekalo, a ve srovnání s předchozím čtvrtletím se snížil o 0,2 procenta.


    Čtěte více:

    Maďarsko chystá ještě v říjnu zákaz hracích automatů
    01.10.2012 13:55
    V Maďarsku zřejmě ještě tento měsíc začne platit výrazné omezení hrací...
    MMF nestanovil termín pro jednání s Maďarskem o pomoci, země se prý chová v rozporu s doporučeními
    29.10.2012 13:23
    Mezinárodní měnový fond zatím nestanovil přesné datum začátku dalšího...
    Maďarsko uvalí novou daň na energetiky, vodu i telekomy. I Erste musí počítat s trvalou bankovní daní (+komentář)
    19.11.2012 10:19
    Dalšího daňového zatížení se od prvního ledna 2013 dočkají maďarské ut...

    Váš názor
    •  
      23.11.2012 20:23

      V Madarsku maji lobbiste malou moc. Skoda, ze u nas ridi nasi ekonomiku.
      fluidum
    Aktuální komentáře
    06.08.2026
    6:08Apple není AI firma. Jeho síla stojí na produktech, ekosystému a disciplíně
    05.08.2026
    22:01S&P 500 po rekordní rally vyčkával, trh sleduje Hormuz i výsledkovou sezónu  
    18:03Prémiové akcie, Mag495 a další pokračování současného cyklu
    16:05PODCAST ROZHOVORY: Eli Lilly vs. Novo Nordisk. Revoluce v léčbě obezity je podle MUDr. Kunové teprve na začátku
    15:18Booking ukázal odolnost cestovního trhu. Investoři přešli i slabší výhled  
    14:31Novo Nordisk překonal očekávání, akcie přesto klesají. Investoři řeší marže a budoucí růst
    13:36Disney překonal očekávání. Streamovací služby i zábavní parky dál táhnou růst zisků
    13:23Trh potrestal AMD příliš. AI příběh pokračuje a růst by měl dál zrychlovat  
    11:58SpaceX roste raketovým tempem, investory ale děsí účet za AI a Starship  
    11:19Geopolitika trhům svědčí, zatímco výsledky sentimentu nepomohly  
    11:11Nálada v německém automobilovém průmyslu se v červenci výrazně zlepšila
    10:30Útraty domácností dále rostou, maloobchod ale v červnu zaostal za očekáváním
    9:43Inflace v červenci lehce zrychlila. Potraviny inflaci brzdí, služby ji tlačí vzhůru
    9:14Bezvavlasy potvrzuje celoroční výhled a vstoupí do Rakouska a Německa
    9:01Rozbřesk: České úspory na evropském vrcholu. Brzda růstu, nebo jeho budoucí motor?
    8:54AMD zklamalo výhledem, SpaceX vyděsila cenovkou za AI. Naopak optimismus podporují naděje na otevření Hormuzu  
    6:06Fed mlčí, trh utahuje podmínky. Nejistota zdražuje kapitál pro firmy i spotřebitele  
    04.08.2026
    17:02Definitivní proražení stoletého trendu?
    15:20Spotify ve duhém kvartále neoslnilo. Slabší výhled tlačí akcie o 4 % níže
    14:34McDonald's zvýšil zisk, Američané ale ztrácejí chuť utrácet

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    8:00DE - Průmyslové objednávky, y/y
    9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
    9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y
    11:00EMU - Maloobchodní tržby, y/y
    14:30CZ - Měnové jednání ČNB, zákl. sazba
    14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.