Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
GfK: Domácí poptávka by Německu měla pomoci odvrátit recesi

GfK: Domácí poptávka by Německu měla pomoci odvrátit recesi

26.11.2012 14:04
Autor: Redakce, Patria.cz

Spotřebitelská nálada v Německu se v prosinci mírně zhorší kvůli obavám ohledně dluhové krize v eurozóně a ohledně vývoje světové ekonomiky. Domácí poptávka by však měla zůstat natolik silná, aby pomohla odvrátit hospodářskou recesi. Uvedl to dnes výzkumný institut GfK.

Index, který předpovídá spotřebitelskou náladu pro příští měsíc, klesl na 5,9 bodu z listopadových 6,1 bodu, revidovaných z původně zveřejněných 6,3 bodu. Analytici podle průzkumu agentur Reuters i Bloomberg ale očekávali 6,2 bodu.

"Prosincový údaj znamená zastavení vzestupného trendu u spotřebitelské důvěry. Navzdory mírnému poklesu však úroveň důvěry zůstává uspokojivá," uvedl institut. "Soukromá spotřeba tak odehraje svou stanovenou roli v podpoře německé ekonomiky," dodal.

Připravenost německých spotřebitelů k nákupům sice podle GfK mírně klesla, zůstala však na relativně vysoké úrovni. Podobně tomu bylo také u očekávání pro budoucí příjmy. "Ačkoli signály z ekonomiky nyní nejsou příliš povzbudivé, hrozba recese z pohledu Němců neroste," upozornil institut GfK. "Lidé se nebojí ztráty zaměstnání, takže jsou připraveni k větším nákupům," dodal.

Tempo růstu německé ekonomiky v letošním třetím čtvrtletí zpomalilo na 0,2 procenta z 0,3 procenta v předchozích třech měsících. Německá vláda minulý měsíc podle očekávání snížila odhad růstu ekonomiky na příští rok na rovné procento, zatímco v předchozí prognóze počítala s růstem o 1,6 procenta. Německo má největší ekonomiku v Evropě, na které je závislá řada českých firem.

(Zdroj: GfK, čtk, Bloomberg)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.06.2026
22:00Trhy uzavřely týden bez výraznějšího pohybu  
17:15Jasný signál nerecese
16:58Bloomberg: ČEZ jedná s JP Morgan či Barclays, pro svou novou dceru zvažuje IPO
15:07Zlom na trzích: Rekordní odliv z technologických fondů naznačuje ochlazení AI boomu  
14:19NET4GAS, s.r.o.: Zveřejnění vnitřní informace
14:10Foxconn míří do Evropy s elektromobily. Spojil síly s Yulon i Poláky
13:29Gundlach: Nechci nic mít s tím, co za posledních šest měsíců posílilo o více než 100 %
13:07Volkswagen oseká až 100 tisíc pracovních míst, omezí investice a zavře závody v Německu
11:40Perly týdne: Komoditizace umělé inteligence a zlato ke konci roku na 4 900 dolarech
11:05Technologie dál táhnou trhy dolů. Plošný optimismus o AI se rozpadl do dílčích témat  
10:15Samsung a SK Hynix se chystají oznámit investice v řádu stovek miliard dolarů
8:48Rozbřesk: Úspěch státních spořicích dluhopisů? Dobrá zpráva jen napůl
8:44Apple zdražuje, technologické akcie reagují poklesem. Futures jsou v červeném  
6:06Walmart jako kombinace růstu a defenzivy, které přeje technický obraz  
25.06.2026
22:01Micron dnes vévodil zámořskému trhu  
17:23Otázkou není, zda Čína Spojené státy v umělé inteligenci dohání…
15:28Fondy mohou z akcií stáhnout 165 miliard dolarů. Peníze zamíří do dluhopisů  
13:42Dolar posílil na 13měsíční maximum
12:43EK: Cloud od Amazonu a Microsoftu by měl podléhat přísnějším pravidlům
12:18Micron doručil nekompromisní výsledky, nedostatek pamětí může trvat roky  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university