Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Bernanke vyslal důležitý signál

Bernanke vyslal důležitý signál

26.11.2012 15:36
Autor: Redakce, Patria Online

Projev Bena Bernankeho, který přednesl minulý týden v New York Economic Club, je široce vnímán jako potvrzení jeho hrdliččího postoje k monetární politice. To je v pořádku, protože šéf Fedu měl bezpochyby v plánu vyslat signál, že monetární politika se bude snažit o podporu ekonomiky v případě, že kvůli fiskálnímu útesu dojde k výraznému utažení fiskální politiky. Z projevu však bylo jasné i to, že Bernanke dospěl k posunu v názorech na jednu významnou oblast. Zdá se totiž, že se nyní domnívá, že růst potenciálního produktu v minulých letech znatelně poklesl. To v jeho předchozích projevech patrné nebylo.

Během celého pokrizového období Bernanke zdůrazňuje, že růst HDP se nachází znatelně pod potenciálem a nezaměstnanost leží nad svou přirozenou úrovní. To znamená, že v ekonomice přetrvává nedostatečná poptávka a pokud se ji podaří zvýšit, problém s nedostatečnou ekonomickou aktivitou bude minimalizován. Z projevu, který zazněl minulý týden, se nezdá, že by šéf Fedu změnil názor na přirozenou míru nezaměstnanosti. Ta je podle něho na úrovni 5,5 – 6 %, současná nezaměstnanost pak dosahuje 7,9 %. Potenciální růst HDP ale podle Bernankeho dosahuje méně než 2,5 %, což byl odhadovaný potenciální růst před krizí. Uvedené by tak znamenalo, že na snížení nezaměstnanosti stačí nižší růst produktu. Bernanke tuto úvahu naznačil například ve chvíli, kdy hovořil o tom, že „nezaměstnanost klesla i přesto, že růst dosahoval asi 2 %“.

 
Bernanke uvedl tři faktory, které mohly způsobit pokles potenciálního růstu. Prvním z nich je pokles investic, který zmenšil kapitálovou zásobu, druhým nesoulad mezi dovednostmi nezaměstnaných a poptávkou po práci rostoucích odvětví a třetím utažené podmínky na trhu s financováním. Tyto faktory by mohly představovat i významnou brzdu dalšímu růstu. Předpokládejme například, že Fed chce eliminovat produkční mezeru do roku 2016. Pokud pro tento odhad budeme používat trend nastavený před rokem 2007, musela by ekonomika růst o 4,9 % ročně. Jestliže ale budeme používat Okunův zákon a zaznamenané hodnoty poklesu nezaměstnanosti a růstu produktu, můžeme potenciální růst odhadovat na 1,5 – 1,75 % ročně. Ekonomice by pak pro uzavření produkční mezery stačil jen asi 2% růst ročně.

Uvedené ukazuje, že Fedu může stačit mnohem nižší růst, než jaký bychom čekali na základě pohledu na vývoj před rokem 2007. I nižší růst by totiž snížil nezaměstnanost na úroveň 5,5 – 6 %. Nyní by to neznamenalo žádný odklon od uvolněné politiky. Pokud se ale dostaví silnější oživení, Fed se může rozhodnout pro rychlejší utažení, než jaké bychom čekali na základě dřívějších projevů jeho šéfa.

(Zdroj: Blog Gavyna Daviese)


Čtěte více:

Bernanke investory nepotěšil; Wall Street přesto v závěru smazala ztráty; HP -12 %, Best Buy -13 %
20.11.2012 22:05
Americké trhy se po většinu dne pohybovaly v červených číslech, když i...
Obama s Kongresem musí zabránit recesi, varoval Bernanke
21.11.2012 8:23
Šéf americké centrální banky (Fed) Ben Bernanke vyzval tamní Kongres a...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:00CZ - PPI, y/y
11:00EMU - CPI, y/y