Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kalousek: Schodek státního rozpočtu byl loni nižší než plán

Kalousek: Schodek státního rozpočtu byl loni nižší než plán

02.01.2013 17:47, aktualizováno: 2.1. 17:57
Autor: ČTK

Aktualizováno

Státní rozpočet skončil v roce 2012 ve schodku 101 miliard korun, schválený rozpočet počítal se schodkem 105 miliard korun. V dnešním pořadu Českého rozhlasu Dvacet minut Radiožurnálu to uvedl ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Ten bude mít ve čtvrtek ve 14:00 k výsledkům rozpočtu briefing. 

"Vláda deficit dodržela, jako dodrží deficit pro rok 2013. Dodrželi jsme jej díky úsporným opatřením," uvedl ministr. 

Kalousek při schvalování letošního rozpočtu před Vánoci upozornil, že deficit veřejných financí za loňský rok stoupne kvůli jednorázovému zaúčtování schválených církevních restitucí na pět procent místo očekávaných 3,5 procenta HDP. Vláda totiž avizovala, že chce v roce 2013 ukončit řízení o nadměrném schodku v EU. Kvůli tomu, aby se schválený zákon o majetkovém vyrovnání státu s církvemi nepromítl do deficitu veřejných financí na letošní rok, vláda závazek státu platit církvím promítla jako jednorázovou účetní operaci do loňského roku. 


 Letos má schodek rozpočtu klesnout na rovných 100 miliard korun. Opozice rozpočet kritizovala, vláda podle ní mimo jiné rezignovala na hospodářskou politiku a snahu podpořit růst ekonomiky. 

Sněmovna schválila vládní návrh rozpočtu s některými úpravami před Vánoci. Předcházelo tomu schválení vládního daňového balíčku, který zvyšuje DPH i další daně a s nímž rozpočet počítá. Prosazení daňového balíčku, a potažmo rozpočtu, na podzim zkomplikoval odpor šestice poslanců ODS vůči balíčku. Celkové příjmy rozpočtu na letošní rok jsou 1080,8 miliardy a výdaje 1180,8 miliardy korun. Téměř celý stomiliardový schodek chce vláda pokrýt vydáním státních dluhopisů. 

V roce 2011 státní rozpočet skončil ve schodku 142,8 miliardy korun, plán počítal s deficitem 135 miliard korun. Důvodem vyššího schodku rozpočtu byly potíže při čerpání z evropských fondů, bez tohoto vlivu by hospodaření státu skončilo ve schodku zhruba 130 miliard korun.


Čtěte více:

Deficit rozpočtu vzroste kvůli církevním restitucím na 5 % HDP, potvrdilo MF
30.11.2012 14:29
Ministerstvo financí očekává za letošní rok nárůst deficitu veřejných ...
Příští rok si půjčíme 231 mld. Kč, říká Kalouskova strategie řízení dluhu ČR
12.12.2012 14:41
Ministerstvo financí plánuje půjčovat si napřesrok na hospodaření česk...
Sněmovna odsouhlasila státní rozpočet se schodkem 100 mld. Kč, změny přidaly sportu i filmu
20.12.2012 8:50
Několik dní před Vánoci schválila Poslanecká sněmovna v závěrečném čte...

Váš názor
  • řeč čísel
    03.01.2013 7:28

    Podívejte se spíš na tenhle graf, jsou to 4 nejhorší deficity v historii (když započtou círk.rest.): http://www.euroekonom.cz/grafy-data.php?type=cesko-rozpocet-rok A díky poklesu HDP procentuelní vyjádření zadlužení roste ještě rychleji: http://cs.wikipedia.org/wiki/St%C3%A1tn%C3%AD_dluh_%C4%8Cesk%C3%A9_republiky Jinými slovy: za 8 let levice a pravice shodně +15% dluhu na HDP :-)
    sgt.Mike
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data