Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Karviná odmítá žádosti o vytýčení průzkumného území pro těžbu, dohoda s OKD dále chybí

Karviná odmítá žádosti o vytýčení průzkumného území pro těžbu, dohoda s OKD dále chybí

30.1.2013 13:09
Autor: ČTK

Vedení Karviné odmítlo další dvě žádosti australské firmy Wildhorse Energy CZ o vytyčení průzkumného území pro budoucí možnou těžbu uhlí. Firma chce zjistit, zda by se ve vytyčeném území dalo těžit uhlí metodami zplyňování, komorování, pilířování nebo stěnování. Karvinští radní s tím nesouhlasí. ČTK o tom dnes informovala karvinská mluvčí Šárka Swiderová. První žádost firmy už Karviná odmítla před rokem. Město je ovšem jen účastníkem řízení a rozhodnutí závisí na ministerstvu životního prostředí (MŽP). 

"Nevěříme, že by práce na průzkumu měly být jen prázdným testem bez snahy pak usilovat o skutečnou těžbu," uvedl karvinský primátor Tomáš Hanzel. 

Australská firma chtěla pro technologii zplynování nejprve zkoumat území v městských částech Hranice, Ráj a Darkov a v obcích Petrovice a Dětmarovice. Žije tam přes 21.000 lidí. Nyní se žádosti týkají mimo jiné karvinských čtvrtí Ráj, Darkov a Fryštát, kde jsou hustě obydlená sídliště i památková zóna a bydlí tam celkem 35.000 obyvatel. 

"Firma už sice nechce zkušební vrty, ale to nic nemění na faktu, že má-li ten průzkum pozitivní výsledky, pro firmu by znamenal přednostní právo požádat o těžbu a to absolutně odmítáme," uvedl Hanzel. 

Podle primátorova náměstka Dalibora Závackého mají navrhované technologie nižší výtěžnost a hrozí při nich poklesy půdy. "Dovolím si to označit doslova za pokus o drancování území," uvedl Závacký. 

V prvním případě přes nesouhlas obcí krajská expozitura MŽP průzkumné území povolila. Karviná proti tomu podala rozklad, ministr Tomáš Chalupa rozhodnutí zrušil a vrátil k novému projednání. Na výsledek město zatím čeká. 

Před rokem rovněž oznámila záměr rozšířit těžbu uhlí pod Karvinou společnost OKD. Město odmítlo rozšíření těžby pod starým Rájem a Darkovem, připouští pouze těžbu pod Starým Městem. Část obyvatel s tím nesouhlasí. 

"S OKD ještě žádná dohoda o nové těžbě pod Starým Městem uzavřena není," uvedla Swiderová. V místě není možné těžit, dokud OKD nebude mít mimo jiné uzavřené dohody se všemi majiteli domů a pozemků v místech ovlivněných těžbou. Vytyčené dobývací prostory už tam ale jsou z minulosti. 

"Australané by stanovením průzkumného území vlastně obsáhli zbytek - téměř celou Karvinou - a mohli by na základě průzkumů zahájit procesy vedoucí k další těžbě uhlí," vysvětlila Swiderová. 

Zhruba polovina území, které Karviná zaujímá, už byla těžbou uhlí zasažena. Těžba v minulosti zničila například celou městskou část Solca.


Váš názor
 •  
  30.1.2013 13:21

  Tak to by byla příjemná zpráva pro Bakalu.
  Homo
  •  
   30.1.2013 13:30

   To máš fuk, nebude-li průzkum, bude arbitráž a stát ji na 100% prohraje. Peníze se dnes nedolují, netěží, nevydělávají..., ale vyhrávají prostřednictvím úmyslně špatně koncipovaných smluv. Prohrané miliardy zaplatí daňoví popletenci. Šéfům firem je jedno, jestli někde leží uhlí, nebo ne.:-((
   Jesse
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba