Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Za kauzou koňského masa je otázka chudoby Rumunů, říká znalec tamních poměrů

Za kauzou koňského masa je otázka chudoby Rumunů, říká znalec tamních poměrů

14.2.2013 15:58
Autor: ČTK

Rumunský obchod s koňským masem je součástí širší otázky tamní chudoby, řekl dnes ekonomický odborník na rumunské zemědělství Stuart Meikle. Agentura Reuters zprávu přinesla v souvislosti s aférou kolem koňského masa s údajným rumunským původem, které se v Británii, Irsku, Francii a dalších zemích prodávalo jako hovězí. V málo mechanizovaném zemědělství balkánské země koně často nahrazují stroje, jenže pak je těžké vysloužilá zvířata živit, proto jdou na jatka. 

Kvůli narůstajícímu skandálu s koňským masem se ve středu v Bruselu sešli ministři zemědělství zemí Evropské unie. Po skončení schůzky oznámil evropský komisař pro zdraví Tonio Borg, že Evropská komise vyzvala všechny členské země EU k intenzivnímu monitorování produktů z hovězího masa, včetně namátkových kontrol DNA, aby se zjistilo, zda neobsahuje koninu. 

Rumuni, včetně premiéra Victora Ponty, se opakovaně ohrazují proti nařčením s tím, že rumunské společnosti neporušily žádná evropská pravidla. Jatka, i ta koňská, se prý pečlivě kontrolují. Všeobecně je rozšířený názor, že koňské maso není pro člověka zdravotně závadné, v celé kauze jde spíše o to, kdo koninu za hovězí vydával. 

V Rumunsku je průměrný plat 350 eur (zhruba 9000 korun). Zemědělstvím, které se na HDP podílí jen sedmi procenty, se živí na 30 procent lidí. Kůň stojí zemědělce asi 100 až 150 eur měsíčně, tedy skoro 40 procent výdělku, napsala Reuters. Za koňské maso pak na jatkách mohou dostat 3,5 lei za kilo (asi 20 korun), například za hovězí se platí 5,5 lei (zhruba 32 Kč). 

Stále častěji se ozývají i hlasy, že prodej hospodářských zvířat na jatka je jedinou možností chudých rumunských farmářů na zvýšení příjmů a umožňuje jim investovat dál do nových zvířat, která používají například místo traktorů. Koně v této druhé nejchudší zemi EU také stále slouží jako dopravní prostředky, i když po vstupu země do EU v roce 2007 platí jejich zákaz ve městech. 

Podle Reuters je v Rumunsku 35 potravinářských závodů, kde se porážejí koně. Je to například firma CarmOlimp, která zaměstnává 700 lidí. Její ředitel Paul Soneriu řekl, že koňské maso vykupují a porážejí jen na zakázku. Zmražené maso, které by čekalo na objednávku, prý neskladují a všechna zvířata pečlivě kontrolují veterináři. Za poslední rok prý měli tři zakázky od nizozemského příjemce, sdělil Sonieru. Nizozemsko patří do dodavatelského řetězce, který za uvedení falešného hovězího na trh vyšetřuje francouzská policie. 

Rumunský vývoz koniny a jiného pro Evropany netradičního masa, jako jsou osli nebo muly, stoupl mezi roky 2011 a 2012 o deset procent. Ročně se vyveze asi 6300 tun těchto produktů.Čtěte více:

Koňské maso opět pohoršuje Británii, novým aktérem Findus
8.2.2013 12:09
Skandál s používáním koňského masa v potravinách se po Irsku a Španěls...

Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
 • konina je zdravá
  15.2.2013 9:28

  Zatuchlí evropští marxisté zlikvidovali v EU chov hovězího dobytka. Místo investic do chovu jatečního dobytka strkají naše daně do investic "prohlubování integrace, posilování byrokratických struktur, rozvoj Bruselu, vytváření úřednických míst, zabezpečení blaha všem politikům, rozvoj kontrolních komisí" a dalších zhovadilostí... A pak se všichni diví, že zbytnělé kontrolní komise objeví někde koňské maso místo hovězího. S takovou se bude v chudých částech EU se zdecimovaným chovem brzo žrát lidské maso. Je to jen otázka času.
  Jesse
 • Jistě všechno kontoluje
  15.2.2013 9:04

  Když kontroly stojí prachy a nemáme na ně skoro u nás.Tak Rumunsko bude nejkontrolovanější v mase.leda tak kecy.
  rumunksekej šmelinář
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
16:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board