Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Klaus: Pro stát jsou lepší dividendy, než privatizace Budvaru

Klaus: Pro stát jsou lepší dividendy, než privatizace Budvaru

14.02.2013 17:21
Autor: ČTK

Prezident Václav Klaus míní, že je dobře, že Budějovický Budvar nebyl zprivatizován. Řekl to při dnešním zprovoznění nové linky na stáčení piva do plechovek. Ministerstvo zemědělství už několik let plánovalo transformovat Budvar na akciovou společnost, mimo jiné proto, aby stát mohl z firmy inkasovat dividendy. Když loni ministr zemědělství Petr Bendl poslal do podniku kontrolu, zvedla se vlna nevole, potom popřel, že by stát chtěl Budvar následně privatizovat. 

Prezident Klaus v Budvaru uvedl, že je obecně pro privatizaci, ale privatizace pro něj znamenala zprivatizovat tuto zemi a změnit ji z centrálně plánované a státem vlastněné. "Debata, jestli jedna konkrétní firma má být zprivatizována, jestli to pro ni bude pozitivem nebo nepozitivem, to je úplně jiná otázka. Já říkám: privatizace ano, ale zdá se, že bylo velmi rozumné, že jsme Budvar uchránili," řekl novinářům. 

On sám prý na počátku 90. let hodně přispěl k tomu, že Budvar "neschlamstl Anheuser-Busch". "Myslím, že to bylo milimetr od toho a skoro mám pocit, že ten můj zásah v roli federálního ministra financí byl naprosto zásadní," řekl Klaus. 

Od konce minulého listopadu má státní podnik Budějovický Budvar nový statut. Posílena v něm byla kontrolní a schvalovací funkce dozorčí rady a odpovědnost ředitele vůči zakladateli, kterým je ministerstvo zemědělství a radě podniku. Zvýšení pravomocí navrhla zakladateli dozorčí rada Budvaru po ukončení kontroly, kterou v podniku začátkem února Bendl nařídil. 

Kontrola vyvolala emoce, spekulovalo se, že ministerstvo chystá privatizaci podniku. To Bendl odmítl, ale kritizoval vleklé známkoprávní spory. 

Globální spory o ochrannou známku Budweiser s koncernem Anheuser-Busch trvají od roku 1907, tedy více než 100 let. Budvar je v nich zvláště v posledních letech úspěšný. V letech 2000 až 2011 bylo definitivně uzavřeno 124 soudních sporů a správních řízení, z nichž Budvar vyhrál 88 případů, osm skončilo smírem nebo remízou. 

Budějovický Budvar loni uvařil 1,34 milionu hektolitrů piva, což je o dvě procenta meziročně více. Vyvezl nejvíce piva ve své 117 let dlouhé historii. K zákazníkům v 58 státech ho putovalo 657.000 hektolitrů. Celkové tržby pivovaru loni vzrostly o pět procent na 2,1 miliardy korun.


Váš názor
 •  
  14.02.2013 17:26

  Bože to je chameleon. Už aby byl pryč.
  Homo
  • není to chameleon
   14.02.2013 17:41

   Je to sociopat, ke všemu totálně natvrdlý, protože mu toto prozření trvalo 20 let. Slovy DVACET. Tak dlouho trvalo, než byl jeho mozek oprostěn modelu estébáckého trhu - "co se dá ukrást, to je ekonomicky výhodné". TEČKA. Netoužím po jeho odchodu, ale příchodu do věznice na Mírově do konce života.
   Jesse
   • jako blbeček
    14.02.2013 23:00

    působíš Ty, Jesse. Čteš ty články, nebo startuješ vždy po přečtení jediného slova:"Klaus"? Řečnická, neobtěžuj se s odpovědí.
    mša
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslové objednávky, y/y
9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
9:00CZ - Průměrná mzda, reálný růst, y/y
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y