Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Moody’s: Výhled pro rakouské banky není dobrý (+komentář)

Moody’s: Výhled pro rakouské banky není dobrý (+komentář)

08.03.2013 10:19, aktualizováno: 8.3. 10:27
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Aktualizováno

Postavení rakouských bank se nadále zhoršuje kvůli rostoucím nákladům špatných úvěrů ve východní Evropě, uvedla ratingová agentura Moody’s a potvrdila negativní výhled pro sektor rakouských bank na příštích 12 až 18 měsíců. Pokračující zhoršování kvality aktiv dle Moody’s brzdí snahu rakouských bank navýšit kapitálový polštář.

Největším potížím dle Moody’s mohou čelit zejména tři největší finanční ústavy v zemi: Erste Bank, Raiffeisen Bank International a UniCredit Bank Austria. Důvodem jsou jejich expozice vůči zemím s opětovným poklesem ekonomiky, jakými jsou např. Maďarsko, Rumunsko, Chorvatsko nebo Slovinsko. To dopadá do výsledků a nákladů bank v oblastech spotřebitelského bankovnictví počínaje depozity a úvěry přes kreditní karty po hypotéky. Pokles ekonomik v regionu pokračuje od roku 2009.

FMA: Kapitál stále za průměrem

Moody’s uvedla, že v jejích „zátěžových testech“ jsou kapitálové ukazatele 20 rakouských bank pod průměrnou úrovní jejich konkurentů v Evropě a při realizaci negativního scénáře by klesly pod minimální regulatorní požadavky „Kapitál nejlépe hodnocených bank by byl významně zasažen a klesl by na hranici regulatorního minima,“ uvedla Moody’s. „Trvající náklady na špatné úvěry snižují schopnost bank posilovat kapitálové polštáře cestou zadržených zisků,“ uvedla ratingová agentura.

Podle definice Moody’s její negativní pohled na rakouské banky znamená, že u sektoru je pravděpodobnější zhoršení ratingu, než jeho zlepšení. V tuto chvíli nic více (ani méně), nejde o režim revize ratingu. „Zpráva by mohla mít mírně NEGATIVNÍ dopad na akcie bankovní skupiny Erste,“ uvedl analytik Patria Direct Tomáš Tomčány.

Tlak FX úvěrů

Rakouské banky se doma i v zahraničí vypořádávají mimo jiné s dopady cizoměnových úvěrů, které jsou jedním zdrojem růstu špatných aktiv. Pohyb měnových kurzů vyvolal o řady dlužníků neschopnost úvěry splácet. Rakouský regulátor FMA v tomto týdnu uvedl, že ke konci roku 2012 objem FX úvěrů rakouských bank klesl na 31,7 mld. eur a poprvé za posledních 10 let klesl pod 25 % celkového portfolia retailových úvěrů. Dle FMA je 93,5 % FX úvěrů rakouských bank denominována v CHF, zbytek téměř celý v JPY.

V Maďarsku rovněž v tomto týdnu šéf bankovní asociace Daniel Gyuris uvedl, že banky mají zájem s vládou uzavřít dohodu na odepsání části FX úvěrů po splatnosti, zejména hypoték, výměnou za snížení bankovní daně, která je rekordní v rámci Evropy. „Oficiální jednání se zatím nevedou, ale vidíme prostor v tomto směru podpořit vládní snahu pomoci dlužníkům FX úvěrů, zejména ve švýcarských francích,“ uvedl šéf asociace, člen vedení banky OTP. Vládní opatření, které snížilo sazby FX hypoték pod tržní úroveň, spolu s vysokou bankovní daní, obrátilo hospodaření poboček zahraničních bank v zemi včetně Erste do ztráty. CEO skupiny Andreas Treichl spolu s celoročními výsledky uvedl, že letos v Maďarsku očekává ještě spíše ztrátu, „zisk by byl příjemným překvapením“. V rámci dohod s vládou banky již konvertovaly část FX úvěrů po splatnosti do HUF a 25 % odepsaly. Centrální banka uvolnila bankám 810 milionů eur.

Rakousko chystá nové pravomoci regulátora

Rakouská vláda představila návrh zákona, který umožní dohledu FMA zasahovat do chodu banky v případě, že mu bude zdát nestabilní. FMA má získat pravomoc intervenovat do chodu banky dříve, než její kapitálová vybavenost klesne pod regulatorní minimum. Bankám má být nařízeno v takovém případě pracovat podrobné plány, jak se z nestabilní situace dostanou a označit a vyčlenit rizikové aktivity.

Regulátor má získat pravomoc například nařídit prodeje aktiv, realizovat navýšení kapitálu či restrukturalizovat závazky. Dohled má také například získat pravomoc za takovýmito účely svolávat valnou hromadu akcionářů. Aktivita rakouské vlády je z části odpovědí na snížení prestižního „AAA“ ratingu Rakouska jako země ze strany Standard & Poor’s v loňském roce, což ratingová agentura zdůvodnila právě stavem a riziky bankovního sektoru.

Česká spořitelna propouští

Tuzemská největší banka Česká spořitelna, patřící do skupiny Erste, včera oznámila plán zrušení celkem 600 pracovních míst, zhruba 5,5 procenta celkové pracovní síly, v průběhu letošního roku. Banka zároveň plánuje snížit provozní náklady, dohromady má letos ušetřit těmito opatřeními miliardu korun. Před týdnem s celoročními výsledky Česká spořitelna oznámila dosud rekordní čistý zisk. „Zprávu považujeme za NEUTRÁLNÍ. Snižování nákladů by mělo kompenzovat klesající výnosy ČS z důvodu nízké poptávky po úvěrech, prostředí nízkých sazeb a pokračujícího tlaku na výnosy z bankovních poplatků,“ uvedl ke zprávě a dopadu na trh analytik Patria Direct Tomáš Tomčány.

Česká spořitelna ze skupiny Erste loni meziročně zvýšila konsolidovaný čistý zisk o 21,8 % na 16,61 mld. Kč. Výsledek pozitivně ovlivnilo zvýšení provozních výnosů, pokles tvorby opravných položek na úvěrová rizika a nárůst výnosů z finančních aktiv.

Erste v posledním čtvrtletí roku 2012 vykázala nižší ztrátu proti očekáváním a celoročními výsledky očekávání nezklamala. Obnovuje výplatu dividendy o něco vyšší proti očekáváním a využila možnosti předčasně splatit část dlouhodobé likvidity od ECB získané v LTRO tendrech v rozsahu 4 miliard eur. Celoroční čistý zisk dosáhl 484 mil. eur, v přepočtu cca 12,3 mld. Kč.


(Zdroj: Moody's, Bloomberg, FMA, ÖNB, MNB, Reuters, Erste, ČS)


Čtěte více:

Rakouské banky potřebují doplnit kapitál o 8 mld. eur do pěti let, horšící se kvalita úvěrů dle CB „výzvou“ (+komentář k Erste)
14.12.2012 12:47
Rakouské banky musejí pokračovat v navyšování kapitálu, kvalita úvěrů ...
Šéf Erste Treichl: Střední Evropa bude silnější než západ a jih, chybí jí ale silná burza. Rumunsko i Maďarsko se lepší
23.01.2013 13:18
Region střední a východní Evropy bude po příštích 25 let silnější, než...
Erste (+5 %) vykázala nižší ztrátu, vyplatí dividendu a splatila 4 mld. eur ECB
28.02.2013 8:15
Rakouská bankovní skupina Erste v posledním čtvrtletí roku 2012 vykáza...
Erste - Ztráta ve 4Q nižší, dividenda vyšší (komentář)
28.02.2013 11:11
Erste Bank dnes představila své výsledky za 4Q12 a celý loňský rok. Sp...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
24.09.2021
22:12Nevýrazný závěr týdne v USA  
17:46Je už tahle hra u konce?
17:01Akcie se snaží setřást dvojitý čínský zásah, dluhopisy dál pod tlakem  
16:52PPF Financial Holdings a.s.: IFRS konsolidované výsledky za první pololetí 2021
16:02Pavol Mokoš: Signál k dalšímu postupu ČEZu a dividendově zajímavá KB
15:20Čínská centrální banka označila veškeré kryptoměnové transakce za nezákonné
15:08Hypoteční banka, a.s.: Oznámení o zveřejnění pololetní zprávy a výplatě úrokových výnosů CZ0002001266 a CZ0002001308
14:10Komentář: Tržby Costco rostou spolu s inflací  
13:41Nikdo neví, jak to s elektromobily skončí, Musk a Peking se vzájemně potřebují, říká expert z Morgan Stanley
12:11Dodavatelské řetězce snižují výhled Nike (komentář analytika)  
12:05Perly týdne: Ropa k 80 – 90 dolarům, příklon k aktivnímu investování a kauza Evergrande
11:50ČTÚ chystá kvůli omezené konkurenci regulaci trhu mobilních dat
11:05Čínská Evergrande zmeškala termín pro uhrazení úroků z dluhopisů
10:56Návrat starých obav, akcie obracejí dolů, výnosy dluhopisů v Evropě dál stoupají  
10:26Čínské zpomalení ropu (zatím) netrápí  
10:12Daimler uzavře bateriovou alianci s koncerny Stellantis a Totalenergies
9:18Rozbřesk: O víkendu klíčové německé volby a koruna vyhlíží ČNB
9:11Důvěra v ekonomiku v září potřetí za sebou klesla
9:09Dopad vysokých cen energií délkou překoná covid, soudí Lagardeová
8:53Evropské akciové burzy mohou váhat, nálada se ale zhoršuje. EP Infrastructure prý zvažuje IPO  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index Ifo, očekávání
16:00USA - Prodeje nových domů