Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Moody’s: Výhled pro rakouské banky není dobrý (+komentář)

Moody’s: Výhled pro rakouské banky není dobrý (+komentář)

08.03.2013 10:19, aktualizováno: 8.3. 10:27
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Aktualizováno

Postavení rakouských bank se nadále zhoršuje kvůli rostoucím nákladům špatných úvěrů ve východní Evropě, uvedla ratingová agentura Moody’s a potvrdila negativní výhled pro sektor rakouských bank na příštích 12 až 18 měsíců. Pokračující zhoršování kvality aktiv dle Moody’s brzdí snahu rakouských bank navýšit kapitálový polštář.

Největším potížím dle Moody’s mohou čelit zejména tři největší finanční ústavy v zemi: Erste Bank, Raiffeisen Bank International a UniCredit Bank Austria. Důvodem jsou jejich expozice vůči zemím s opětovným poklesem ekonomiky, jakými jsou např. Maďarsko, Rumunsko, Chorvatsko nebo Slovinsko. To dopadá do výsledků a nákladů bank v oblastech spotřebitelského bankovnictví počínaje depozity a úvěry přes kreditní karty po hypotéky. Pokles ekonomik v regionu pokračuje od roku 2009.

FMA: Kapitál stále za průměrem

Moody’s uvedla, že v jejích „zátěžových testech“ jsou kapitálové ukazatele 20 rakouských bank pod průměrnou úrovní jejich konkurentů v Evropě a při realizaci negativního scénáře by klesly pod minimální regulatorní požadavky „Kapitál nejlépe hodnocených bank by byl významně zasažen a klesl by na hranici regulatorního minima,“ uvedla Moody’s. „Trvající náklady na špatné úvěry snižují schopnost bank posilovat kapitálové polštáře cestou zadržených zisků,“ uvedla ratingová agentura.

Podle definice Moody’s její negativní pohled na rakouské banky znamená, že u sektoru je pravděpodobnější zhoršení ratingu, než jeho zlepšení. V tuto chvíli nic více (ani méně), nejde o režim revize ratingu. „Zpráva by mohla mít mírně NEGATIVNÍ dopad na akcie bankovní skupiny Erste,“ uvedl analytik Patria Direct Tomáš Tomčány.

Tlak FX úvěrů

Rakouské banky se doma i v zahraničí vypořádávají mimo jiné s dopady cizoměnových úvěrů, které jsou jedním zdrojem růstu špatných aktiv. Pohyb měnových kurzů vyvolal o řady dlužníků neschopnost úvěry splácet. Rakouský regulátor FMA v tomto týdnu uvedl, že ke konci roku 2012 objem FX úvěrů rakouských bank klesl na 31,7 mld. eur a poprvé za posledních 10 let klesl pod 25 % celkového portfolia retailových úvěrů. Dle FMA je 93,5 % FX úvěrů rakouských bank denominována v CHF, zbytek téměř celý v JPY.

V Maďarsku rovněž v tomto týdnu šéf bankovní asociace Daniel Gyuris uvedl, že banky mají zájem s vládou uzavřít dohodu na odepsání části FX úvěrů po splatnosti, zejména hypoték, výměnou za snížení bankovní daně, která je rekordní v rámci Evropy. „Oficiální jednání se zatím nevedou, ale vidíme prostor v tomto směru podpořit vládní snahu pomoci dlužníkům FX úvěrů, zejména ve švýcarských francích,“ uvedl šéf asociace, člen vedení banky OTP. Vládní opatření, které snížilo sazby FX hypoték pod tržní úroveň, spolu s vysokou bankovní daní, obrátilo hospodaření poboček zahraničních bank v zemi včetně Erste do ztráty. CEO skupiny Andreas Treichl spolu s celoročními výsledky uvedl, že letos v Maďarsku očekává ještě spíše ztrátu, „zisk by byl příjemným překvapením“. V rámci dohod s vládou banky již konvertovaly část FX úvěrů po splatnosti do HUF a 25 % odepsaly. Centrální banka uvolnila bankám 810 milionů eur.

Rakousko chystá nové pravomoci regulátora

Rakouská vláda představila návrh zákona, který umožní dohledu FMA zasahovat do chodu banky v případě, že mu bude zdát nestabilní. FMA má získat pravomoc intervenovat do chodu banky dříve, než její kapitálová vybavenost klesne pod regulatorní minimum. Bankám má být nařízeno v takovém případě pracovat podrobné plány, jak se z nestabilní situace dostanou a označit a vyčlenit rizikové aktivity.

Regulátor má získat pravomoc například nařídit prodeje aktiv, realizovat navýšení kapitálu či restrukturalizovat závazky. Dohled má také například získat pravomoc za takovýmito účely svolávat valnou hromadu akcionářů. Aktivita rakouské vlády je z části odpovědí na snížení prestižního „AAA“ ratingu Rakouska jako země ze strany Standard & Poor’s v loňském roce, což ratingová agentura zdůvodnila právě stavem a riziky bankovního sektoru.

Česká spořitelna propouští

Tuzemská největší banka Česká spořitelna, patřící do skupiny Erste, včera oznámila plán zrušení celkem 600 pracovních míst, zhruba 5,5 procenta celkové pracovní síly, v průběhu letošního roku. Banka zároveň plánuje snížit provozní náklady, dohromady má letos ušetřit těmito opatřeními miliardu korun. Před týdnem s celoročními výsledky Česká spořitelna oznámila dosud rekordní čistý zisk. „Zprávu považujeme za NEUTRÁLNÍ. Snižování nákladů by mělo kompenzovat klesající výnosy ČS z důvodu nízké poptávky po úvěrech, prostředí nízkých sazeb a pokračujícího tlaku na výnosy z bankovních poplatků,“ uvedl ke zprávě a dopadu na trh analytik Patria Direct Tomáš Tomčány.

Česká spořitelna ze skupiny Erste loni meziročně zvýšila konsolidovaný čistý zisk o 21,8 % na 16,61 mld. Kč. Výsledek pozitivně ovlivnilo zvýšení provozních výnosů, pokles tvorby opravných položek na úvěrová rizika a nárůst výnosů z finančních aktiv.

Erste v posledním čtvrtletí roku 2012 vykázala nižší ztrátu proti očekáváním a celoročními výsledky očekávání nezklamala. Obnovuje výplatu dividendy o něco vyšší proti očekáváním a využila možnosti předčasně splatit část dlouhodobé likvidity od ECB získané v LTRO tendrech v rozsahu 4 miliard eur. Celoroční čistý zisk dosáhl 484 mil. eur, v přepočtu cca 12,3 mld. Kč.


(Zdroj: Moody's, Bloomberg, FMA, ÖNB, MNB, Reuters, Erste, ČS)


Čtěte více:

Rakouské banky potřebují doplnit kapitál o 8 mld. eur do pěti let, horšící se kvalita úvěrů dle CB „výzvou“ (+komentář k Erste)
14.12.2012 12:47
Rakouské banky musejí pokračovat v navyšování kapitálu, kvalita úvěrů ...
Šéf Erste Treichl: Střední Evropa bude silnější než západ a jih, chybí jí ale silná burza. Rumunsko i Maďarsko se lepší
23.01.2013 13:18
Region střední a východní Evropy bude po příštích 25 let silnější, než...
Erste (+5 %) vykázala nižší ztrátu, vyplatí dividendu a splatila 4 mld. eur ECB
28.02.2013 8:15
Rakouská bankovní skupina Erste v posledním čtvrtletí roku 2012 vykáza...
Erste - Ztráta ve 4Q nižší, dividenda vyšší (komentář)
28.02.2013 11:11
Erste Bank dnes představila své výsledky za 4Q12 a celý loňský rok. Sp...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
05.02.2023
15:14Tesla má náskok v autonomii. Ta by mohla generovat 60 % její celkové hodnoty, říká investiční ředitelka ARK
7:58Víkendář: Podle Morgan Stanley sazby porostou ještě dlouho poté, co si akcie sáhnou na dno
04.02.2023
15:53Summers: Čtyři důvody, proč se sazby nevrátí na mimořádně nízké úrovně
8:05Víkendář: Elektromobily ještě nejsou připraveny. Alternativa?
03.02.2023
22:01Býka na Wall Street zkrotil silný trh práce  
17:37Tradingová ponaučení z roku 2022: Trend is your friend  
16:52Velmi dobré makro, slabé výsledky. Akcie odrážejí útoky, dluhopisy ustupují  
16:44Jakub Brukner: Euforická nálada na big techu dostala sprchu. S nákupy bych vyčkával
16:16Analytik k výsledkům Alphabet: Výsledky nic moc, ale AI umíme taky  
15:41Trh práce v USA šokuje velkými čísly i rozpory, brzdí euforii
14:55Podle vývoje M2 míří americká ekonomika do hluboké deflace. Relevantní ukazatel?
13:23Analytik k Amazon po 4Q22: Čekání na návrat ziskovosti  
13:13Výhled technologických gigantů zchladil tržní optimismus  
12:25ČEZ, a.s.: ČEZ podepsal Schuldschein úvěrové smlouvy na 130 mil. EUR
12:05Analytik k výsledkům Apple: Král bez pláště. Prémiová valuace bude muset splasknout  
11:54Velké techy zklamaly, ale sentiment nezlomily. Týden zavřou opět makrodata  
11:41Moneta potěšila silným ziskem, výhled ale signalizuje mráčky na obzoru (komentář analytika)  
11:04Perly týdne: Tahouni digitální revoluce a akcie nereflektující zhoršující se fundament
10:21ČNB zhoršila odhad letošního schodku veřejných financí na 4,5 procenta HDP
9:02Rozbřesk: ČNB se líbí silná koruna, na nižší sazby si budou muset trhy počkat

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data