Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Pád zlata připravil Paulsona o miliardu dolarů. Další podpora na 1260?

Pád zlata připravil Paulsona o miliardu dolarů. Další podpora na 1260?

16.04.2013 12:08
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Jeden z největších propadů ceny zlata v historii připravil investora Johna Paulsona během dvou dnů o téměř miliardu dolarů. Vzácný kov včera na americkém trhu nedokázal udržet hodnotu 1400 USD ani další podpůrné hranice a po propadu až k 1330 USD za unci uzavřel s víc než 9% ztrátou poblíž 1361 USD za unci. Od pátečního rána se svezl o 13 % níž.

Zlatá pozice John Paulsona a jeho hedgeového fondu, jenž má ze všech větších hráčů ve zlatě nainvestováno nejvíc, měla ze začátku letošního roku hodnotu přes 8 mld. USD. Nyní se smrskla na 6,5 mld. USD. Paulson měl v lednu ve vzácném kovu uloženo 85 % prostředků. Jiní známí investoři typu George Sorose začali svoji expozici radikálně zmenšovat v posledním kvartále loňského roku.

Navzdory masivním výprodejům, které včera a v pátek krom zlata postihly stříbro, platinu a řadu dalších komodit, se Paulsonův fond nevzdává teze o tom, že v současném prostředí extrémně uvolněné měnové politiky hlavních centrálních bank je zlato nejlepší pojistkou proti inflaci a znehodnocení měn.

„Vlády tisknou peníze v bezprecedentním měřítku a vytvářejí poptávku po zlatě jako alternativní měně pro individuální a institucionální investory i centrální banky,“ napsal včera redakci agentury Bloomberg John Reade, partner fondu Paulson & Co. Cena zlata podle něj může krátkodobě vykazovat větší volatilitu, avšak dlouhodobý trend rostoucí poptávky zůstává nezměněn.

Hodnota portfolia Johna Paulsona navázaná na zlato (v mld. USD)
zlato_Paulson

Včerejší seance na americké burze byla pro zlato nejhorším dnem od roku 1980. Zpočátku se kov držel nad 1400 USD, pak ale na trhu zavládla panika. „Lidé mi volají a křičí: dostaňte mě z toho a hned,“ popisuje průběh obchodování Kevin Grady z Phoenix Futures. Výprodeje se podle něj přelily i do akcií energetických titulů, kterých se investoři zbavují, aby pokryli ztráty na komoditách.

Krom energetik přes noc ztrácely všechny akcie bez rozdílu. Odpoledne pak prodejní tlak zesílil, když se roznesla zpráva o dvou explozích na Bostonském maratonu, které zabily tři lidi a desítky dalších zranily. Index Dow Jones uzavřel o 1,8 % níže, širší S&P 500 odepsal přes 2 %, stejně jako technologický Nasdaq .

Pádu zlata předcházela série varovných zpráv, které se jako houby po dešti vyrojily minulý týden. Snížení cílových cen přišlo hned několik. Zhoršenou prognózu vydala v úterý německá Deutsche Bank, když svoji cílovou cenu snížila o 12 % na 1637 USD za unci. Ve stejný den prognózu zredukovali také ve švýcarské UBS. Dosavadní letošní cíl 1900 USD analytici banky sestřihli na 1740 USD za unci. V americké Goldman Sachs letošní prognózu zredukovali na 1450 USD. Nově také analytici Citi očekávají pokles ceny zlata k 1310 USD za unci do června s tím, že výprodeje budou pokračovat i po opadnutí nynější vlny. 

 
Krom institucionálních investorů a hedgeových fondů včera k masivní likvidaci pozic přistoupili i drobní investoři. Objem obchodů na indexové akcii SPDR Gold Trust ETF GLD dosáhl rekordní úrovně kolem 60 mil. kusů. Trhem se také šířily spekulace, že výplach zahájila páteční prodejní objednávka banky Merill Lynch, která na trh naráz vrhla na 4 miliony uncí. Banka informaci odmítla komentovat.

„Cena zlata je ekonomický a politický barometr a poukazuje na všeobecně špatnou situaci. Doufali jsme, že Čína nakoupí nějakou měď a zlato. Teď to vypadá, že neodebere skoro nic od ničeho,“ tvrdí analytik Royal Bank of Scotland George Gero. Čínská ekonomika v 1Q13 vykázala 7,7% meziroční expanzi, čímž zaostala za očekáváním analytiků, kteří počítali s 8% růstem.

Za stávající situace se analytici zdráhají předpovědět, kde by se mohla cena zlata stabilizovat. Podle Gradyho by analýza podle Fibonacciho, která sleduje pohyb od 668 USD za unci v roce 2008 na 1920 USD v roce 2011, naznačovala podporu na 1300 USD za unci.

Technický analytik Daryla Gruppy míní, že pátečním propadem pod 1540 USD byla proražena klíčová podpora, která zlato zachránila v říjnu 2011 i květnu 2012. „Pokud bude pád potvrzen dalšími závěry pod 1540 USD, bude to známkou nového medvědího trendu na zlatu,“ napsal Gruppy s tím, že další hranicí podpory je z historického hlediska úroveň 1260 USD za unci. Její dosažení však může trvat několik týdnů.

(Zdroje: CNBC, Bloomberg, Reuters, Mining.com)


Čtěte více:

Řada států dle MMF zvyšuje zlaté rezervy, ČR ne
26.03.2013 18:03
Řada států zvyšuje své zlaté rezervy, Česko však na rozdíl od mnoha ji...
Zlato míří do spárů medvědů. Prodávat nově radí Goldman Sachs
11.04.2013 17:41
Americká banka Goldman Sachs (GS) snížila letošní cíl pro cenu zlata,...
Zlato padlo pod 1400 USD, dvouleté minimum. Těžaři dostávají na frak
15.04.2013 11:31
Nemilosrdné výprodeje dnes naplnily řadu pesimistických proroctví z mi...
Paradox zlatých prodejechtivců
15.04.2013 18:37
Se zlatými medvědy a komentáři se nyní roztrhl pytel, přesto snad ale ...

Váš názor
  • dobře tak Paulsonovi
    16.04.2013 22:19

    když je tak chytrej a neumí včas prodat. Je vidět že nečte rady makléřů Patrie nebo zdejších odborníků. To by věděl, jak se obchoduje se zlatemve velkém.
    Mausera
  • nekupujte zlato - kupujte options.
    16.04.2013 19:40

    Call options YRI jsou dnes od rana +24%. To se dalo po vcerejsim propadu prece cekat - ne? Skoda ze jsem nenakoupil vic. To same u Aplika. Jeste dneska je prodavam - chce nekdo koupit ? Mne tech 22% za dnesek staci - nejsem nenazranej :o)
    saki
  • John
    16.04.2013 12:22

    Jsem s Tebou. Taky jsem pustil chlup.
    Velkamedvědice
    • Re: John
      16.04.2013 12:39

      To jsou správný kecy. Všici se předhánějí v tech. analýzách, suportech atd... ale nikoho netrkne, že zadlužené státy před bankrotem (hlavně jih EU) mají šíleně velké zlaté reservy. Třeba Itálie je 4 největší držitel zlata na světě. Kypr je něco podobného atd... Pokud jsem postřehl, tak guvernér ECB naznačil už v pátek, že by se měly tyto státy chystat na zlaté reservy sáhnout a zmírnit svou zadluženost. Velký objem takto vrženého zlata na trh udělá svoje a silní to vědí... proto si raději budují pozice. A kdo si je vybuduje dřív, ten taky vyhraje, což je stará dobrá burzovní poučka. Aj tak byla cena přepálená, to jsou všici slepí nebo co? No a lavina smete jen ty, co neprodají včas:-))
      Jesse
    • Re: John
      16.04.2013 12:29

      pro radost některým - sděluji, že se budu také dlouho muset mazlit se svým "egem", ale jen s ním ostatních jsem se na základě 6.tého smyslu včas zbavila :-)))
      AMN
    • Re: John
      16.04.2013 12:27

      :) ...vymenim uhlie za zlato.
      paranoid android
      • Paranoid
        16.04.2013 12:46

        Až všechno sjedu, budu hrát na klavír v bordelu...o) http://www.youtube.com/watch?v=esJFsDlXZeU
        Velkamedvědice
      •  
        16.04.2013 12:31

        americké nebo ostravské ? v prvním případě bych to riskla :-)))
        AMN
        •  
          16.04.2013 12:39

          Budeme brzo topit fazolemi :-))
          Jesse
          •  
            16.04.2013 14:42

            Centrální banky nebudou prodávat na trhu přímo. Viděl bych to na obchod s CB v Asii, které mají nadbyt dolarových rezerv a trochu to konvertují. Spíš by mě zajímalo komu prodala CNB v letech 1997-1998 56t zlata, spotové ceny kolem úrovně 300 USD. :-)
            george
Aktuální komentáře
06.11.2025
22:01Výsledková sezona pokračuje s technologiemi centru pozornosti  
17:29Od roku 1950 po současnost: „pravidla“ podle kterých trhy (ne)fungují
17:10ČNB ponechává sazby beze změny, pro nejbližší měsíce potvrzuje stabilitu
15:43Meta je nejlevnější akcií z Magnificent Seven. Příležitost, nebo varovný signál?  
14:30ČNB ponechala sazby beze změny
13:56Bank of England drží sazby na 4 procentech Těsné hlasování naznačuje možný brzký cut
13:16Dominik Rusinko je novým hlavním ekonomem Patria Finance
12:59Boom emisí dluhopisů: AI, akvizice a vládní deficity ženou trh na maxima  
11:38Challenger: Americké firmy propouštějí nejvíce za 20 let. Nasazují AI a snaží se šetřit
10:38Jan Bureš: Průmysl v září nad očekáváním, vyhlídky však zůstávají nejisté
10:32Huang řekl, že Čína vyhraje závod o umělou inteligenci, později své vyjádření zmírnil
10:31Růstu akcií dopoledne dochází dech. Euro a zlato se zvedají  
9:54USA sníží kvůli dlouho trvajícímu shutdownu kapacitu letů o 10 procent
9:00Rozbřesk: Vyšší inflace koruně nepomohla, s ČNB to bude obdobně
8:50ČNB rozhodne o sazbách, Qualcomm překvapil výhledem a v centru dění opět shutdown i Trumpova cla  
6:08Rally čipových firem se láme. Přehnané valuace vyvolaly výprodej
05.11.2025
22:04Americké akciové indexy posilují  
17:13Velmi nízká budoucí návratnost amerických akcií?
16:01Bitcoin poslali dolů jeho dlouhodobí držitelé
13:59McDonald's mírně zvýšil čtvrtletní zisk i tržby

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y
9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y
11:00EMU - Maloobchodní tržby, y/y
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
14:30CZ - Měnové jednání ČNB, zákl. sazba
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.