Nemilosrdné výprodeje dnes naplnily řadu pesimistických proroctví z minulého týdne a poslaly zlato na dvouleté minimum. S komoditou, která se pod tlak dostala už v pátek, i když se tehdy dokázala ještě udržet, nabraly prudce jižní směr i akcie jejích těžařů. Ty americké a kanadské zřejmě čeká pořádný výplach dnes odpoledne, až se začne obchodovat za mořem.
Páteční výlet zlata pod psychologických 1500 USD za trojskou unci nejprve vyvolal zájem lovců slev, pak však trh ovládly stop-loss příkazy, které spustily výprodejní lavinu. Investoři v tu chvíli se znepokojením sledovali paralelní negativní vývoj na cenách ropy a také u nich pravděpodobně převládlo přesvědčení, že americká centrální banka brzy skončí se stimulačními nákupy dluhopisů, které za poslední roky zdražování zlata hodně napomohly.
Zatímco dnešní seanci komodita začínala poblíž 1495 USD, během krátké doby se propadla o více jak 100 USD k 1401 USD/tr. unce v americkém a později pod 1400 USD/tr. unce v londýnském obchodování. Dále v průběhu zlato potvrdilo dvouleté dno a pádem až o 8 % utrpělo nejhlubší jednodenní ztrátu za více než 30 let. Jeho cena klesla až na 1356,85 dolaru za trojskou unci, nejníže od února 2011.
Zatímco v předchozích 12 letech vzácný kov neustále zdražoval, od začátku letošního roku odepsal přes 16 % a již v minulém týdnu technicky vymezil vstup do medvědího trhu. Od dosavadního maxima na 1920 USD za unci ze září 2011 totiž klesl o více než 20 %.
Vývoj ceny zlata od počátku roku 2011 (USD/tr. unce):
„Prolomení mety 1500 USD není dobrým znamením. Nevíme, kde bude ležet další hranice podpory,“ tvrdí Ronald Leung, hlavní trader v obchodní společnosti Lee Chong Gold Dealers v Hongkongu. Krátkodobě počítá se zotavením kotací, jelikož je trh přeprodaný.
Výprodejům předcházela série snížených cílových cen od analytiků významných bank, naskládaných do několika málo dní. Zhoršenou prognózu vydala minulé úterý německá , když svoji cílovou cenu snížila o 12 % na 1637 USD za unci. Ve stejný den prognózu zredukovali také ve švýcarské . Dosavadní letošní cíl 1900 USD analytici banky sestřihli na 1740 USD za unci.
„Zlato letos čelí mnoha výzvám. Obavy trhu ohledně budoucnosti kvantitativního uvolňování, rotace směrem k akciím, mírná inflace a soustředění na vyšší hospodářský růst oprávněně ohrožují růstový potenciál zlata. Také silnější dolar představuje překážku,“ uvádí se v doporučení .
Damien Courvalin a Jeffrey Currie z Goldman Sachs poté investorům rovnou doporučili sázet na pokles zlata a svoji cílovou cenu snížili na 1450 USD. „Navzdory růstu averze vůči riziku v eurozóně a neuspokojivým ekonomickým datům ze Spojených států se cena zlata v uplynulém měsíci nezměnila. Potvrzuje se tak to, že přesvědčení o nutnosti držet zlato, rychle mizí,“ napsalo analytické duo s tím, že příští rok by cena měla klesnout na 1270 USD za unci. Nově také analytici Citi očekávají pokles ceny zlata k 1310 USD/tr. unce do června s tím, že výprodeje budou pokračovat po opadnutí nynější agresívní vlny.
Řada investorů varování uposlechla a svoji expozici na propadající se komoditu omezila. Objem prostředků vložených do nejvýznamnějších indexových akcií (ETF) navázaných na zlato klesl na nejnižší úroveň od začátku loňského roku.
Dalším faktorem, který vyvolává obavy, je předpokládaný plán Kypru prodat v rámci záchrany svých bank téměř všechny zlaté rezervy. I když prutů v sejfech kyperské centrální banky příliš mnoho není, rozšířily se spekulace, že by k tomuto kroku mohly přistoupit další zadlužené země eurozóny.
Portugalsko drží 382,5 tuny zlata v hodnotě kolem 15 mld. EUR, Španělsko má v sejfech 281,6 tuny v hodnotě 11 mld. EUR. Itálie je s 2451 tunami čtvrtým největším oficiálním držitelem vzácného kovu. Její rezervy mají hodnotu téměř 100 mld. EUR. Dohoda centrálních bank z roku 2009 stanoví, že celkové prodeje signatářů v jednom roce nepřesáhnou 400 tun v průběhu pětiletého období. Dokument zahrnuje Evropskou centrální banku a zhruba 20 zemí, včetně Portugalska, Španělska a Řecka.
Výprodeje na trhu zlata dostaly pod těžký tlak i těžaře této komodity. Investoři se obávají, že propad pod 1500 USD za unci by mohl řadu dolů dostat za hranici rentability. Kanadský Barrick Gold, který disponuje ložisky v severní i jižní Americe a v Austrálii, v pátečním obchodování odepsal 8,5 %. Konkurenční GoldCorp spadl o 5 %. Společnost Newmont Minining, provozující doly po celém světě, odepsala 6 %. Od začátku roku na burze ztratila téměř čtvrtinu hodnoty.
Větším či podobným poklesům dnes čelili těžaři kotovaní v Austrálii a Číně. Kingsgate Consolidated, která provádí průzkum i otevírání ložisek, během seance ztratila 15 %. Newcrest Mining, která krom zlata těží i měď propadla o 8 %. Akcie jihoafrických těžařů zlata pak dnes procházejí pádem na čtyř a půl letá minima.
„Čím více se blížíte hotovostním nákladům na těžbu, které se pohybují kolem 1200 USD za unci, tím nervóznější lidé jsou,“ uvedl Jonathan Barratt v rozhovoru pro CNBC. Dodal však, že dnešní reakce trhu je přehnaná a že pád pod 1450 USD nabízí dobrou příležitost pro nástup do dlouhé pozice. Spoléhá přitom na kvantitativní uvolňování amerického Fedu, které prý bude ještě nějakou dobu ceny tlačit výš.
Měnovou politiku americké centrální banky za důležitý faktor považuje i Dominic Schnider z : „Jsme svědky panických výprodejů, možná spuštěných měnícím se pohledem Fedu na stimulaci. Fed naznačil, že kvantitativní uvolňování by mohlo být omezeno, což značně podlomilo důvěru ve zlato.“ Jelikož investoři výhledově nepočítají s akcelerací inflace, nemají důvod pozice na zlatě zachovávat.
(Zdroje: Reuters, CNBC, Bloomberg, World Gold Council)