Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Paradox zlatých prodejechtivců

Paradox zlatých prodejechtivců

15.04.2013 18:37

Se zlatými medvědy a komentáři se nyní roztrhl pytel, přesto snad ale tímto zamyšlením přispěji k utřídění myšlenek týkajících se žlutého kovu. První z následujících grafů ukazuje akciovou cenu zlata (či přesněji zlatou cenu akcií) – kolik uncí zlata je a bylo potřeba na nákup Dow Jones Industrial Average. Od roku 1915 vidíme jasně tři cykly, kdy akcie relativně ke zlatu výrazně zdražovaly, aby se pak propadly na cenu pár uncí zlata. Celkový vývoj můžeme vnímat jako demonstraci toho, jaká byla relativní popularita reálných a finančních aktiv. V rostoucí fázi získávaly na relativní popularitě finanční aktiva, v klesající naopak aktiva reálná. Rozhodujícím faktorem byl a je samozřejmě inflační vývoj a faktor strachu z budoucnosti. Čím silnější, tím větší příklon k reálným aktivům a naopak.

Finanční aktiva reprezentovaná akciemi si svého absolutního vrcholu užila na přelomu tisíciletí, kdy se DJIA obchodoval za téměř 40 uncí zlata. Poté nastala třetí sestupná fáze, kdy na popularitě získávalo zlato. Na intenzitě tento trend nabral během poslední krize a to jak z důvodu potenciální inflace, tak z důvodu obav z Armagedonu (později již dominovaly jen inflační spekulace). Za povšimnutí stojí to, že boj proti druhému nevyhnutelně posiloval obavy z prvního. Klíčové je nyní to, že během posledních několika měsíců se trend obrátil. Finanční aktiva znovu nabírají na relativní oblibě.

001
Zdroj: Macrotrends, JPMorgan

Další dva grafy představují jednu verzi vysvětlení toho, co se děje na bitevním poli finanční vs. reálná aktiva. Úvahám o zlatě dlouhou dobu dominoval první graf. V něm je vývoj rozvahy Fedu, která si v roce 2008 a i po něm prošla výrazným nafouknutím. A podle velmi zjednodušené výmarsko-zimbabwské rovnice platí, že „růst rozvahy centrální banky = více peněz v ekonomice = více inflace“. Problém je v tom, že ani jedno z těchto dvou „rovná se“, není samozřejmostí. To ukazuje druhý graf, který referuje na první „rovná se“. Z něj je patrné, že peněžní multiplikátor v roce 2008 výrazně klesá – peněžní „výroba“ používající za materiál bázi tvořenou centrální bankou se silně zadrhává. Od druhého k prvnímu grafu (ne naopak) dokonce můžeme vést přímou kauzalitu. Fed nenafukuje rozvahu s tím, že čeká, co bude s multiplikátorem. Fed odhaduje, že multiplikace kolabuje a proto nafukuje rozvahu, aby nezkolabovala celá ekonomika.

Jak jsem uvedl, dlouhé roky byly úvahy o penězích a zlatě vedeny pouze z logiky prvního grafu, ochota k většímu zamyšlení byla příliš často jen minimální. Z velké části je to podle mne dáno prozaickým faktorem pohodlnosti a snahy o získání mediální pozornosti. Hlavním faktorem stojícím za současným vývojem je pak to, že zjednodušené rovnice už jsou pod tíhou reality (viz „Hypersupermegainflace – evropské vydání“) neobhajitelné. Mediální proroci zkázy se tedy přeorientovali na bubliny na trzích s aktivy (opět viz předchozí články). Je pozoruhodným paradoxem života a zlatých koupěchtivců (nyní spíše prodejechtivců), že se tak děje zrovna v době, kdy se některé centrální banky vydávají směrem, který tyto zjednodušené výmarské rovnice aspoň trochu ospravedlňuje. Hovořím samozřejmě o Bank of Japan a Bank of England. Ne, že by u nich neplatila logika uvedených grafů. Jde o to, co se stane, až (pokud) se začne multiplikátor zvedat a až (pokud) se začne zvedat i inflace. Nejlepší strategií tak podle mne i u zlata zůstává „vyhýbat se extrémům“.

Na závěr ještě poznámka – relativní vývoj cen zlata a akcií prezentovaný v grafu nemusí ve svých extrémech implikovat bublinu jednoho, či druhého. Ceny obou mohou být nafouknuté, nebo naopak vyfouknuté, jde o jejich relativní poměr – atraktivitu finančních a reálných aktiv. Připomeňme si tedy, že nejvyšší návratnost generují tvrdá aktiva – komodity, v obdobích vysoké a rostoucí inflace. Akcie v takovém prostředí generují (podle historických zkušeností) návratnost negativní (tj. akcie nejsou zdaleka tak dobou inflační investicí, jak můžeme někdy slyšet). Špatně na tom jsou komodity v prostředí vysoké a klesající inflace, která naopak akciím poměrně svědčí. Nízká a klesající inflace také svědčí více akciím než komoditám a obrázek je podobný i u nízké, ale rostoucí inflace.

Pozn.: Jiří Soustružník je aktivní investor a témata, o nichž píše, mohou souviset s jeho investicemi. Jeho sloupky nejsou poskytovány jako investiční doporučení. Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
03.07.2022
9:43Víkendář: Nástup elektromobilů a dekarbonizace poslední míle
02.07.2022
12:24Víkendář: Hledá se alternativa k plošné stimulaci
01.07.2022
22:06Pozitivní závěr chmurného týdne, Meta -0,76 %  
18:38Vstup Coloseum na burzu: Odpovídá CEO Jan Mužátko a Q&A. Zhlédněte záznam webináře!
17:33Ani závěr týdne kvůli datům není zelený  
17:01Index ISM podpořil sázky na recesi a pokles sazeb  
16:56Atlanta věští pokles, akcie jsou naladěny trochu jinak
16:20Newsweek: Ruská ekonomika se hroutí, ukazují nová statistická data
15:32Schodek státního rozpočtu ke konci června klesl na 183 miliard Kč
15:16Jak se Meta přemístila z růstových do hodnotových ETF
14:55UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a. s.: Oznámení o provedení zápisu fúze ve veřejném rejstříku
13:38Recese straší trhy. Investoři prchají jak z akcií, tak z dluhopisů
12:21Děkujeme za přízeň! Patria opět mezi oceněnými brokery soutěže Zlatá koruna 2022
11:43Akcie se snaží zvedat, ale evropská inflace byla vyšší a rizikem je americké ISM  
11:23Inflace v eurozóně v červnu opět překonala rekord, zrychlila na 8,6 procenta
11:10Perly týdne: Medvědí trhy nekončí učebnicově, naše reality mezi nejnafouknutějšími na světě
10:53Podmínky v průmyslu se v červnu poprvé od srpna 2020 zhoršily
9:37Evropská unie v červnu poprvé dovezla více plynu ve formě LNG z USA než skrze plynovody z Ruska
9:14Rozbřesk: Technická stagflace je oč tu teď běží. Dlouhé úrokové sazby kolabují
8:52Evropa načne nové pololetí negativně, ČEZ bez nároku na dividendu  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data