Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Za euforií posledních dnů stojí spekulace na snížení sazeb ECB. Je to opravdu důvod k optimismu?

Za euforií posledních dnů stojí spekulace na snížení sazeb ECB. Je to opravdu důvod k optimismu?

24.4.2013 17:02
Autor: Pavol Mokoš, Patria Finance

Akciové trhy zachvátily poslední dva dny euforie, pro kterou se při slabých makrodatech a nepřesvědčivých korporátních výsledcích jen stěží hledá opodstatnění. Jedním z vysvětlení tohoto optimismu může být nárůst očekávání ohledně dalšího snížení sazeb ECB na jejím dalším zasedání, které se koná příští týden ve čtvrtek. Vzhledem ke zhoršujícím se makroekonomickým číslům v Evropě analytici v posledních dnech revidují svá očekávání, ECB by podle nich mohla přistoupit ke snížení sazeb o 25 bps na 0,5 %. Mezi analytickými domy, které takto revidují svůj odhad, jsou Nomura, Barclays, UBS nebo Royal Bank of Scotland.

Analytici francouzské banky Société Générale dnes ve svém reportu uvedli: „Vyhlídky na další uvolňování centrální banky prudce zvyšuje apetit riskovat. Pro teď platí, že se vyplatí jít s trendem. Okamžik pravdy nastane příští čtvrtek, kdy se ECB bude muset rozhodnout a přijít s konkrétními kroky.“ Ekonomové ze společnosti Daiwa dnes varují investory v podobném duchu, že při vysokém očekávání směrem k ECB rostou šance na zklamání. Analytický tým UBS změnil svá očekávání ohledně stagnace úrokových sazeb v tomto i v příštím roce a díky horším makrodatům očekává jejich snížení. Přesto analytici UBS investory varují: „Efekt snížení sazeb na reálnou ekonomiku však bude omezený. Největším problémem eurozóny je nedostatek úvěrů pro malé a střední podniky, což nemůže být napraveno nižšími sazbami. Mnohem efektivnější kroky, jako je například kvantitativní uvolňování, nejsou podle našeho názoru na pořadu dne.“

Skeptikem ohledně snižování sazeb ECB je i jeden z předních ekonomických poradců Angely Merkelové, profesor Goetheho univerzityVolker Wieland, který k této problematice řekl: „Pokud se mě ptáte, jestli by ECB měla snížit sazby, tak říkám ne, protože již nyní má velmi uvolněnou měnovou politiku s bohatou nabídkou likvidity a pohotovostními programy na dodání likvidity“.

Snížení sazeb se ale nakonec příští týden možná přece jen dočkáme, když zástupce šéfa ECB, Vitor Constancio, po slabých makordatech, která jsme v posledních dnech viděli, uvedl, že snížení sazeb je vždy jednou z možností. Wieland tuto možnost nevyloučil a vyjádřil souhlas s tím, že snížení inflačních tlaků a hospodářského výhledu by mohlo ECB přimět k razantnímu kroku již na jejím dalším zasedání, které se koná 2. května.

(Zdroj: CNBC, Bloomberg) 


Čtěte více:

ECB nechala sazby beze změny, hovoří o rizicích pro ekonomiku, nové nástroje neoznámila
4.4.2013 14:01
Evropská centrální banka nepřekvapila a ponechala úrokové sazby opět b...
Draghi: Problémy eurozóny jsou nadále značné. Musí je ale řešit vlády, ne ECB
16.4.2013 9:14
Základní problémy dluhové krize eurozóny a hlubší evropské integrace m...
Smaghi: Draghi musí oslabit euro. Šéf Bundesbank připouští snížení sazeb
17.4.2013 16:08
Euro dostalo dva slovní stimuly, které jej k americkému dolaru seslaly...
Co s monetárně fragmentovanou eurozónou?
19.4.2013 16:28
MMF opakuje své doporučení, aby ECB snížila sazby a Mario Draghi na k...

Váš názor
 • ŠPÍNY BANKSTERSKÉ
  24.4.2013 20:22

  c o tu se děje nemá obdoby ,židovská banda ovládla světové i evropské trhy a hraje si zde jak v e Vegas,jsou to zmrdky nenažrané ,ale konec bude tvrdý a doufám ,že i pro tyto zmrdy to tentokrát dopadne špatně a že si skliidí bouři co zaseli
  PPP
 •  
  24.4.2013 17:12

  vasim komentare a analyzy treba brat s rezervou
  mark32
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Prodeje nových domů
20:00USA - Zápis z jednání FOMC