Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Japonsko zlepšilo výhled ekonomiky díky vývozu i výrobě. Akciím pomáhá i jádro

Japonsko zlepšilo výhled ekonomiky díky vývozu i výrobě. Akciím pomáhá i jádro

20.05.2013 8:32, aktualizováno: 20.5. 8:59
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Aktualizováno

Japonská vláda zlepšila hodnocení ekonomického vývoje země a ve své pravidelné zprávě uvedla, že ekonomika pozvolna oživuje. To je zlepšení proti dubnovému komentáři vlády, že ekonomika sice vykazuje signály oživení, avšak stále jsou v ní patrná slabá místa. Ekonomický růst podle kabinetu zrychluje díky oživení vývozu a tovární výroby. Japonské akcie rozšířily 4,5letá maxima, k čemuž pomohl i optimismus ohledně znovuotevření jaderných elektráren. 

Hrubý domácí produkt Japonska se mezi lednem a březnem zvyšoval nejrychleji za poslední rok. Přispěly k tomu vyšší výdaje spotřebitelů a oživení vývozu. "Očekáváme, že ekonomika bude pokračovat v oživení, neboť se zlepšil vývoz, zatímco podpora ekonomiky spolu s kroky měnové politiky zlepšují náladu," uvedl kabinet.

Současný premiér Šinzó Abe prosazuje politiku, která kombinuje stimulační výdaje s agresivním uvolňováním měnové politiky. Výsledkem této politiky je prudký pokles jenu, který podporuje vývoz. Od listopadu si díky této politice, podle premiérova jména nazývané Abenomics, japonské akcie připsaly asi 75 procent. Kurz jenu zároveň klesl k dolaru nejníže za čtyři a půl roku.

Vláda zlepšila i hodnocení vývozu, který podle ní vykazuje známky oživení. Slabý jen, který zlevňuje japonské zboží v zahraničí, podpořil zvláště vývoz aut, oceli a chemikálií. Tovární výroba podle vlády pozvolna oživuje, zatímco minulý měsíc kabinet uváděl, že výroba vykazuje signály oživení. Zlepšuje se také soukromá spotřeba, zatímco kapitálové výdaje se podle vlády odrazily ode dna.

Druhou zprávou, která dnes pomohla k růstu japonských akcií, jsou vedle lepšího výhledu pro ekonomiku šance na opětovný rozjezd jaderné energetiky. Akcie Tepco, provozovatele fukušimské jaderné elektrárny, vylétly o 16 % a od prosince jsou na více než čtyřnásobku hodnoty. Kansai Electric posílila o 7,5 %, subindex Topix Electric Power & Gas Index o 5,9 %, nejvýše od 25. května 2011. Důvodem je zpráva v listu Nikkei, podle které Japonsko i Indie obnoví jednání o jaderné energetice po havárii fukušimské elektrárny. Na zprávu reagovaly i akcie možných dodavatelů pro energetický průmysl, jako je Japan Steel Works či Toshiba.

(Zdroj: Reuters, Bloomberg, čtk, AP)


Čtěte více:

Japonci vyhráli jaderný tendr v Turecku. Reaktory dodá Areva
03.05.2013 11:48
Po měsících vyjednávání je rozhodnuto. Druhou jadernou elektrárnu v Tu...
Spotřebitelé povzbudili japonskou ekonomiku k nejvyššímu růstu za rok
16.05.2013 9:43
Růst japonské ekonomiky dosáhl v prvním čtvrtletí letošního roku nejry...
Nikkei je poprvé od 6. května 2010 nominálně dražší, než Dow Jones...
20.05.2013 8:33
Asijské trhy v první obchodní den nového týdne přerušují dvoudenní sér...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
05.08.2025
6:34FX Strategie: Americká inflace projde dalším testem. Pokud cla do cen prosáknou, dolar může zpevnit
04.08.2025
19:20Týdenní výhled: Většina cel vstupuje v platnost, v řešení Rusko a farma  
17:38Přichází roky vysokého růstu zisků?
17:18EK: Nejinovativnějšími zeměmi EU jsou Švédsko a Dánsko, ČR je na 19. místě
17:10Trump zavedl slibovaná cla. Kanada platí hned, většina od pátku. Jednání s Čínou a Mexikem pokračují
16:11Trh koriguje, ale korporátní zisky rostou: Ideální čas pro vstup, tvrdí Wilson z Morgan Stanley
14:54Hodiny tikají. Švýcarsko má čas do čtvrtka, aby snížilo Trumpovo vysoké clo
14:10Tesla přidělila Muskovi jako odměnu 96 milionů akcií v hodnotě 29 miliard USD
13:31Berkshire Hathaway hlásí slabší kvartál, odpis Kraft Heinz stál miliardy
11:44RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
11:42Trhy se vzpamatovávají z konce minulého týdne, teď čekají na další vlnu firemních výsledků  
11:05Prodeje Applu se rozjely, ale akcie technicky zůstává zamčená pod důležitou rezistencí  
9:53Zaměstnanci Boeingu vyrábějící stíhací letouny vstoupili do stávky
8:51Rozbřesk: Propad amerického trhu práce vrací do hry zářijové zasedání Fedu
8:40ČNB bude sazby držet, OPEC+ zvyšuje těžbu a Trump si vzal na mušku kromě Fedu i statistický úřad  
6:09Hloupí AI tradeři začali vytvářet kartely. Raději zůstanou kolektivně pozadu, lepší řešení nehledají
03.08.2025
14:58Eigen z JP Morgan: Trhům i ekonomice se vede dobře, proč snižovat sazby?
8:21Víkendář: Spojeným státům by stačilo, kdyby se dostaly jen na polovinu míry zdanění Velké Británie
02.08.2025
15:02Měl by šéf Fedu Powell sám odstoupit kvůli útokům Trumpa a jeho vlády?
8:13Víkendář: Oddlužení Spojených států - pět scénářů

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Apollo Global Management Inc (06/25 Q2, Bef-mkt)
Cummins Inc (06/25 Q2, Bef-mkt)
Pfizer Inc (06/25 Q2, Bef-mkt)
Zoetis Inc (06/25 Q2, Bef-mkt)
7:00Deutsche Post AG (06/25 Q2)
7:30HUGO BOSS AG (06/25 Q2)
9:00CZ - CPI, y/y
14:30USA - Zahraniční obchod, mld. USD
16:00USA - Index ISM ve službách