Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zahraniční obchod ČR v dubnu: Po delší době dobrá zpráva

Zahraniční obchod ČR v dubnu: Po delší době dobrá zpráva

06.06.2013 9:50
Autor: David Marek

Po dlouhé sérii nepříznivých ekonomických dat přichází konečně jeden pozitivní výsledek. Obchodní bilance dosáhla v dubnu přebytku 33 miliard korun a výrazně předčila očekávání. Pro srovnání, loni v dubnu činil přebytek 20 miliard korun. Letošní bilance zahraničního obchodu je velmi vyrovnaná, měsíční salda se od ledna do dubna pohybují v rozpětí 32 až 33 miliard korun.

Po několikaměsíčním poklesu se vývoz meziročně zvýšil o 6,4 procenta, dovoz stoupl o 1,3 procenta. Statistice trochu pomohl kalendář. Po zohlednění rozdílu v počtu pracovních dní činí růst vývozu 2,0 procenta, dovozu klesl o 2,9 procenta.

K nečekaně dobrému výsledku pomohlo zvýšení vývozu strojů, dopravních prostředků a spotřebního zboží. V případě strojů a dopravních prostředků dosáhl vývoz meziročního zvýšení o 6,8 miliardy korun, vývoz spotřebního zboží stoupl o 4,4 miliardy korun. K lepšímu saldu přispěl také pokles dovozu strojů a dopravních prostředků o 5,8 miliardy korun. Zároveň to bohužel také svědčí o tom, že investice a zásoby budou i nadále přispívat negativně k vývoji HDP.

Z teritoriálního pohledu přináší optimismus zejména pohled na vývoz do Německa, který meziročně stoupl o 9,0 procent. Pokud by se znovu rozběhl německý motor ekonomiky eurozóny, byl by to pro českou ekonomiku ten nejdůležitější impuls k cestě z recese. Poslední data z Německa tuto naději potvrzují. Index nákupních manažerů v německém průmyslu v květnu stoupl na 49,4 bodu, tedy těsně k 50bodové hranici mezi recesí a růstem.

K příznivému výsledku pomohlo také zlepšení směnných relací (vývozní ceny rostou rychleji než ceny dovozu). Jejich příspěvek ke zvýšení přebytku obchodní bilance podle mého odhadu činí 3,7 miliardy korun.

Příznivý výsledek zahraničního obchodu v dubnu naznačuje, že by tato část ekonomiky mohla opět začít přispívat pozitivně k vývoji HDP. Nicméně jedna vlaštovka jaro nedělá. Prozatím obchodní bilance směřuje k tomu, aby za celý rok dosáhla přebytku zhruba 350 miliard korun po loňských 310 miliardách.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslové objednávky, m/m
8:00UK - Jednání BoE, základní sazba
9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y
14:30CZ - Měnové jednání ČNB, zákl. sazba
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.