Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Japonsko zkoumá možný obří zdroj plynu: metan hydráty

Japonsko zkoumá možný obří zdroj plynu: metan hydráty

10.06.2013 10:46
Autor: ČTK

Japonsko začalo zkoumat podmořské zásoby plynu z metan hydrátů kolem pobřeží Japonského moře. Napsal to o víkendu japonský list Asahi šimbun. Japonsko si od potenciálně gigantických zdrojů takzvaného "hořlavého ledu" slibuje stabilní zdroj plynu do daleké budoucnosti. V březnu japonští experti jako první na světě vytěžili plyn z metan hydrátů u svého tichomořského pobřeží.

Průzkumy už začaly ve vodách u prefektury Niigata. Ministerstvo průmyslu v pátek sdělilo, že se nyní plánuje asi šestitýdenní předběžný průzkum u poloostrova Noto o něco jižněji a v létě se v těchto oblastech uskuteční podrobnější geologické průzkumy. Zkušební vrty se plánují na fiskální rok 2014 od příštího dubna.

Ministerstvo připravuje také průzkum dalších oblastí od severního pobřeží ostrova Hokkaidó po ostrovy Oki severně od jižní části hlavního japonského ostrova Honšú. Širší průzkumy jsou plánovány do fiskálního roku 2015.

Metanové hydráty, ložiska plynu uzavřená v ledových krystalech, jsou potenciálně obrovským zdrojem energie, jehož světové zásoby by podle různých odhadů mohly až desetinásobně přesahovat známé zásoby fosilních zdrojů na Zemi. Odhaduje se, že japonské pobřežní vody by celkově mohly obsahovat možná až stonásobek japonské roční spotřeby plynu. Možnosti těžby z metanových hydrátů zkoumají i další země jako Kanada, USA nebo Čína.

Ložisko, kde Japonci v březnu těžili, se nachází v mořském příkopu Nankai asi 50 kilometrů východně od Honšú. Použili zde metodu odtlakování, při které se metanový hydrát mění v metan. Většina zásob plynu v Japonském moři se nalézá v jiné geologické situaci, což znamená, že se bude muset vyvinout odlišná metoda těžby, uvedl list.

Tokio, které je největším světovým dovozcem zkapalněného zemního plynu, už investovalo do rozvoje technologií pro těžbu metan hydrátů stovky milionů dolarů. Chce tento program dovést do komerčního využití do roku 2018.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
07.05.2025
14:38ČNB snížila úrokové sazby. Jak vidí ekonomiku nová prognóza?
13:51Branislav Soták k AMD: Přes výhled zamlžený sankcemi zůstáváme pozitivní  
12:31RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
11:33Jakub Blaha k Novo Nordisk: Roste i přes snížený výhled a očekává silnější druhou polovinu roku  
11:16Evropa obchoduje smíšeně i přes nadějné politické zprávy. ČNB sníží sazby, večer se do hry vloží Fed  
11:00Průmysl v březnu meziročně vzrostl o 1,4 %, stavebnictví stouplo o 12,1 %
10:58Šéf ČEZ Beneš: Nabídku EDF bychom nikdy nepodepsali, nebyla výhodná. Škody půjdou do stamilionů
9:12Gen představil rekordní výsledky a očekává další růst příjmů
9:01Rozbřesk: ČNB dnes zřejmě sníží sazby na 3,50 %, komentář však zůstane jestřábí
8:52Evropské trhy budou v úvodu mírně ztrácet, ekonomickým tématem dne, zda ČNB sníží sazby a rozhodnutí Fedu  
6:29Vláda (ne)hospodařící jako rodina a americké snahy o snížení obchodních deficitů
06.05.2025
22:04Býci ztrácejí půdu: Trumpovy tarify dusí rally na amerických trzích  
17:08Traders Talk: Rekordní akvizice Erste, zvláštní pohyby na ČEZ a akciová inspirace v USA
17:06Pokračování americké výjimečnosti?
17:02Británie a Indie uzavřely rozsáhlou dohodu o volném obchodu
16:52Negativní směr akcií se přenáší zpět na Wall Street  
16:31Šok v Německu: Merz se napoprvé nestal kancléřem, parlament to napravil ještě dnes
16:09Palantir Technologies (Investiční tipy): Lídra indexu S&P 500 doběhla realita (-13 %)  
14:59Pokud jednání s USA selžou, EU zavede cla za 100 miliard eur
14:29Kdo je Buffettův nástupce? Nenápadný Kanaďan je součástí Berkshire již 25 let

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
PL - Jednání NBP, základní sazba
8:00DE - Průmyslové objednávky, m/m
9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y
11:00EMU - Maloobchodní tržby, m/m
14:30CZ - Měnové jednání ČNB, zákl. sazba
20:00USA - Jednání Fedu, základní sazba