Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Manipulace sazeb: Británie vyšetřuje UBS, Hongkong HSBC

Manipulace sazeb: Británie vyšetřuje UBS, Hongkong HSBC

18.6.2013 14:57
Autor: Redakce, Patria.cz

Britská prokuratura obvinila bývalého obchodníka švýcarské banky UBS Toma Hayese (33) ze zločinného spolčení za účelem podvodu v souvislosti s případem manipulace klíčovou londýnskou úrokovou sazbou LIBOR. Britská policie jej zatkla v prosinci a už loni jej obvinily americké úřady.

Úřady v Británii a USA loni potrestaly pokutami v objemu stovek milionů dolarů britské banky HSBC a RBS a švýcarskou UBS za to, že v letech kolem finanční krize systematicky a s mlčenlivým souhlasem vlád a centrálních bank předkládaly data pro výpočet sazby LIBOR na nižších úrovních, než za jaké si byly schopny půjčovat.

Sazby LIBOR a ostatní referenční sazby jsou klíčovými indikátory pro většinu úrokových sazeb v obchodním styku a jsou na nich založeny obchodní kontrakty v hodnotě bilionů dolarů.

Úřady se nyní zaměřují na obchodníky bank, kteří po léta manipulovali pro vlastní prospěch sazbami LIBOR a dalšími. Sazbu LIBOR Hayes využíval od roku 2006 v tokijské pobočce UBS, kde obchodoval s deriváty navázanými na sazby LIBOR. V UBS skončil v roce 2009, kdy přešel do Citigroup.

Hongkong začal kvůli podezření na manipulaci s místní referenční úrokovou sazbou HIBOR vyšetřovat po dříve zahájeném řízení rovněž s UBS nově také britskou HSBC a další mezinárodní banky. Sdělil to dnes Hongkongský měnový úřad (HKMA), který plní roli místní centrální banky. Vyšetřování v Hongkongu navazuje na loňské případy manipulace s londýnskou globálně používanou sazbou LIBOR.

Úřad HKMA loni v prosinci oznámil, že vyšetřuje UBS kvůli možným nesrovnalostem v souvislosti se sazbami, které banka úřadu nahlašuje. Sazba HIBOR pro každý den vzniká ze sazeb, které hlásí úřadu velké banky působící v Hongongu.

HSBC agentuře Reuters sdělila, že tyto věci nemůže komentovat. Ve své březnové výroční zprávě konstatovala, že se kvůli podezření na manipulaci s referenčními sazbami stala terčem vyšetřování regulačních úřadů ve Velké Británii, USA, Kanadě, Evropské unii, Švýcarsku a v Asii. Minulý týden měnový úřad v Singapuru oznámil, že obchodníci z 20 bank včetně HSBC se snažili ovlivnit klíčovou sazbu na singapurském trhu.

Sazby LIBOR a ostatní referenční sazby jsou klíčovými indikátory pro většinu úrokových sazeb v obchodním styku. Vyšetřování v USA a v Evropě ukázalo, že velké světové banky v letech kolem finanční krize systematicky a s mlčenlivým souhlasem vlád a centrálních bank předkládaly data pro výpočet sazby LIBOR na nižších úrovních, než za jaké si byly schopny půjčovat, aby v době finanční paniky předešly problémům. HSBC, UBS a další kvůli tomu dostaly pokuty v částkách stovek milionů dolarů.


(Zdroj: čtk, Reuters, Bloomberg)


Čtěte více:

Končí po skandálech celá éra Euribor? Odcházejí velcí, EK se chystá nařizovat…
9.1.2013 12:06
Určující sazbou pro biliony eur zápůjčních produktů a zároveň opředen...
Regulátoři vystavili v kauze Libor další účet: pokuta 612 mil. USD pro RBS
6.2.2013 14:57
Největší britská banka ve vlastnictví státu Royal Bank of Scotland (RB...
Záchrana Euribor po evropsku: Zakážeme tomu se rozpadat
8.2.2013 17:33
Chcete-li být dalším odpadlíkem ze skandálem otřeseného systému stanov...
Societe Generale (až -3 %) je vyšetřována za porušení sankcí USA, Libor i Euribor
7.3.2013 12:14
O jednu z klíčových evropských bank Societe Generale, mateřskou společ...
FT: Londýn možná přijde o dohled nad klíčovou úrokovou sazbou
6.6.2013 16:09
Londýn by mohl přijít o dohled nad klíčovou mezibankovní sazbou LIBOR...

Váš názor
  • redakce
    18.6.2013 15:53

    uvedte na pravou miru ukradli banky biliony dolarů a zaplatitli pokutu miliony dolarů ,to do prdele necitite ten rozdil,piste uz konecne pravdu bando jedna,bankeri jsou nejvetsi svine tohoto systemu ,jsou to hyeny a proto je nutno s nima skoncovat postavit před soud ,zavrit na dozivoti a vsechny majetky jim zabavit ,jedine tak to bude vystraha pro budouci generaci ,jinak to skonci spatne
    XXX
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data