Chcete-li být dalším odpadlíkem ze skandálem otřeseného systému stanovování mezibankovních sazeb Euribor a Libor, prosím. Počítejte ale s tím, že vám v budoucnu můžeme nařídit se do systému vrátit. Tento vzkaz vyslal dnes bankám evropský regulátor poté, co již desítka klíčových bank panely sestavující sazby opustila a další se k tomu chystají.
Eurokomisař pro finanční služby Michel Barnier dnes prohlásil, že regulátoři sestaví seznam bank, které se budou povinně podílet na sestavování sazeb euribor (a libor) na těch trzích, kde jsou aktivní. Draft nové legislativy chce mít na stole do poloviny roku.
„Každá banka, která zvažuje svůj odchod z odpovídajícího panelu, musí počítat s tím, že její účast může být opětovně vynucena,“ uvedl Barnier. Před hromadným odchodem, který může vést k rozpadu systému stanovování mezibankovních sazeb, v lednu varoval šéf Euribor-EBF, organizace systém zastřešující. Evropská komise slova Barniera vítá, na banky „apeluje“, aby se systému účastnily. Pro ně ale začínají pod vlivem nadbytečné likvidity od ECB na straně jedné a pokut či rizika pokut za nesprávné stanovování sazeb na straně druhé převažovat náklady nad přínosem účasti v systému. Ten je navíc dodanou likviditou ECB narušen natolik, že odpovědně stanovit správnou sazbu je v zásadě technicky nemožné. „Změny na finančních trzích vedly k zásadnímu propadu půjčování mezi bankami. To učinilo kalkulaci sazeb prakticky nemožnou,“ uvedla při odchodu ze systému Rabobank.
se po a stala naposledy pokutovanou bankou, v rozsahu 612 mil. USD, za manipulace se sazbami. K odchodu se již od loňského září rozhodly Raiffeisen Bank International, Rabobank, Bayerische Landesbank, DekaBank či . Ze stanovování indexu Eurepo Index pak odešly , či .
„Eurosystem silně apeluje na banky, aby zůstaly či přistoupily do Euribor panelu a pomohly odvrátit nefunkčnosti finančních trhů, než bude dokončen regulatorní rámec. Odpovídající účast bank je nezbytná pro reprezentativnost těchto sazeb,“ uvedla dnes Evropská centrální banka. Pod dohled finančního regulátora chce systém Libor dostat také šéf britského dohledu FSA Martin Wheatley, i pod tlakem kancléře Osborna. Evropská bankovní asociace požádala národní regulátory, aby ti dohodli s jednotlivými bankami vznik jejich interních pravidel pro stanovování Euribor sazeb. „Kroky jsou nezbytné k zajištění, že Euribor bude průhlednou a oznávanou sazbou pro finanční transakce,“ uvedla mluvčí EBA Andrea Enria. Ta skrze EBF-Euribor na systém dohlíží.
Již v lednu regulátor EU vyrozuměl Evropskou bankovní asociaci EBA, která skrze Euribor EBF na systém stanovování sazeb dohlíží, že by měly skončit nejméně kotace pro třítýdenní splatnost, spolu s dvou-, tří-, pěti-, sedmi-, deseti- a jedenáctiměsíční splatností. Zdůraznila, že „to jako minimum“. EBF by dále dle regulátorů měla provést řádný audit svého řízení a výsledky zveřejnit, uvedly ESMA a EBA.
Narůstá počet ekonomů a měnových stratégů, kteří hovoří o možném konci systému Euribor v důsledku finanční krize 2008, následné nedůvěry na mezibankovním trhu, která se projevila jeho zmrazením a následným vyřešením ze strany Evropské centrální banky tak, že jej de facto nahradila a sama bankám levnou likviditu doplnila. To dále snížilo potřebu bank na mezibankovní trh vstupovat a tedy i stanovovat pro něj sazby a na druhé straně logicky také snížilo jejich schopnost tak vůbec činit fundovaně. Objem overnight mezibankovních půjček klesl k úrovni kolem 15 až 17 miliard eur z objemu 25 miliard eur, který byl obvyklý v loňském roce a objemu 33 miliard eur, průměrného v roce 2011.
(Zdroj: Bloomberg, EK, EBA, EBF-Euribor, FSA)